9 barevných schémat, která navodí správnou náladu v jídelně

9 barevných schémat, která navodí správnou náladu v jídelně 1

Hledáte nápady na vytvoření stylové jídelny, abyste ji mohli připravit na přivítání hostů? Je to jedna ze společenských částí domova a místo, kde se scházíte kvůli jídlu, společnosti druhých a možná také dobrému vínu. Jídelna představuje formálnější prostředí než jídelní prostor v kuchyni, takže zde můžete uplatnit barvy a dramatičnost a vytvořit tak zajímavé prostředí. Jsme přesvědčeni, že dobré jídlo by měli být sdíleno s rodinou a přáteli v příjemném prostředí, přičemž barva je zásadní pro nastavení tónu ve Vaší jídelně. Ať už se tedy pustíte do projektu kompletní dekorace nebo jen hledáte nápady do jídelny, které podpoří Vaše použité schéma, nebojte se být odvážní a dát do jídelny odvážné barvy, vzorované tapety a barevné dokončovací prvky, které nadchnout a inspirují.

 

Jaká barva je do jídelny nejlepší?

Než se pustíme do spousty krásných barevných nápadů do jídelny, nejprve si prakticky promyslete, jaké barvy budou ve Vaší jídelně fungovat. Zamyslete se nad velikostí, aspektem, dobou, kdy jídelnu používáte, a atmosférou, jakou máte při jídle či zábavě rádi.

„Pokud jde o nejvhodnější barvy pro jídelny, je důležité vzít v úvahu polohu místnosti a množství přirozeného světla, které je k dispozici. Zatímco místnosti orientované na jih jsou ideální a můžete zde použít téměř cokoli, místnosti orientované na sever bývají chladnější a tmavší a nejlépe se sem hodí teplejší barvy, které rozjasní prostor,“ doporučují Jane Rockett a Lucy St George, zakladatelky Rockett St George„Ošemetnější jsou místnosti orientované na východ nebo na západ, protože světlo se zde v průběhu dne mění. Klíčové je přitom zvážit, v jakou denní dobu budete místnost používat, a pak podle toho zvolit barvy.“‘

 

Trend červené barvy

Červená v současnosti zaznamenává nárůst zájmu. Vidíme, že její odstíny jsou stále více používány, a jedná se o perfektní barvu pro vytvoření opravdu bohatého a sofistikovaného schématu v jídelně.

„Červená se tradičně používá v jídelnách po celá desetiletí. Jak známo, červená dodává energii, oživuje prostor a také povzbuzuje konverzaci, což jsou nezbytnosti každé společné večeře,“ říká Jane Rockett. „Zatímco červená je fantastická barva pro kreativitu, je třeba si uvědomit, že není barvou pro relaxaci, takže pokud milujete červenou (která Vám dodává energii), lepším řešením by mohlo být její použití jako akcent a vytvoření efektu pomocí pěkných barevných prvků.“

9 barevných schémat, která navodí správnou náladu v jídelně 2

Jemnější terakotové tóny

Pokud bude červená pro Váš prostor příliš odvážná, zmírněte její účinek tím, že se rozhodnete pro tlumenější terakotové odstíny. Tyto teplé přirozeně působící tóny budou vyvolávat tentýž dojem, ale jsou neutrálnější a lépe se vedle nich žije, takže jsou vhodnější volbou, pokud máte menší jídelnu nebo takovou, která nemá příliš přirozeného světla.

„Jemnější odstíny, jako je rezavá a terakota, se krásně promítají do interiérů a nabízejí zemitou verzi červené, která je přizpůsobivá a příjemně se s ní žije. Bohaté tóny mohou ve Vašem domově vytvořit teplý, uzemňující a nadčasový vzhled. Terakotové odstíny v jídelně přitom mohou mít silný vliv na dojem a energii prostoru,“ navrhuje Lucy St George. „Díky svým hřejivým hnědým nebo jemně růžovým podtónům je terakota ´moderní neutrální barva´, která ve schématu jídelny vytváří energizující, a přitom klidný dojem.“

 

Stylové čokoládové tóny

Hnědá Vám možná nepřipadá jako nejvstřícnější barva, ale ve správném prostoru a správném světle mohou být její odstíny perfektní volbou do jídelny, kdy vytváří místnost, která má atmosféru v okamžiku, kdy zapálíte první svíčku. Přitom se ujistěte, že prostor pozvednete pomocí lehčích neutrálních odstínů, spárujte je se dřevem v bílé nebo smetanové barvě a přidejte také textury.

„Jídelny často slouží pro formálnější společenská setkání, jako jsou večírky, a proto bývají místem s větším využitím ambientního osvětlení, jaké skýtají svíčky a stolní lampy. Proto myslete na barvy, které dodávají bohatost až luxusní dojem,“ říká Patrick O’Donnell ze společnosti Farrow & Ball„Výrazné hnědé odstíny lze často přehlédnout, ale jsou velmi sofistikované, pokud mají správný tón. Salon Drab Estate Emulsion je dokonalý odstín, ani příliš čokoládový, ani červený, zato s dostatečnou hloubkou pro dojem, spolu s neméně elegantní šedou De Nimes na dřevěné prvky a strop, přičemž odstín Off White představuje měkký protiklad.“

 

Uklidňující modrá pro dosažení klasického vzhledu

Modrá je klasický odstín známý svými uklidňujícími vlastnostmi, takže představuje ideální kulisu pro jídlo – je odvážná, ale ne rušivá, chladná, ale ne ledová, a přitom univerzální, takže ji lze zkombinovat se spoustou dalších barev. Jane Rockett a Lucy St George říkají:

Jedno z našich oblíbených barevných schémat do jídelen se odvíjí od modré barvy. Modrá je všeobecně milována pro svou přirozenou kultivovanost a klidnou povahu a je ideální do každé místnosti, kde chcete relaxovat a odpočinout si. Někteří ji považují za odstín potlačující chuť k jídlu, takže modrá nemusí být rozšířenou volbou do jídelen, přitom ale může být opravdu krásná. Modrá je ideální do světlé jídelny a je báječnou kulisou pro cenná umělecká díla a dekorativní výstavky. Právě tyto konečné úpravy mohou představovat rozdíl v jídelnách, které postrádají dostatek přirozeného světla. Použitím jasně červených, oranžových nebo okrově žlutých tónů prostřednictvím uměleckých prací a barevných jídelních židlí lze obnovit rovnováhu mezi teplem a chladem. ‚

 

Klasické neutrální schéma

V jídelně nemůžete udělat chybu s kompletně bílým schématem, což je klasický vzhled, který nikdy nezastará, a vždy přitom můžete použít prvky v jiných odvážnějších barvách, budete-li chtít. I když si myslíme, že zcela bílá paleta v jídelně je příliš odvážná, takže navzdory nedostatku barev působí dramaticky.

„Když se v jídelně rozhodnete pro bílou Off-White nebo neutrální paletu, prostor bude působit jasně a vzdušně. Přineste do místnosti texturu a zajímavost pomocí výrazného závěsného světla z mořské trávy. Větší stínítko představuje prvek interiéru, zatímco jeho design filtruje světlo a vrhá do místnosti jemné stíny,“‘ říká Ben Stokes, zakladatel a návrhář interiérů v KAGU Interiors.

10 nápadů, jak vytvořit stylový a funkční jídelní prostor 

Umocněte dramatický efekt černou

Nově natřený strop zastupující akcentní stěnu je mnohem zajímavější a přinášejí mnohem více dramatičnosti než jedna stěna, takže se inspirujte tímto nápadem na vymalování jídelny a přeneste barvu na „pátou zeď“. Černá dodává dramatický dojem a funguje stejně dobře jako barva stropu v jídelním koutě, protože neabsorbuje tolik světla, jako na stěnách, ale přitom skýtá dramatičnost. Navíc musí vypadat nádherně za temného večera, když je místnost plná zářících světel a dlouhých hořících svíček. Zvyšte soudržnost vzhledu tím, že přenesete tmavší tóny i do zbytku místnosti, jak je vidět v tomto případě u jídelního stolu a stínidel.

 

Zelené barevné schéma

Stejně jako modrá, také zelená má krásné klidné vibrace, které se dobře hodí do jídelny. Sáhněte po dramatičtějším vzhledu použitím tmavé lesní zelené, ale udržujte svěží dojem zkombinováním tmavých stěn s čistě bílými stropy a světlým dřevěným nábytkem. Nebo zkuste velmi módní olivově zelenou pro jemnější „prohlášení“. Jak říká Lucy St George:

„Zelená je další barva, která v jídelně vypadá úžasně. Od zeleně natřených stěn až po výrazné jídelní židle, nádobí nebo pnoucí se rostliny, zelená je neuvěřitelně univerzální a může být představena pomocí jemných akcentů, ale také odvážných designových rozhodnutí. Zelená, známá svým uklidňujícím účinkem a propojením s přírodním světem, přináší energii i odpočinek, a je proto ideální do méně formálních jídelních prostor. Na oslavu spojení s přírodou doporučujeme ve Vaší jídelně zkombinovat zelenou s organickými texturami, jako je přírodní dřevo, proutí a ratan. Navíc se nebojte přidat několik jasných barevných kontrastů, aby Vaše schéma ožilo.“

9 barevných schémat, která navodí správnou náladu v jídelně 3

Teplé odstíny žluté

Žlutá je osvěžující, povznášející barva, která je opravdu oblíbená v kuchyních a jídelnách. Díky slunečnému odstínu se prostor okamžitě zvětší a zesvětlí, takže je také ideální, pokud Vaše jídelna patří k menším. V závislosti na náladě, kterou chcete vytvořit, byste se mohli rozhodnout pro tmavý okr, který použijete na všech stěnách, dřevěných dílech a radiátorech, čímž vytvoříte velmi elegantní monochromatický vzhled. Medové tóny jsou perfektní, pokud máte tendenci používat prostor pro večerní zábavu, kdy se při osvětlení svíčkami promění v hřejivou zářící jeskyni. Pokud ale chcete svěžejší vzhled (který je vhodnější, pokud prostor používáte po celý den), inspirujte se tímto nápadem jídelny a zvolte nejsvětlejší odstíny žluté v kombinaci s bílou. A experimentujte také s jemnou tapetou do jídelny, abyste získali vzor i barvu.

 

Dodejte barvu pomocí odvážných doplňků

Barva není jediný způsob, jak vnést barvu do jídelny. Odvážné sezení, osvětlení a výzdoba stěn mohou vytvářet odvážné schéma a zároveň udržovat většinu místnosti svěží a neutrální. V tomto jídelním prostoru vystupují zelené a žluté barvy proti bílým a černým stěnám a vytvářejí skutečně osvěžující paletu, která malou místnost nezahlcuje.

„I když jsou pravidla barev při plánování Vaší jídelny důležitá, vždy existují možnosti, jak to obejít pomocí stylingu. Jako prostor k oslavě ročních období a pro dlouhé hovory s přáteli je jídelna ideálním místem pro vystavení barevného osvětlení a uměleckých prací, zelených pokojových rostlin a pokladů nashromážděných z Vašich cest,“ radí Jane Rockett.