Benin – země s bohatou historií

Benin - země s bohatou historií 1

V mnoha směrech představuje Benin ideální úvod do Afriky. Je to země s čistými plážemi, hojností divokých zvířat a pohostinnými obyvateli, přičemž cestování po ní je velmi snadné díky její malé rozloze a pokročilé infrastruktuře. Země, kde vzniklo vúdú, a která byla jedním z hlavních míst, odkud více jak 8 mil. lidí bylo přinuceno odplout jako otroci, má rozsáhlou a poutavou historii, která proniká do každodenního života a vytváří změť známého a cizího.

Když se vydáte na jih země, můžete poznat největší města v Beninu, jako je mírně chaotické rušné komerční centrum Cotonou a poklidná metropole Porto Novo. Z metropole s její lagunou a plážemi lemovanými palmami se můžete vydat na prohlídku palácového muzea, a také požádat o audienci u některého z kmenových princů v Ajase (původní jméno města Porto Novo). 

Když se vydáte podél pobřeží, můžete se seznámit s jedinečným životem Tofinů ve vesnici Ganvié, která stojí na kůlech na jezeře a často bývá označována za „Benátky Afriky“. Také můžete využít malé rozlohy země a jejích dobrých silnic a prohlédnout si pozoruhodný venkov, který ukrývá odlehlá města a nádherné národní parky. Hlavní národní park v zemi je Pendjari, který je domovem lvů, hrochů a slonů, nemluvě o nespočtu druhů ptactva; přitom je však bez davů návštěvníků.

Vzkvétající umělecká scéna v zemi dala vzniknout úžasným veřejným skulpturám a fantastické architektuře, kterou doplňují elegantní dřevěná afro-brazilská sídla ve městech Porto Novo a Ouidah. Druhé z nich je samotným srdcem beninských vyznavačů vúdú a významnou zastávkou pro ty, kdo se zajímají o historii transatlantického obchodu s otroky.

Benin, který je malý rozlohou, ne však významem, má pro každého něco, ať už se jedná o divokou krajinu na severu, rušná velkoměsta na jihu nebo náboženství a historii, které spojují tuto zemi a její obyvatele.

 

Cestování do Beninu

Hlavní aerolinie v zemi jsou Westair Benin. K dispozici nejsou žádné přímé lety z Velké Británie či USA do Beninu. Můžete letět přes Paříž s Air France nebo přes Casablanku s Royal Air Maroc.

Doba letu: z Londýna 9 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z New Yorku 19 hodin a více (včetně mezipřistání)

 

Co dělat a na co se podívat:

  • navštivte kulturní centrum Villa Karo v sídle Grand Popo
  • seznamte se s kulturou Sombů v sídle Natitingou
  • vodopády Kota
  • relaxujte na plážích v Grand Popo, Ouidah a Cotonou
  • vydejte se na sever pozorovat divoká zvířata v NP Pendjari a NP W
  • seznamte se s historií v muzeích v metropoli Porto Novo
  • Trasa otroků v Ouidahu
  • navštivte „Benátky Afriky“, vesnici Ganvié
  • město Cotonou
  • město Abomey s historickým muzeem, královskými paláci a chrámem fetišů