Bezdomovec vydělává díky videím. Jak je to možné?

Bezdomovec vydělává díky videím. Jak je to možné? 1

Vidět na ulici bezdomovce není nic zvláštního. Tento pán z Moskvy jménem Zhenya Yakut ale přesto, že žije na ulici, docela slušně vydělává. Možná tomu neuvěříte, ale je to díky videím.

Na zřejmě nejznámějším webovém portálu s videi YouTube má jeho nejsledovanější video téměř půl milionu videí. Navíc, muž má na svém kanálu více než 35 tisíc odběratelů, což mu zaručuje na bezdomovce poměrně slušný příjem. Yakut má 43 let a tvrdí o sobě, že na ulici žije už pátý rok.

Prostřednictvím svých videí chce lidem zprostředkovat život bezdomovce. Informuje například i o tom, kde se dá v Moskvě zdarma najíst či umýt, ale na druhé straně také o různých památkách, které v běžném turistickém průvodci nenajdete. Jak vlastně tento muž přišel na to, že se dá díky videím vydělat?

„Jednoho dne jsem přišel na železniční stanici, abych se zahřál,“ říká Yakut. „Tady jsem viděl televizní program, ve kterém blogeři hovořili o své práci a penězích, které díky ní vydělávají. Tak se mi v hlavě zrodila myšlenka na nahrávání videí,“ pokračuje. „Chci lidem ukázat, že existuje i odvrácená strana života.

Ne všechno je totiž půvabné,“ tvrdí muž, kterému již videa vydělávají pěkné sumy peněz. V jednom z prvních videí Yakut ukázal místo, na kterém přespává. Dostat se tam dá v podstatě jen jedním způsobem: musí prolézt otvorem a po žebříku se dostat dolů šachtou s teplovodním potrubím. Dole se nachází místnost, o kterou se dělí s neznámým mužem.

 
Zhenya-Yakut

„Jak můžete vidět, mám zde vše co potřebuji,“ říká ve videu. „Lékárničku, jehlu, nit a rádio. To bohužel nefunguje, došly baterky. V dalším klipu dal zase svým divákům úkol najít 600 rublů (asi 260,- Kč). Ty našetřil a ukryl v plastové láhvi do jedné z mnoha okapových rour ve městě.

Yakutovo videa točí muž s přezdívkou Andrej Voodoo, který i dává videa na YouTube. O tom, jak se muži dostali ke kameře, neexistují na internetu žádné informace, což samozřejmě vyvolává vlnu skepticismu. Mnozí lidé tvrdí, že Yakut život na ulici jen předstírá, on však tvrdí, že je opravdu bezdomovcem.

Vypadá sice čistě, podle jeho vlastních slov se však v čistotě udržuje proto, aby mu neodpírali vstup na veřejné záchody a do restauraci s rychlým občerstvením. Až donedávna si Yakut vydělával tím, že nosil do antikvariátu staré knihy, které sbíral po městě. Za každou dostával v průměru 15 centů, dnes však doufá, že se bude umět uživit jen díky videím.

Na ruské sociální síti VKontakte si dokonce založil i vlastní stránku, na kterou píše příběhy o životě na ulici. Jak říká, každé kliknutí na video a každý nový odběratel ho posouvá blíže k normálnímu životu. „V Moskvě žijí miliony lidí, tak proč by mezi nimi nemohl být bezdomovec, který si vydělává natáčením videí,“ uzavírá Yakut.