Britové zakázali plastové kuličky v kosmetice, jde o jeden z nejtvrdších zákazů na světě

Britové zakázali plastové kuličky v kosmetice, jde o jeden z nejtvrdších zákazů na světě 1

Environmentalisté zákaz přivítali.

Britská vláda zavedla od úterý zákaz používání plastových mikrokuliček v kosmetice a v dalších omyvatelných produktech. Jde podle ní o „jeden z nejtvrdších zákazů na světě“.

Výrobci kosmetiky a předmětů denní potřeby mají zákaz přidávat tyto malé částečky do peeling na obličej, zubních past, sprchových gelů a jiných produktů, uvedla ministryně životního prostředí Therese Coffeyová.

Uvedla, že je odhodlána bojovat proti plastem, které ničí vzácný život ve světových mořích a oceánech. Podle ní je používání plastových mikrokuliček „naprosto zbytečné, když je k dispozici tolik přírodních alternativ“.

Environmentální skupiny zákaz přivítali. „Je to něco, co jsme prosazovali, a jsme rádi, že to mělo účinek,“ uvedla britská pobočka Greenpeace.

Sue Kinseyová ze Společnosti za ochranu moří souhlasila, že Británie zavedla „nejtvrdší a nejkomplexnější zákaz“ mikrokuliček na světě. Stále je však podle ní množství produktů, které zákaz nezahrnuje.

„Dalším krokem by mělo být zvážení rozšíření zákazu o více výrobků, jako jsou ochranné přípravky před slunečním zářením a makeupy, které se běžně používají,“ uvedla.

Mikrokuličky jsou obvykle příliš malé na to, aby se při zpracování odpadní vody odfiltrovali, a snadno je konzumují mořské živočichy, dodává agentura DPA.