Budoucnost života s covid-19: definice známých neznámých

Budoucnost života s covid-19: definice známých neznámých 1

Na začátku roku 2022 se svět znovu ocitl zabalený v těžké přikrývce covidu-19, podporované tentokrát pozoruhodně nakažlivou variantou omikron. Kolikrát ještě můžeme projít stejným scénářem?

Jednotlivci jsou unavení a zmatení v důsledku přehnaných slibů a nedorozumění ohledně stupně ochrany, kdy vakcíny nesplňují jejich nepřesná očekávání. Přijetí budoucnosti s covid-19 se však pomalu rozšiřuje. Budování strategií, které zlepšují kvalitu života, zatímco žijeme s virovým onemocněním, vyžaduje řešení neznámých, které po dvou letech s covidem-19 stále existují. Není jasné, jak bude budoucnost s endemickým SARS-CoV-2 vypadat. Bude sezónní, jako mnoho jiných respiračních virů? To se zdá pravděpodobné, i když zatím změny v dominantních variantách ovlivnily výskyt infekcí minimálně stejně tak, jako počasí, takže je obtížné to měřit. Bude SARS-CoV-2 cirkulovat ve stejnou dobu jako chřipka a respirační syncyciální virus?

 

Varianty

Vznik budoucích variant je nevyhnutelný, ale jejich dopad na společnost je obtížné předvídat. Kombinace zvýšené přenosnosti a imunitního úniku vedla k rychlé dominanci varianty omikron. Plán očkovat svět a snížit množství proměnlivého cirkulujícího viru je třeba rychle upravit, aby ochránil všechny.

 

Dlouhý covid-19

„Dlouhý covid“ je obrovská neznámá. Naše snížená schopnost kontrolovat infekci omikron znamená, že jí bude pravděpodobně vystavena většina jedinců, přičemž významný podíl z nich se nakazí. Utlumí poněkud mírnější průběh infekce omikron (ať už vrozený viru nebo vlivem částečné imunity) počet případů dlouhého covidu? Jaký je mechanismus dlouhého covidu-19 a jak můžeme dospět ke konsenzu o jeho definici? Tento problém může vyžadovat zdroje na mnoho příštích let.

 

Antivirové výhody a cesty k přístupu

Významným krokem vpřed v roce 2022 je dostupnost perorálních antivirotik. V klinických studiích tyto terapie zabránily progresi do hospitalizace, přičemž obzvláště slibně vypadaly přípravky nirmatrelvir/ritonavir (Paxlovid). Víme však, že zahájení antivirové terapie v raném stádiu infekce je klíčem k jejímu úspěchu. Jak užitečné budou tyto terapie v reálném světě? Až se dostupnost zlepší, budou zavedeny protokoly test-to-treat, které zkrátí dobu od rozvoje příznaků přes posouzení klinickým lékařem až po předepsání a vydání léčiva? Vzhledem k tomu, že domácí testy na antigen jsou (obvykle) dostupné, mohou je pacienti využít při autodiagnostice za pomoci lékaře k urychlení procesu?

 

Trvanlivost a zlepšení vakcíny

Vakcíny byly běžnou záležitostí, dokud jim delta a omikron neubraly něco z jejich lesku. Stále se ukazují jako vysoce účinné při prevenci hospitalizace, ale můžeme zlepšit jejich schopnost zabránit přenosu? Budou měnící se varianty vyžadovat neustále aktualizované vakcíny, nebo lze vytvořit univerzální vakcínu proti covid-19? A jak dlouho dokážou chránit? Za poslední dva roky jsme se toho hodně naučili, ale na pochopení covid-19 je stále nutné pracovat. Doplňování zbývajících znalostních deficitů začíná identifikací viru.