Covid-19 se nestane endemický, ale epizodický

Covid-19 se nestane endemický, ale epizodický 1

Varianta BA.2 se projevuje u stále většího počtu pacientů, takže se začínají objevovat nové otázky, například zda budeme neustále bojovat s variantami nebo kdy přejdeme z pandemie do další fáze. Současný konsensus v oblasti veřejného zdraví říká, že se covid-19 nakonec vyvine z pandemické do endemické fáze.

Široká veřejnost hledá známky toho, že jsme se přesunuli do endemické fáze, a určitě se (s tím, jak se ve světě ruší či uvolňují různá omezení) zdá, že se tímto směrem pomalu posouváme. Ale totéž jsme si mysleli už loni na podzim před vznikem varianty omikron (BA.1), která, jak nyní víme, měla jiné plány. Varianta se rychle ujala a během několika týdnů se stala převládajícím kmenem. Nyní, když varianta omikron začíná zaznamenávat úbytek případů, se v USA i na mezinárodní úrovni začíná prosazovat její příbuzná, varianta BA.2. Zatímco čekáme, co bude dál, oslovený lékař nabízí další možnost. Dr. Robert Gottlieb z Baylor Heart and Vascular Hospital, Dallas, Texas, předvídá možnost, že se covid nestane endemickým, ale epizodickým.

„Myslím, že to bude epizodické onemocnění s epizodicky vznikajícími variantami,“ řekl dr. Gottlieb. „Opravdu nemáme žádné náznaky, že se bude jednat o sezónní virus… Spousta lidí ho dává do kontextu sezónních virů, jako je chřipka, které jsou výraznější v zimě. Nicméně v průběhu pandemie jsme viděli, že může probíhat na severní a jižní polokouli zároveň.“

Dr. Gottlieb je transplantační kardiolog a podílel se také na terapeutických studiích covid-19. Poukazuje na data a klinickou zkušenost z reálného světa, které ukázaly, že země na jižní polokouli měly na konci léta a začátku podzim vysokou míru výskytu. A na začátku června 2021 CDC varovalo veřejnost před vznikajícím kmenem delta, jehož výskyt v letních měsících rostl, takže se stal dominantním kmenem. Ve svém stanovisku v LA Times dr. Eric Topol zdůraznil, že: „Virus SARS-CoV-2 je stále s námi a je obratný při hledání nových způsobů, jak nás infikovat ve velkém.“

Znamená to tedy, že virus s námi bude neustále, jen bude mutovat natolik, aby každých pár měsíců znovu infikoval populaci?

Budoucnost života s covid-19 – definice neznámých

V tuto chvíli nikdo nemůže skutečně říci, jak bude vypadat budoucnost, protože covid-19 a jeho četné mutace se nechovají tak, jak jsme očekávali, konkrétně neslábnou ani se nevyvíjejí v sezónní virus. Přesto lékařská věda odvedla kus skvělé práce při vytváření vakcín a terapií, které pomáhají zpomalit závažnost onemocnění a odvrátit nespočet počtů hospitalizací a úmrtí.