Cannes – hvězdný lesk na Azurovém pobřeží

Cannes - hvězdný lesk na Azurovém pobřeží 1

Cannes je sice synonymem pro celebrity, luxus a hvězdný lesk, když se však podíváte pod povrch, naleznete město s bohatou kulturou a jedno z nejkrásnějších přístavišť ve Francii. Jako v obvyklém městě na Francouzské riviéře se život Cannes točí kolem přístavu, kde můžete dodnes vedle sebe spatřit rybářské lodě a luxusní jachty těch nejbohatších.

Celebrity jsou další „palivo“, které pohání Cannes, kdy se sem každoročně v létě sjíždějí významné osobnosti na proslulý Filmový festival v Cannes. Mnohé z nich se pak sluní na zdejších krásných plážích nebo na některé z jacht. Díky tomu je i zdejší noční život spíše luxusní a okázalý a butiky kolem hlavního přístaviště hříšně drahé.

Když však se však vzdálíte od nábřeží do čtvrti Le Suquet, malebného starého města, objevíte zcela odlišnou stránkou města spolu s nádhernými výhledy na Azurové pobřeží. A pokud vystoupáte po strmém kopci až nahoru, na vrcholu najdete zbytky pevnosti a kapli sv. Anny z 12. století.

Cannes může nabídnout hodně i mimo pobřeží, při nejmenším ostrovy Ile St Marguerite a Ile St Honorat. První z nich je známý jako místo, kde byl kdysi vězněn tajemný Muž se železnou maskou, a přestože jeho totožnost nebyla nikdy odhalena, dodnes spatříte jeho celu ve zbytcích pevnosti St Marguerite. Oproti tomu sousední ostrov St Honorat je domovem mnichů už od roku 410 n.l. a najdete zde zbytky kláštera z 11. století. Současná komunita mnichů rozděluje svůj čas mezi modlitby a výrobu vína.

S vínem se setkáte také ve Starém přístavu (Vieux Port), který se nachází hned za chodníkem slávy (Allées des Stars), což je ulice s chodníkem zdobeným otisky rukou herců. Ještě půvabnější je samotný starý přístav s nezvyklou směsicí luxusních lodí a malých rybářských člunů, řadami palem a vonícím květinovým trhem.  

A přestože Cannes sice znamená především šampaňské a drahá auta, spoustu je toho zde také zdarma: slunce, moře, písek a možnost spatřit celebrity. 

 

Cestování do Cannes

Letecky

Letiště Nice Azurové pobřeží (Côte d’Azur) leží 24 km severovýchodně od Cannes. Druhé nejrušnější letiště ve Francii nabízí přímé lety do mnoha velikých měst ve Francii a v Evropě, v Severní Americe, Africe a na Blízkém východě. Do Nice létá z Velké Británie více jak 30 různých aerolinií včetně British Airways, easyJet a Monarch, zatímco Delta provozuje přímé lety z USA. Letenky za výhodné ceny je možné sehnat v době mimo školních prázdnin, avšak v červenci a srpnu zaplatíte podstatně více. Letadla mohou přistávat také na soukromém letišti Cannes-Mandelieu, které leží 8 km od centra města.

Doba letu do Nice: z Londýna 2 hodiny, z New Yorku 8 hodin 10 minut, z Los Angeles 13 hodin 45 minut (včetně mezipřistání), z Toronta 9 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), ze Sydney 24 hodin 30 minut (včetně mezipřistání).

Po železnici

Vlakové nádraží Cannes Ville se nachází na place Pierre Semard a rue Jean Jaurès asi 10 minut pěšky od centra města. Cannes je velmi dobře obsluhováno domácími i mezinárodními vlaky včetně Trains Bleus (expres Paříž-Nice-Ventimiglia), TEE (Trans-Europe Express) a rychlovlaky TGV. Většina zaměstnanců na nádraží mluví také plynule anglicky. Pokud pojedete vlakem podél Azurového pobřeží, je dobré mít při ruce fotoaparát, protože zdejší scenérie je úžasná.

SNCF je francouzská národní železniční společnost. K dispozici jsou přímé spoje do Paříže, Nice, Marseille, Lyonu a italského Janova. 

Doba cesty: z Paříže 5 hodin, z Nice 30 minut, z Marseille 2 hodiny 10 minut, z Lyonu 4 hodiny, z Lille 7 hodin, z Janova 3 hodiny 30 minut.

 

Některé atrakce Cannes:

Turistická kancelář v Cannes 

  • Le Vieux Port – starý přístav s jachtami bohatých a slavných
  • Le Suquet – stará čtvrť
  • Festivalový a kongresový palác (Palais des Festivals et des Congrès) – budova, kde se koná Filmový festival v Cannes
  • La Croisette – nábřežní promenáda
  • Atlante the Mermaid – socha atlantické mořské panny
  • nástěnné malby v ulicích Cannes (Murs Peints de Cannes)
  • vily v Cannes, např. Villa Domergue
  • Musée de la Castre – muzeum umění
  • Ile Ste-Marguerite – ostrov s bývalou pevností Ste-Marguerite (dnes Muzeem moře)
  • Ile St-Honorat – ostrov s opatstvím Lérins a ruinami kláštera 

Místa, kam se dostanete, jen pokud budete miliardáři