Kdy být sobcem?

Kdy být sobcem? 1

Bezpečnostní pokyny v letadla hlásí, že při náhlém poklesu tlaku v kabině si máte dýchací masku nasadit nejprve vy, a až pak máte pomáhat jiným. Proč? Nuže, těžko někomu pomůžete, pokud budete lapat po vzduchu, případně pokud budete v bezvědomí. Z toho vyplývá poučení, že někdy je dobré myslet nejprve na sebe. Platí to i v následujících případech.

Časový rozvrh
Čas je zřejmě nejvzácnější komodita, kterou disponujete, a přece si ho necháte tak často vzít. Tomu byste měli udělat rázný konec. Skoncujte s děláním věcí, které nechcete a nemusíte dělat. Nechcete jít na firemní párty, kde se i tak nakonec řeč zvrtne k práci? Odmítněte pozvání. Naučte se říct ne. Ne každému tyto dvě hlásky vycházejí z úst snadno, ale věřte nám, stojí to za to.

Vaše koníčky
Popřemýšlejte nad věcmi, které děláte rádi, ať už je to hraní fotbalu, vaření, sledování historických dokumentů, hraní videoher nebo pití piva. Máte? No a teď si dejte povolení na to, abyste tyto věci dělat mohli. V tom nejlepším případě se pokuste stát v dané oblasti co nejlepším. Vyberte si tu, která vás nejvíce baví, a zjistěte, jak se v ní můžete zlepšit, případně si o ní něco nastudujte.

 
klávesnice

Vaše názory
Kolikrát jste už s něčím souhlasili jen proto, abyste věci zjednodušily a vyhověli kolektivu? Tyto lži, které říkáte s dobrým úmyslem, postupně berou z vašeho sebevědomí. Příště, když budete chtít přikývnout na něco, s čím nesouhlasíte, zastavte se a položte si otázku:

Je opravdu vhodné skrývat svůj vlastní názor? Pokud vám za něj nehrozí vyhazov, rozchod nebo rozvod, řekněte ho. Myslete na to, že i tímto mírně sobeckým chováním si budujete sebevědomí.

Čas pro sebe
Máte ho každý den, třeba když docházíte do práce, čekáte v řadě, nebo sedíte na záchodě. Jde o chvíle mezi aktivní činností a socializovaný se. Vyhraďte si čas pro sebe. Může jít sice jen o minuty, které se však během dne sčítají. Pokud je to možné, nezvedejte během nich telefon, odpojte se ze sociálních sítí a užívejte si je.

Vaše cíle
Byli jste spokojeni se životem, dokud jste na internetu neviděli muže, kterým se daří lépe než vám. Zvýšení platu vás potěšilo, ale vzápětí jste zjistili, že kolega dostal přidáno ještě více, a radost byla fuč. Přemýšlejte naopak. Uvědomte si, že se vždy budete mít lépe, než někdo jiný. Pokud budete své úspěchy porovnávat pouze s lidmi, kterým se daří lépe, časem se začnete cítit špatně.

Zaměřte se raději na to, jak můžete vy sami zlepšit svou situaci. Zapomeňte na ostatní a myslete na sebe. Stanovte si vlastní cíle tak, aby odpovídaly vašim hodnotám. A pamatujte: váš život není selháním jen proto, že se vám občas věci nedaří. Skutečným selháním je, pokud se přestanete snažit uspět.