Černobyl a tajemný černý pták

Černobyl a tajemný černý pták 1

Černobylská katastrofa představuje nejhorší scénář pro jadernou energii. Havárie černobylského reaktoru 4 v roce 1986 je považována za unikátní událost, jediný příklad v historii jaderné energie se smrtelnými následky vlivem radiace. Tajemný černý pták, kterého prý na místě mnozí spatřili, může naznačit více… Takže – co se stalo?

                                                   

Černobyl

Dá se říct, že v Černobylu tehdy bylo špatně všechno: od nekontrolovaných řetězových reakcí až po špatnou úroveň bezpečnosti. Souhra nedostatků a nešťastných náhod vedla k události, která je dnes jedním z přínosů pro jadernou energii: není totiž pravděpodobné, že by se sled událostí mohl opakovat a znovu vést k tak katastrofálním následkům.

Avšak následky této havárie byly tragické. Při havárii došlo ke zničení reaktoru 4; do třech měsíců zemřelo 30 techniků a požárníků, mnoho dalších pak následovalo později. Syndrom akutního ozáření (ARS) byl nejprve zjištěn u 237 lidí, kteří se nacházeli na místě a byli zapojeni do úklidu. Později bylo potvrzeno dalších 134 případů, z nichž 28 zemřelo v důsledku ARS během několika týdnů od havárie. A tajemný černý pták z Černobylu by mohl poskytnout odpověď těm, kdo hledali smysl ve vzniklém chaosu.

 

Černý pták

Pověst o černém ptáku má mnoho verzí a zní asi takto: více lidí popsalo v okolí černobylského reaktoru 4 spatření černého tvora podobného ptáku. Detaily o něm pomalu utichly poté, co se jaderný reaktor roztavil. Je zřejmé, že zaměstnanci, kteří zemřeli, jsou mezi těmi, kdo stvoření viděli. Ti, kdo ho spatřili, prý v následujících týdnech trpěli nočními můrami. Ještě děsivější je, že někteří z nich prý obdrželi podivná telefonní volání, což někteří přičítají právě černému ptáku

Smysl černého ptáka se přitom značně mění, od vypravěče k vypravěči: někdy znamená předzvěst záhuby („anděla smrti“) a někdy její příčinu.

Kvůli podobnosti v popise pak zase jiní černého ptáka z Černobylu spojují s bytostí nazývanou Mothman, což je napůl člověk a napůl noční motýl z amerických legend.

 

Realita nebo báchorka?

Nejlepší zdroj těchto zvěstí by byli samotní zaměstnanci, co tvora viděli, těch se však už nezeptáme. Bez jejich svědectví se možná nikdy nedozvíme, co TO v Černobylu bylo. Dopad události ale přežívá dodnes coby děsivá dohra už tak tragického příběhu. 

Nový sarkofág pohřbí Černobyl. Jak bude vypadat?

Prohlídka nechvalně známého vězení na Sibiři