Bělehrad a jeho atrakce

Bělehrad a jeho atrakce 1

Největší balkánské město Bělehrad je metropolí Srbska, ale také centrem celého regionu. Leží na soutoku řek Sávy a Dunaje v centru země a místo bylo osídleno už v rané době kamenné. Dnes Bělehrad znovu nachází svůj hlas a otevírá dveře mezinárodním investicím. Ty financovaly vybudování nových architektonických klenotů, tak jako renovaci mnoha bloků z Titovy éry, secesních rakousko uherských budov i starých osmanských památek. Bělehrad miluje zábavu a párty možná víc než kterékoli jiné město na Balkáně; jeho pulzující noční život a hédonistické párty přitahují lidi z celého světa.

 

Bělehradská pevnost (Kalemegdan)

Starobylé opevnění shlížející na soutok řek Sávy a Dunaje dnes nabízí jeden z nejhezčích městských parků v Bělehradě. Bělehradská pevnost (Kalemegdan) byla vybudována, rozšiřována, ničena a znovu budována od 1. do 18. století, ale současné opevnění pochází převážně z osmanského období v 18. století. Je rozdělena na Horní město s Despotovou bránou, hodinovou věží, římskou studnou a sochou Vítěze) a Dolní město s věží Nebojša, tureckými lázněmi a bránou Karla VI.; vše obklopuje příjemný Kalemegdan Park. Díky pozoruhodným výhledům na město a nádherným západům slunce nad řekou je to jedno z nejromantičtějších míst ve městě. Děti uvítají obrovskou sbírku kanonů a tanků ve vojenském muzeu, a také Velké schodiště, zoo a dětský park. K dispozici je pár kaváren a restaurací, pokud byste potřebovali přestávku. Některé atrakce si účtují nominální poplatek jako vstupné.

 

Ulice Knez Mihailova

Oblíbená pěší trasa v Bělehradě a příjemná promenáda se táhne od náměstí Terazije ke Kalemegdan Parku ve starém městě. Je plná skvělé architektury ze 17. století včetně renesančního domu Marka Stojanoviče (dnes galerie umění) a secesní Srbské akademie věd a umění. Stylové butiky s módou, knihkupectví, galerie, restaurace a kavárny srší energií, takže pozorovat lidi na Knez Mihailova je lepší než kdekoli jinde ve městě.

 

Nikola Tesla Museum

Nikola Tesla, tajemný vynálezce, technik a fyzik, se proslavil především díky své práci na moderním systému napájení střídavým elektrickým proudem (AC). Ale známý je rovněž jeho spor s T.A. Edisonem. Podle Tesly v počátcích své kariéry, když pracoval ve společnosti Edison Machine Works, mu Edison slíbil 50 tisíc dolarů, když opraví neefektivní generátory stejnosměrného proudu ve společnosti. Když se to Teslovi podařilo, Edison řekl: „Teslo, nechápeš náš americký humor“. Místo toho mu nabídl navýšení o 10 USD týdně (Tesla v té době vydělával 18 USD týdně). Tesla u něj hned skončil a zůstali nepřáteli po zbytek svého života. V době, když Nikola Tesla zemřel (1943), mu bylo 86 let, nahromadil více jak 100 patentů a učinil významné příspěvky ke studiu elektřiny, rentgenu a radia. Dokonce se v roce 1915 mluvilo o Nobelově ceně pro Teslu i pro Edisona, ale jejich dlouhotrvající nevraživost je držela mimo dění. Tesla zemřel a byl zpopelněn v New York City, ale jeho ostatky a životní dílo jsou oslavovány v Bělehradě. Muzeum Nikoly Tesly umístěné v obytné vile z roku 1929 od architekta Dragiša Brašovana má sedm místností plných Teslových osobních věcí: 2000 knih a časopisů, 1500 fotografií a 1000 plánů a kreseb. Jeho popel je zde umístěn kulaté pozlacené urně.

Bělehrad a jeho atrakce 2
Hotel Moskva

KDE SE UBYTOVAT

Luxusní hotely: nutností je uvést klasickou luxusní možnost v Bělehradě, Hotel Moskva 4*, který sídlí v krásné budově a představuje tradiční volbu politiků, hudebníků, herců a dalších celebrit při návštěvě města. Na svůj kalibr je navíc překvapivě cenově dostupný. Se zrenovovaným spa, výbornou restaurací a krásně navrženými pokoji je to jedno z nejlepších ubytovacích zařízení v metropoli, navíc s bezkonkurenční polohou. Pokoje jsou téměř stále vyprodané, takže je nutné si ověřit dostupnost a rezervovat pokoj s dostatečným předstihem – a pak doufat, že budete mít štěstí.

Hotely střední třídy: přejete-li si spíše tradiční ubytování, doporučujeme cenově dostupný Zepter Hotel 4* na náměstí Terazije. Má všechno vybavení a zařízení, které byste čekali u 4* hotelu, např. tělocvičnu, kávovar na pokoji a fantastické snídaně. Pokoje však bývají často vyprodány, takže si ověřte předem dostupnost a rezervujte pokoj s dostatečným předstihem.

Golden Tulip Zira Belgrade 4* – nedaleko centra města naleznete jedno z nejmodernějších futuristických zařízení v Bělehradě. Pokoje, haly a jídelní prostor jsou ultramoderní, se současným uměním, spoustou prostoru a designem ve stylu sci-fi. Snídaně jsou vynikající kvality, zatímco večeře na terase se stávají oblíbenou aktivitou vlivných obyvatel města. K dispozici je 127 pokojů, fitcentrum a sauna.

Hotel Royal Inn 4*. Etablované ekonomické zařízení na vynikajícím místě blízko ul. Kneza Michalova a Kalemegdan Parku nabízí dobrou hodnotu a pokoje se základním vybavením v blízkosti dění. Hotel funguje už od roku 1886 a také dnes zde najdete přátelské uvítání, tak jako příjemnou restauraci s dobrými cenami.

Belgrade City Hotel 4* je pěkné zařízení hned vedle hlavního vlakového nádraží, v blízkosti nákupního okrsku, historického centra a komerční zóny. K dispozici je více jak 80 moderních pokojů s teplým neokázalým dekorem, skvělý snídaňový bufet a přátelský personál.

Zimní ráj v západním Srbsku

Ekonomické hotely/hostely: pokud budete chtít hostel s útulnou atmosférou, Hostel Home Sweet Home v okrsku Savamala představuje fantastickou volbu. Díky své poloze v centru blízko ul. Knez Mihailova a dalších hlavních pamětihodností je velmi praktické se zde ubytovat. Zařízení je slunečné a otevřené, se společnou ložnicí, ale také cenově dostupnými jedno a dvoulůžkovými pokoji pro cestovatele, kteří si přejí o něco více soukromí, ale přitom bez velkých nákladů. Je to jedna z nejlépe hodnocených možností ve městě, takže doporučujeme si ověřit dostupnost a rezervovat pokoj s dostatečným předstihem.

Hotel Kasina 3* se nachází na praktickém místě v centru města, naproti Balkan Hotelu Garni 3*. Jedná se o zařízení s dobrou hodnotou i pokoji a s vlastní kavárnou. Vybudován byl v roce 1856, takže oplývá historií, a také nabízí slušnou restauraci.

Garni Hotel Le Petit Piaf 3* se nachází ve východní části starého města blízko barů a restaurací ve čtvrti Skadarlija. Malý moderní butikový hotel má spoustu charakteru a nabízí elegantní prostorné pokoje.

Další možnosti ubytování: