Navštivte anglický Leeds

Navštivte anglický Leeds 1

I když malebné historické město York, které leží o něco dál v hrabství Yorkshire, přitahuje více pozornosti turistů, Leeds zase vede ekonomicky a kulturně. Proměna Leedsu v posledních pár desetiletích z velké části souvisí se zdejším rozmachem nákupních center. První severoanglická pobočka luxusního obchodního domu Harvey Nichols městu přinesla přezdívku „Knightsbridge severu“. Poté zde v roce 2013 otevřel svou pobočku obchodní dům Trinity Leeds, pokrývající tři poschodí a nabízející více jak 100 obchodů, zatímco elegantní Corn Exchange s kopulí a prosklený Victoria Arcade/Victoria Leeds stále představují velmi atraktivní místa pro nakupující. Dnešní Leeds je yorkshirskou metropolí nočního života, která a se může chlubit desítkami stylových barů a klubů. Najdete zde kultivované bary, tradiční hospody i studentské podniky (zdejší univerzita patří k největším v zemi). Dále je zde hudba a spousta zařízení pro koncerty, včetně nápadné Leeds Arena/First Direct Arena, která byla otevřena v roce 2013. Zatímco milovníci kytarové hudby zde najdou Leeds Festival, pro ty, kdo dávají přednost klasice, jsou zde už renomované akce Opera in the Park a Classical Fantasia. Pokud jde o scénu moderních restaurací, naleznete zde spoustu cenami ověnčených podniků podávajících jak klasickou britskou a yorkshirskou kuchyni, tak indickou, pákistánskou, thajskou a další cizí kuchyně. Gastronomická renesance bývá oslavována při každoročním festivalu jídla a pití. Kromě nočního života tu najdete mnoho muzeí, jako je Institut Henry Moora a průmyslové muzeum Armley Mills (kdysi jedna z největších továren na zpracování vlny na světě). K dispozici je také spousta osobitých prohlídek, jako je procházka archivy obchodního domu Marks and Spencer, který zde začal před sto lety jako levný bazar, nebo „soví stezka“ zahrnující 25 míst v centru města a inspirovaná ptáky, kteří jsou v erbu Leedsu. I přes svoji městskou aglomeraci je Leeds také zeleným městem s rozsáhlými parky, jako je Roundhay Park, formální zahrady sídla Harewood House a lesopark sídla Temple Newsam. A nezapomeňte ani na návštěvu pozoruhodných ruin opatství Kirkstall Abbey, cisterciáckého kláštera z 12. století.

Turistická kancelář: Leeds Visitor Centre

Turistické pasy: LeedsCard od Leeds City Council skýtá nositeli slevy a speciální nabídky v některých městských sportovních a odpočinkových zařízeních, atrakcích pro návštěvníky, muzeích a koncertních sálech.

Navštivte anglický Leeds 2
Victoria Leeds

Jak se tam dostat

Letecky

K aeroliniím nabízejícím domácí lety do Leedsu z jiných britských měst patří British Airways, Eastern Airways, Flybe a Jet2.com. Nejlepší možnost, jak sehnat levné lety, je rezervovat si letenky s dostatečným předstihem. Nejsou k dispozici žádné přímé lety do Leedsu z USA, ale je možné letět přes Dublin nebo Londýn Heathrow.

Doba letu: z Londýna 1 hodina, z New Yorku 9 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 13 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 11 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 26 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Doprava ve Velké Británii jezdí vlevo. Maximální povolená rychlost je 113 km/h na dálnicích, 97 km/h na jednoproudových hlavních silnicích a 48 km/h v zastavěných oblastech. Silnice bývají dobře udržované. ŘP vydané v jiných zemích a mezinárodní ŘP platí po dobu až 1 roku. Pro řízení musíte mít min. 17 let; pojištění je povinné. Zahraniční návštěvníci, kteří přicestují se svým autem, by měli mít registrační dokumenty a zjistit u své pojišťovny, zda potřebují také Zelenou kartu. Poruchovou službu, aktuality o dopravě a obecné informace pro motoristy poskytují organizace AA a RAC.

Trasy – Leeds má vynikající spojení na všechny strany. Silnice A1 a M1 vedou na sever a na jih a M62 ve směru východ-západ. M621 se nachází méně než 1 km od centra, takže skýtá snadný přístup do Leedsu ze silnic M1 a M62. Město má dobrou polohu pro snadný přístup do Yorku a Hullu na východě a do Manchesteru a Liverpoolu na západě.

Autobusy – National Express provozuje pravidelné autobusové spoje mezi Leedsem a různými destinacemi v zemi, včetně nádraží Victoria v Londýně. Hlavní autobusovou stanici v Leedsu najdete na York Street na východě města.

Doba cesty: z Manchesteru 1 hodina, z Newcastlu 2 hodiny, z Londýna 4 hodiny.

Vlakem

Nádraží Leeds Station na City Square na jihu města, jen kousek pěšky od centra, nabízí řadu obchodů a služeb. Leeds má dobré vlakové spojení se zbytkem Spojeného království. Společnost Virgin Trains provozuje spoje do/z Leedsu z mnoha míst včetně londýnského nádraží Kings Cross, Aberdeenu, Edinburghu, Newcastlu https://www.topmagazine.cz/navstivte-britsky-newcastle/   , Peterborough, Wakefieldu a Doncasteru. Transpennine Express nabízí spoje mezi Leedsem a Liverpoolem, Manchesterem, Scarborough, Hullem a Newcastlem.

Doba cesty: z Manchesteru 50 minut, z Londýna 2 hodiny 15 minut, z Birminghamu 2 hodiny, z Edinburghu 3 hodiny, z Liverpoolu 1 hodina 25 minut, z Bradfordu 20 minut.

Navštivte anglický Leeds 3
Abbey House Museum

Co dělat a na co se podívat

Muzeum královská zbrojnice (Royal Armouries Museum) uchovává přes 8000 artefaktů z období více jak 3000 let vojenské historie. Jedná se o národní sbírku zbraní a zbroje se vstupem zdarma. Od turnajové zbroje Jindřicha VIII. po zbroj pro bitevního slona, fascinující sbírka si klade za úkol vzdělávat návštěvníky o příčinách a následcích konfliktů. K dispozici je spousta interaktivních expozic a konají se živé rekonstrukce bitev, takže si mladší návštěvníci přijdou na své. Dále je venku od dubna do října možné vidět ukázky sokolnictví, rytířských klání a vystoupení koní.

Abbey House Museum a Kirkstall Abbey – opatství bylo vybudováno v letech 1152 cisteriáckými mnichy na pozemku, který původně v 11. století Vilém Dobyvatel odkázal baronovi Ilbertovi de Lacy. Opatství Kirkstall Abbey mělo v průběhu staletí mnoho slavných majitelů a obyvatel, včetně krále Jindřicha VIII., který ho převzal v roce 1539. Dnes tvoří dům a opatství součást komplexu živého muzea se spoustou interaktivních expozic a ukázek nabízejících pohled na život ve viktoriánské Anglii. Opatství samotné je jedním z nejúplnějších příkladů cisterciáckého opatství v Británii a nachází se v krásném parku u řeky Aire. V době od března a října se jednou za měsíc v areálu koná trh.

Tropický svět (Tropical World) nacházející se v rozsáhlém Roundhay Parku je nezbytnou zastávkou pro milovníky zvířat. Vidět můžete roztomilou rodinku surikat, která představuje hlavní atrakci, ale také krokodýly, lemury, exotické ryby, plazy, motýly, netopýry a hady uprostřed parného horkého prostředí džungle. Jedná se o fantastické místo pro rodiny s dětmi.

Thackrayovo muzeum medicíny (Thackray Museum of Medicine) – cenami ověnčené muzeum vypráví příběh historie medicíny prostřednictvím interaktivních expozic a exponátů. Dozvíte se o postupech při amputaci v 19. století, o štěnicích a dalších běžných nemocech a neduzích té doby, o vývoji asistence při porodech do viktoriánského období, o moderních operačních technikách a mnoho dalšího. K hlavním lákadlům patří dětská interaktivní zóna Life Zone s místností určenou pro děti do 5 let.

Institut Henry Moore je věnován skulpturám a vstupuje se do něj vchodem v impozantní stěně z černé žuly. Expozice nabízejí vše od klasické skulptury až po současné práce a zahrnují díla sochaře a kreslíře Henryho Moore (1898-1986), který se narodil v nedalekém městě Castleford. Budova obsahuje výzkumnou část, knihovnu a archiv skulptur; během roku také hostí různé výstavy.

Galerie umění v Leedsu (Leeds Art Gallery) uchovává jednu z největších sbírek britského umění 20. století mimo Londýn a nabízí milovníkům umění skvělý výběr prací, od tradičních tisků a akvarelů až po malbu a skulptury.

Městské muzeum Leedsu (Leeds City Museum) má čtyři patra s galeriemi. K hlavním atrakcím muzea patří egyptská mumie stará 3000 let, římské sochy a řecká keramika. Dále zde najdete speciální výstavu o Africe a příležitost dozvědět se o historii Leedsu od prehistorických dob až po současnost.

Akční nabídka ubytování: