Česká koruna je vůči euru nejsilnější za pět let

Česká koruna je vůči euru nejsilnější za pět let 1

Od začátku roku už koruna posílila vůči euru přibližně o 20 haléřů.

Česká koruna posílila pod hranici 25,30 korun za euro. Její kurz je vůči euru nejvyšší za posledních pět let. Koruna posiluje díky očekáváním týkajícím se růstu sazeb. Od dubnového ukončení kurzovního závazku si už koruna připsala vůči euru téměř 7 procent.

Česká měna na začátku nového týdne nereagovala na výsledek prezidentských voleb a stejně jako v pátek (26. 1.) se pohybuje na nejsilnějších úrovních za uplynulých 5 let. Koruna dopoledne prorazila hranici 25,30 korun za euro a pohybuje se mírně pod ní.

Od přelomu roku už koruna posílila vůči euru přibližně o 20 haléřů, když jí pomáhá očekávání investorů, že bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém nejbližším zasedání ve čtvrtek (1.2.) Rozhodne o již třetím zvýšení sazeb od konce intervencí.

„Několik centrálních bankéřů včetně guvernéra mluvilo v posledních dnech o tom, že je třeba v tomto roce zvýšit sazby alespoň dvakrát. Guvernér navíc dodal, že považuje únorový růst sazeb za pravděpodobný. Šance, že sazby vzrostou, jsou v tomto týdnu tedy skutečně vysoké, „uvedl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Navíc není vyloučeno, že sazby letos nakonec porostou rychleji, než dosud ČNB avizovala. Očekávané zvyšování sazeb láká k nákupu koruny zahraničních investorů a spekulantů.

Od 6. dubna 2017, kdy ČNB ukončila kurzovní závazek, česká koruna posílila přibližně o 6,8 procenta. Až do dubna centrální bankéři udržovali kurz nad úrovní 27 korun za euro. Důvodem byla snaha o podporu růstu inflace a ekonomiky.