Doprava v Hongkongu : Jak se tam dostat a jak se dostat do Číny

Doprava v Hongkongu : Jak se tam dostat a jak se dostat do Číny 1

Pokud plánujete cestu do exotického Hong Kongu, máte několik variant jak se tam dostat.

Pro cestovatele, kteří přijíždějí z Evropy, je nejlepší a nejpohodlnější volbou letecká doprava přímo z Vídně, Prahy, Budapešti, Mnichova či Frankfurtu. Budete jistě rádi za možnost využít lety s přestupem v Evropě, na Blízkém východě nebo v Číně, které vám umožňují cestovat buď během dne, nebo v noci, podle vašich preferencí. Nejlevnější letenky objednáte přes skyscanner.cz  nebo pelikan.cz nebo se podívejte na náš článek jak vyhledat nejlevnější letenky.

Můžete se také vydat po souši z Číny, konkrétně přes hraniční přechod ve městě Shenzhen. Je to jednoduché, neboť můžete využít dva metrové přechody, které vás bez problému přepraví až do Hong Kongu. Další možností je nasednout na přímý vlak z Guangzhou cca 2 hodiny či Šanghaje cca 8 hodin. Pokud preferujete noční cestování, můžete si vybrat takzvaný lůžkový vlak, který vám umožní během cesty odpočívat a načerpat energii pro následující den. Na všechny rezervace doporučuje používat rezervační systém  12.go.com nebo trip.com kde si rezervujte lístky předem (většinou jsou vyprodané). 

Pokud byste raději využili autobusové spoje, ty jsou zde sice k dispozici, ale je nutné zdůraznit, že nijak výrazně nešetří vaší peněženkou oproti jiným variantám. Lodí se do Hong Kongu dostanete z města Macao a naopak.   Jednou z klíčových otázek při cestování do Hong Kongu je také doprava městem. V Hong Kongu se jezdí po levé straně, ale pro nejefektivnější pohyb městem doporučujeme využít metro, které vás pohodlně a rychle dopraví na všechna klíčová místa.

Přehled jednotlivých tras hongkongského metra

Hongkongský metropolitní dopravní systém (MTR) má 10 linkových tras, které pokrývají většinu města a okolní oblasti.

  1. Tung Chung Line: Spojuje centrum města s letištěm na ostrově Lantau.
  2. Island Line: Spojuje centrum města s ostrovem Hong Kong.
  3. Kwun Tong Line: Spojuje centrum města s východní částí Kowloonu.
  4. Tsuen Wan Line: Spojuje centrum města s Tsuen Wan na západním břehu Kowloonu.
  5. Tseung Kwan O Line: Spojuje centrum města s Tseung Kwan O v jižní části Kowloonu.
  6. East Rail Line: Spojuje centrum města s okolními městy a obcemi v provincii Guangdong.
  7. West Rail Line: Spojuje centrum města s okolními městy a obcemi v provincii Guangdong.
  8. Ma On Shan Line: Spojuje centrum města s Ma On Shan v jižní části ostrova Hong Kong.
  9. Disneyland Resort Line: Spojuje centrum města s Disneylandem v Penny’s Bay na ostrově Lantau.
  10. South Island Line: Spojuje centrum města s jižní částí ostrova Hong Kong.

Síť metra a autobusů je v Hong Kongu velmi dobře značena a na každé zastávce naleznete mapu okolí. Pro cestování MHD doporučujeme zakoupit kartu Octopus, kterou lze zakoupit v metru a na letišti za zálohu 50 HKD. Tuto kartu můžete používat v metru, autobusech, lodích i tramvajích.

Jak používat Hongkong Octopus Card?

 

Cena za cestu je vždy stanovena pevně a platíte přesně odjetou vzdálenost. V autobusech se platí při nástupu a v tramvajích při výstupu. Platba je možná buď nabitou kartou Octopus nebo hotově, avšak řidič nevrací, takže je nutné mít přesné drobné. Pokud plánujete navštívit některý z ostrovů, doporučujeme se vydat na molo v oblasti Central (Central Pier), odkud vyplouvá většina lodí, včetně známého přívozu Star Ferry do Kowloonu.

Podívejte se na všechny zažitky v Hongkongu na jednom místě a rezervujte si vše předem. Získáte tak výhodné ceny za vstupenky. Přeprava po ostrově je možná místní dvoupodlažní tramvají. Je to pomalý, ale příjemný způsob přepravy, který stojí za zážitek. Půjčení auta v Hong Kongu je sice možné, ale vzhledem k poplatkům za parkování a výborné veřejné dopravě bychom Vám toto řešení nedoporučovali.

Pokud plánujete cestovat delší vzdálenost, připravte se na vyšší náklady. Cena jízdenky závisí na vzdálenosti cesty a může se pohybovat až do několika desítek dolarů. Například, pokud chcete cestovat z Kowloonu na ostrov Lantau, cesta metrem vás bude stát zhruba 60 HKD. Cena jízdenek na veřejnou dopravu v Hongkongu také závisí na typu dopravy, který si zvolíte. Městské autobusy jsou obecně levnější než metro, ale cesta může trvat déle kvůli dopravní zácpě.