Chystáte se na pracovní pohovor? Na tomto strávíte 15 hodin

Kolik času jste strávili na posledním pohovoru do zaměstnání? Zřejmě to nebylo víc než hodinu. Firma Appster má ale na uchazeče o práci mnohem přísnější výběrový proces. Lidé, kteří se v ní chtějí zaměstnat, stráví na pohovoru neuvěřitelných 15 hodin a navíc musí v mezinárodních testech a zkouškách skončit mezi prvními pěti procenty lidí.

Appster má sídlo v Austrálii a zabývá se vývojem mobilních aplikací. K přísnému výběrovému procesu se firma odhodlala poté, jak zjistila, že téměř polovina jejích současných zaměstnanců nepodává dostatečný výkon a chybí jim znalosti.

Jak pohovor do Appsteru vypadá?
Vše začíná v momentě, kdy firma zadá personální agentuře požadavky na ideálního zaměstnance. Agentura pak zanalyzuje životopisy, které kvůli dané pozici přišli na její adresu a s jejich odesílateli udělá telefonické pohovory. Přibližně deset až 20 procent z nich se dostane do užšího výběru.

 
2361775

Po prvním kole osobních pohovorů zůstanou z tohoto počtu uchazečů asi tři čtvrtiny. Tito lidé dostanou písemné testy a prvních pět procent z nich se může připravit na další kolo pohovorů a různých testů. To trvá přibližně šest hodin a pokud ho uchazeči zvládnou, čeká je další pětihodinový pohovor.

Na tomto pohovoru jeden ze dvou lidí, kteří kladou otázky, sleduje a analyzuje řeč uchazečova těla. Navíc, zaměstnanci personální agentury stráví vyhodnocováním všech údajů, které o člověku nasbírali, často více než 20 hodin. Právě tento proces o lidech prozradí mnohem víc, než má zaměstnavatel šanci dozvědět se při pouhém pohovoru.

Cílem přísného výběrového řízení je ujistit se, že budoucí zaměstnanci mají o pozici skutečný zájem a že nedají výpověď už za pár dnů. Za poslední tři měsíce nastoupilo do Appsteru 50 z jeho 130 zaměstnanců a až 90 procent z nich zde pracuje i dnes.

A jaká je společná vlastnost lidí, kteří úspěšně projdou maratónem pohovorů? Zaměstnanci personální agentury tvrdí, že je to schopnost volně a obšírně vyprávět o budoucí kariéře a o tom, jakým směrem se chtějí v pracovním životě ubírat. Myslíte si, že byste takový pohovor zvládli?