Čínská firma plánuje velkou koncentrovanou solární elektrárnu

Čínská firma plánuje velkou koncentrovanou solární elektrárnu 1

Společnost zatím představila předběžné plány.

Čínská společnost Spice Shijiazhuang Dongfang Energy plánuje vybudovat v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko technologicky vyspělou solární elektrárnu s kapacitou dva gigawatty (GW).

Elektrárna nebude využívat běžné fotovoltaické panely, ale technologii koncentrované solární energie (CSP). Náklady na projekt mají představovat přibližně 46 miliard jüanů, uvedla agentura Reuters.

Elektrárna má být jednou z největších svého druhu v Číně. Země je přitom už nyní největším solárním trhem na světě. Projekt je součástí dlouhodobé snahy Pekingu zvýšit využití čisté energie a rozvinout odborné znalosti v oblasti ukládání energie.

Společnost zatím představila předběžné plány a neupřesnila, kdy chce s výstavbou začít, ani kdy má být projekt ukončen. V první fázi počítá s kapacitou produkce 200 MW as investicí 4,6 miliardy jüanů.

Na rozdíl od fotovoltaických elektráren, které používají panely, technologie CSP vyrábí energii pomocí zrcadel nebo čoček. Ty se využívají na koncentraci slunečních paprsků na potrubí či nádobu. Teplo ohřívá vodu a vyrábí páru, která pohání parní turbínu. Tepelnou energii lze také uchovávat v roztavených solích nebo syntetickém oleji, což umožňuje elektrárnám vyrábět elektřinu i po západu slunce.

Čína se snaží podporovat projekty CSP a jejich schopnost ukládat energii, aby zmírnila rostoucí problémy s plýtváním elektřinou.