Hlavní turistické atrakce Číny

Hlavní turistické atrakce Číny 1

Od dob, kdy se západní svět před více jak 700 lety dozvěděl o Číně díky spisům mořeplavce Marca Pola, známe tuto obrovskou asijskou zemi jako ztělesnění všeho tajemného a exotického. I dnes, po desetiletích ekonomického růstu a moderního rozmachu, neztratila nic ze svého kouzla. Kontrast mezi starými čínskými zvyky a novým rozvíjejícím se supermoderním státem jen zvýšil zájem o jeho kulturu starou několik tisíciletí. Tu oslavují samotní Číňané, jak dosvědčuje péče o významné historické lokality, jako je Zakázané město a Letní palác v Pekingu, které připomínají doby čínských císařů. A pak je zde samozřejmě slavná Velká čínská zeď dlouhá asi 6700 km, která sahá do Žlutého moře až ke střední Asii, zatímco nespočet svatyni kolem vyzařuje duch prastarých východních náboženství. Díky své rozloze nabízí Čína coby turistická destinace neomezený prostor pro poznávání. Ať už se rozhodnete cestovat na palubě luxusní lodi malebnými soutěskami na řece Jang-c’-ťiang, navštívit rušné velkoměsto nebo hledat klid v prastarém chrámu, země nabízí nespočet úžasných zážitků. Zde předkládáme náš seznam hlavních turistických atrakcí Číny.

Velká čínská zeď

Hlavní turistické atrakce Číny 2

Nikdo není skutečným hrdinou, dokud nebyl na Velké čínské zdi“, říká oblíbené čínské přísloví, které jasně dokládá, jaký význam je přikládán této jedinečné památce. Velkolepá Velká čínská zeď (čínsky nazývaná Changcheng, tj. Dlouhá zeď) se táhne po délce více jak 6000 km od pevnosti Shanhaiguan na východě až k městu Ťia-jü-kuan na západě, takže prochází kolem Che-peje, Tchien-ťinu, Pekingu (kde můžete navštívit nejlépe zachovalé úseky zdi), Vnitřního Mongolska, Ning-sia a Kan-su. V průměru má výšku 6 – 8 m, ale na někde až 16 m, přičemž místy je tak široká, že po ní může projet 5 koní nebo 10 mužů vedle sebe. Zahrnuje řadu cimbuří a strážních věže, z nichž nejstarší pocházejí ze 7. stol. př.n.l.. Nejznámější části však byly vybudovány kolem roku 210 př.n.l., kdy bylo spojeno několik úseků. Dnes nejnavštěvovanější úsek se nazývá Badaling severozápadně od Pekingu, takže se tam snadno dostanete veřejnou dopravou nebo s organizovaným výletem. K dalším zrenovovaným úsekům, které stojí za návštěvu, patří úsek u města Gubeikou 130 km od Pekingu a úsek Mutianyu 70 km na severovýchod od Pekingu.

 

Zakázané město a Císařský palác, Peking

Největší a nejvýznamnější stavbou Číny je Zakázané město, označované také jako Císařský palác, situované v samém srdci Pekingu, přičemž jeho návštěva je pro turisty nutností. Stavba započala v době dynastie Jüan v letech 1271-1368, ale většina dnešního komplexu (jedná se o mnoho nádherných paláců v jednom) byla zbudován v letech 1406–1420. Byl sídlem 24 císařů z dynastií Ming a Čching, jejichž přítomnost zakazovala vstup všem kromě císařovy rodiny a jeho kurtizán.

Mohutný komplex zabírající asi 720 000 m2 a obehnaný desetimetrovou hradbou se strážnými věžemi a širokým hradním příkopem je tvořen částmi vyhrazenými pro obřadní a správní účely a soukromou rezidencí císaře.  Prohlídka celého areálu by Vám zabrala mnoho hodin, ale stačí navštívit hlavní atrakce, k nimž patří pět Zlatých mostů z bílého mramoru, Síň nejvyšší harmonie (budova s císařským trůnem vysoká 35 m), Síň zachování harmonie (nádherný císařský přijímací sál) a Palácové muzeum s velkou sbírkou umění a artefaktů z dob dynastií Ming a Čching. K dalším významným atrakcím v blízkosti Císařského paláce patří známé Náměstí Nebeského klidu (Tiananmen) a Chrám nebes, jedno z nejdůležitějších náboženských míst v zemi, které pochází z 15. století.

 

Terakotová armáda

Při kopání studny na okraji města Si-an v 70. letech 20. století objevil místní zemědělec něco, co se později ukázalo jako nejvýznamnější archeologický nález v Číně – terakotovou armádu. Více jak 8000 soch válečníků v životní velikosti, asi 520 koní a více jak 100 vozů, spolu s nespočtem ne-vojenských postav pochází z doby kolem roku 280 př.n.l. a bylo rozmístěno ve třech velkých jamách. Kdysi byly vytvořeny proto, aby hlídalo hrobku prvního císaře (Čchin Š‘-chuang-ti). Některé sochy sice byly vlivem času silně poškozené, mnohé z nich ale bylo pečlivě složené a dnes představují svědectví významu, který byl přikládán císaři a posmrtnému životu. Lokalita, která je součástí Parku s mauzolea císaře Čchin Š‘-chuang-ti, je jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí Číny a nabízí nezapomenutelný zážitek, když budete stát tváří v tvář obrovské skupině hliněných vojáků a koní, jako byste se dívali na dávnou vojenskou přehlídku.

Císařský letní palác

Honosný Císařský letní palác (Jüan mingJüan/Yíhé Yuán), kam se snadno dostanete z Pekingu vzdáleného 15 km, leží uprostřed krásného parku o rozloze více jak 700 akrů a je jedním z nejnavštěvovanějších památek Číny. Palác samotný byl postaven v roce 1153, ale jeho velké jezero vzniklo až v 14. století, aby zkrášlilo Císařské zahrady. K nejzajímavějším částem patří nádherný Sál pohody a dlouhověkosti (Renshou Dian) s trůnem a Velké divadlo, soukromá třípatrová stavba zbudovaná v roce 1891 pro potřeby císařské rodiny. Dodnes se zde konají představení tradiční čínské opery a jiné hudební akce. K dalším výjimečným místům patří Síň štěstí a dlouhověkosti (Le Shou Tang) s  krásnou zahradou a dvory, a také s mnoha malebnými stezkami a chodníky. Pokud čas dovolí, navštivte také ruiny Starého letního paláce, který prý kdysi byl jedním z nejhonosnějších a nejkrásnějších paláců v zemi, ale bohužel byl v polovině 19. století zničen koloniálními silami.

 

Plavba po řece Li-ťiang 

Město Kuej-lin v severovýchodním rohu oblasti Kuang-si se může chlubit krajinou patřící k nejkrásnějším v zemi a také řekou Li-ťiang (Li), která se vine městem a okolními krasovými horami. Po celá staletí zdejší jedinečná scenérie přitahovala básníky a umělce, přičemž je opředena mnoha pověstmi i pohádkami. Dnes je oblíbeným cílem turistů z celého světa, kteří chtějí zblízka vidět zdejší přírodní krásy. Oblast si nejlépe prohlédnete při plavbě po řece Li. Nejoblíbenější je úsek od Kuej-linu k Yangshuo, kde řeka poklidně meandruje po délce asi 80 km kolem pozoruhodných skalních formací a jeskyní s romantickými názvy, jako je Hora jedinečné krásy, Kopec sloní chobot a Jeskyně rákosových fléten. V závislosti na typu plavidla – můžete cestovat turistickou výletní lodí ale také na bambusové pramici – může plavba trvat pár hodin až několik dní.

Výzkumná základna Čcheng-tu pro pandy velké

Návštěva Číny by nebyla kompletní bez minimálně jednoho setkání s pandami. I když se nejlepší zoo v zemi mohou chlubit mnoha pěknými ukázkami těchto živočichů, nejlepší místo, kde je můžete spatřit zblízka, je jejich přirozené prostředí ve výzkumné základně Research Base of Giant Panda Breeding v Čcheng-tu (Chengdu) v provincii  S’-čchuan. Zde budete mít příležitost pozorovat až 80 pand při jejich každodenním životě, od krmení až po hru ve velkém prostoru podobajícím se parku. Kromě toho, že si tato zvířata budete moct prohlédnout zblízka, se také o nich hodně dozvíte z mnoha stálých expozic a přehlídek, které seznamují s probíhajícím úsilím o zachování jejich budoucnosti. K dispozici jsou prohlídky v angličtině. Pokud to bude možné, načasujte svoji návštěvu na dobu ranního krmení, kdy jsou pandy nejaktivnější. Také je možné se přihlásit do jedinečného experimentálního dobrovolnického programu, při němž se budete moct účastnit krmení a starat se o tyto roztomilé tvory, možná si i pochovat mláďata.

 

Řeka Jang-c’-ťiang a Tři soutěsky

Mohutná řeka Jang-c’-ťiang, která je v Číně známá jako Chang Jiang („Dlouhá řeka“), má délku víc jak 6000 km, takže se jedná o nejdelší a nejvýznamnější tok v Číně a třetí nejdelší na světě (po Amazonce a Nilu). Protéká z Tibetu na západě až k Šanghaji na východě přes 8 provincií a po více jak 2000 let to byla hlavní dopravní trasa Číny (splavných je asi 2700 km). Její rozsáhlé povodí se 700 přítoky zabírá asi 1/5 celkové rozlohy země se ¼ zemědělské půdy v zemi. Díky obrovské délce řeky se s ní můžete setkat na řadě míst, ale zdaleka nejoblíbenější pro turisty jsou Tři soutěsky (Qutang, Wu a Xiling), úsek dlouhý 200 km mezi městy Feng-ťie a I-čchang. Řeka se zde valí, místy s divokými proudy a nebezpečnými mělčinami, přes soutěsky s jejich skalnatými útesy a kolem vysokých horských vrcholů scenérií neméně dramatickou jako americký Velký kaňon. K dispozici je řada možností výletů, od luxusních plaveb po řece, které se zaměřují na zdejší bohatství historických památek a scénicky krásných místa, až po náročné dobrodružné výpravy po nejdramatičtějších úsecích řeky.

Přírodní divy Číny

Klasické zahrady v Su-čou

Klasické zahrady v Su-čou (UNESCO), které patří k nejvýznamnějším historickým zahradám světa, byste při své návštěvě země neměli vynechat. Naleznete je v historickém městě Su-čou v provincii Ťiang-su. Nádherné zahrady byly založeny v 11. století v době, kdy město zažívalo bezprecedentní růst, a patřily k celkem asi 270 zahradám, které zde tehdy byly vysazeny. Z dochovaných zrenovovaných zahrad je nejznámější Zahrada přetrvávání (7 akrů) založená v roce 1800 na místě parku vytvořeného během dynastie Ming. Je to jeden z nejslavnějších zahradních komplexů v Číně a může se chlubit umělým jezerem a umělým kopcem, několika krásnými budovami, broskvovými háji a pěknou krytou stezkou na hradbách, na nichž visí více jak 300 kamenných desek s vyrytými starými čínský znaky. Za návštěvu stojí rovněž zahrada pavilonu Cang Lang Ting (2 akry) nabízející mnoho jedinečných prvků včetně dvojité arkády spojující vnitřní a vnější část.

 

Palác Potala, Tibet

Další známé historické stavby se nacházejí v nádherném paláci Potala ve městě Lhasa v Tibetu. Palác byl postaven jako pevnost a sídlo dalajlámů, po celá staletí byl centrem politické a náboženské moci a ukrývá mnoho nábožensky významných klenotů. První ze dvou paláců v Potale je Rudý palác, který byl zbudován v 17. století a jsou zde umístěny nejvýznamnější svatyně v Trůnním sále, jehož stěny jsou pokryty nástěnnými malbami znázorňujícími scény ze života dalajlámů a tibetských králů. V Rudém paláci se rovněž nachází mnoho velkých síní zasvěcený náboženskému učení a nákladné hrobky (známé jako stúpy) řady dalajlámů. Neméně působivý Bílý palác byl dokončen v roce 1648 a zahrnuje pokoje na spaní, studovny a přijímací místnosti, které jsou většinou nedotčené od roku 1959, kdy dalajláma opustil Tibet. Když budete v Lhase, navštivte také nádherné zahrady Jewel Gardens o rozloze 90 akrů. Jsou součástí dalajlámovy letní rezidence, jejich budování započalo ve 40. letech 19. století a jejich součástí jsou paláce, pavilony i jezera.  

Adresa: 35 Peking Middle Road, Chengguan, Lhasa, Tibet

Nejkrásnější místa v Tibetu

Šanghaj a promenáda Bund

Pozoruhodný počin chytrého městského plánování a ochrany památek představuje velkolepá nábřežní promenáda Bund (Wàitan) v Šanghaji.  Když budete procházet po široké pěší zóně Zhongshan Lu podél řeky Chuang-pchu-ťiang, nejspíš téměř zapomenete, že se nacházíte přímo uprostřed největšího čínského města (Šanghaj má více jak 24 mil. obyvatel). Nábřeží působí velmi evropsky, za což vděčí historii okrsku, který byl místem Mezinárodního vyrovnání. Bund je známý svými 52 zachovalými budovami v anglickém a francouzském stylu, v nichž jsou dnes často umístěny restaurace, kavárny, prodejny a galerie umění. Architektura, která představuje řadu vlivů (gotický, renesanční, a také řada secesních budov) zahrnuje spoustu zajímavostí, jako je stará celnice se zvonicí v přístavu nebo majestátní Fairmot Peace Hotel 5*. Nejlepší výhled na Bund budete mít z věže Oriental Pearl Tower (468 m) na opačném břehu řeky Chuang-pchu-ťiang. Pokud čas dovolí, navštivte také botanickou zahradu Yu Garden. Je známá také jako Zahrada štěstí a její počátky je možné vystopovat v roce 1559, kdy byla založena; mnoho původních staveb se zachovalo dodnes.

Fairmot Peace Hotel  – akční nabídka zde

The Peninsula Shanghai (5*)akční nabídka zde 

Historické Západní jezero v Chang-čou

Jen málo měst v Číně se může chlubit takovou koncentrací nádherných historických lokalit a starověkých chrámů jako město Hangzhou (Chang-čou), metropole provincie Če-ťiang na nejjižnějším konci čínského Velkého kanálu. Mnoho z nich se nachází kolem krásného Západního jezera, vodní plochy o rozloze 6 km2 v samém srdci starého města, které je obklopeno řadou kopců, pagod a chrámů. Je rozděleno do 5 sekcí prostřednictvím vyvýšených cest, z nichž některé pocházejí už z 11. století. Je to nádherná oblast, kterou si nejlépe prohlédnete pěšky, kdy budete přecházet z jednocho úseku k dalšímu, kde naleznete další shluk starých budov (obzvlášť krásně je zde na jaře, když kvetou broskvoně). Návštěvníci rádi pobývají na zdejších starých mostech, kde k nejlepším patří tzv. Zlomený most (Duanqiao) spojující trasu Baidi s pobřežím, a objevují ostrov Malý ráj s jeho 4 miniaturními jezírky spojenými klikatícím se Mostem s 9 oblouky. Pak nastupte do některé z mnoha lodí a malých rekreačních plavidel pro turisty, s nimiž se můžete projet po jezeře, a – pokud čas dovolí – zdržte se na představení hudební fontány, které se koná každý večer.

Chang-čou a Západní jezero

Mauzoleum světla: Severní císařská hrobka

V severovýchodním hornatém regionu Číny se nachází staré město Šen-jang, významné centrum obchodu a kultury, s Mauzoleem světla (Zhaoling), známým také jako Severní císařská hrobka (UNESCO). Je to jedna z nejvýznamnějších historických lokalit na severovýchodě Číny a hrobka představuje originální architektonický styl, kombinaci tradičně uspořádaných čínských pohřebišť a budov ve stylu hradu z počátku období Čching. V komplexu o rozloze více jak 180 000 m2, jehož stavba trvala 8 let, je pohřben císař Chuang Tchaj-ťi, který vládl v letech 1626-1635. Za pozornost stojí zdejší Cesty duší, ulička s kamennými sloupy a skulpturami císařových oblíbených koní. Další významnou lokalitou je impozantní Císařský palác pocházející z počátku období Čching, druhý největší zachovalý palácový komplex v Číně (po Císařském paláci v Pekingu). Komplex sloužil jako sídlo prvních císařů dynastie Čching a zahrnuje několik nádherných dvorů, kolem nichž stojí řada budov včetně Síně vznešené vlády (Chongzheng Dian) s císařským trůnem.

 

Lešanský Buddha

Hlavní turistické atrakce Číny 3

„Hora je Buddha a Buddha je hora,“ říká známé čínské přísloví, které obzvlášť platí pro pozoruhodnou sochu Velkého Buddhy z Le-šanu (71 m): určitě dává smysl, když stojíte u nohou kolosální sochy tyčící se vysoko nad Vámi. Jeho tvorbu započal  buddhistický mnich v roce 713 n.l. a dokončena byla o 90 let později, přičemž celá významná náboženská památka je celá vytesána z kamenné skalní stěny a je to největší socha Buddhy na světě. Znázorňuje Buddhu Maitreya a působí ještě dramatičtěji díky umístění nad řekou; jejím hlavním účelem je uklidňovat a usmiřovat (ale často se ukázala zrádná pro proplouvající lodě). Velký Buddha (UNESCO) i dnes přitahuje obrovský počet poutníků z celého světa a bývá považován za jednu z nejznámějších turistických atrakcí Číny. Snadno se sem dostanete z města Čcheng-tu, ale k Lešanskému Velkému Buddhovi se můžete připlout také na zábavním trajektu z veřejných doků v Le-šanu. Za návštěvu stojí také scénický park, v němž se Buddha nachází, takže si na cestu sem vyhraďte dostatek času.

Buddhistické chrámy v Asii

Panorama Hongkongu

Hongkong bývá považován za město s nejdramatičtějším panoramatem, za což vděčí velkému počtu mrakodrapů i vysokým kopcům, které ho oblopují. Po celá desetiletí byl Hongkong rušná finanční a obchodní metropole této části Tichomoří. Přitom jeho panorama můžete obdivovat z řady různých míst. Skvělé výhledy skýtá vrchol Victoria Peak na ostrově Hong Kong, kde mrakodrapy rámují obrovský přístav, což je mimořádně krásné především v noci. Neméně skvělý je výhled ze samotného přístavu Victoria Harbour. Zde můžete nasednout na některý z hongkongských trajektů a zamířit na různá místa, např. Kau-lung. Také můžete zůstat na palubě a pouze obdivovat výhledy. Pokud to bude možné, snažte se načasovat svoji návštěvu na dobu konání večerní laser show, což je úžasné 360° představení, kde mrakodrapy v přístavu představují pozadí (nejlepší výhledy budete mít od Kau-lungu).

The Upper House 5* – akční nabídka zde 

Chrámy na Taiwanu

Národní lesní park Čang-ťia-ťie

Když poprvé spatříte NP Čang-ťia-ťie v provincii Chu-nan, jistě poznáte, že odtud čerpal filmař James Cameron inspiraci pro film Avatar. Film se klidně mohl odehrávat v této „oblasti mimořádné přírodní krásy“, kde spousta unikátních skalních formací v podobě sloupů působí jako neuvěřitelná surrealistická krajina ze sci-fi filmu (jeden z nejvyšších sloupů tyčících se v nadm. výšce 1080 m byl skutečně přejmenován na Avatar Hallelujah Mountain). Národní park představuje jedno z turisticky méně známých míst v Číně.

Kromě mnoha přírodních divů, které nejlépe poznáte při organizovaném výletě, se park může chlubit také řadou nových atrakcí vytvořených člověkem.  Prvním z nich je výtah Bailong („Sky Lift 100 draků“). Může přepravit až 50 lidí do výšky 326 m za necelé 2 minuty a je to působivé technické dílo, které skýtá dramatické výhledy. V roce 2016 byl otevřen skleněný most v Čang-ťia-ťie označovaný jako „nejvyšší a nejdelší pěší most na světě“. S jeho výškou 300 m nad zemí a délkou 430 m kolem skalní stěny určitě není pro bázlivé, ale stojí za to, pokud chcete svoji návštěvu zpestřit trochou adrenalinu.

Nejdelší a nejvyšší skleněný most v Číně

Akční nabídka ubytování zde