Nejlepší zážitky na Novém Zélandu

Nejlepší zážitky na Novém Zélandu 1

Díky velkolepým národním parkům a úžasné krajině, pozoruhodné maorské kultuře a pohostinným místním nabízí návštěva Nového Zélandu spoustu zajímavých i dobrodružných aktivit. A pokud si chcete být jisti, že uvidíte to nejlepší, co země nabízí, zde uvádíme výběr nejlepších zážitků.

 

Kultura Maorů

Kultura domorodých Maurů na Novém Zélandu je přístupná a poutavá; můžete se přidat k válečnému tanci haka, zúčastnit se tradiční maurské hostiny (hāngi) připravené na zemi, vyřezat si přívěšek z kosti či nefritu (pounamu), naučit se něco z maurského jazyka nebo navštívit autentické kulturní představení s písněmi, tancem, pověstmi, uměním a řemesly. Muzea ve velkých městech a regionální muzea v celé zemi nabízejí spoustu maorských a historických artefaktů, ale jedná se o živou kulturu, která drží krok se současností.

 

Auckland na pobřeží Tichého oceánu 

Nejlepší zážitky na Novém Zélandu 2

Město Auckland, nacházející se v objetí dvou přístavů a postavené na zbytcích dávno vyhaslých sopek, není průměrnou metropolí. Pravidelně se umísťuje mezi „nejlepšími městy pro život“ na světě, nabízí krásné pláže, vinařské regiony a vzkvétající scénu jídla, pití a živé hudby, nemluvě o subtropickém počasí. Je to však bohatá kultura etnicky rozmanitého města, díky čemu Auckland vyniká mezinárodně. Načasujte svoji návštěvu na kteroukoli z kulturních akcí, od Pasifika po Diwali, a budete vědět, o čem je řeč.

Akční nabídka ubytování: ibis Budget Auckland Airport 3*

.

Nejlepší turistické trasy (Great Walks)

Pěší turistika (kterou zde nazývají tramping) je jedna z oblíbených aktivit na Novém Zélandu. Severní i Jižní ostrov nabízejí nespočet příležitostí pro lezení na suť, pozorování zvířat v divočině a toulání se přírodou, takže název„Nejlepší turistické trasy“ je zasloužený. Ať už se jedná o břehy jezera Waikaremoana stíněné deštným pralesem, novou trasu Paparoa Track nebo vrchovinu dotýkající se mraků na trase Crossing, pěší turisté si zde vždy přijdou na své. Více zde: Turistika na Novém Zélandu

 

Divočina na Stewartově ostrově

Pozorování ptactva, plavba na kajaku, pěší turistika a cyklistika jsou některé z aktivit, při kterých můžete poznávat další novozélandský ostrov, kde žije pouze 400 lidí a 85 % ho spadá do NP Rakiura. Navíc nabízí nejlepší existující příležitost vidět ptáky kiwi v divočině. Pozorovat tyto malé domorodé ptáky (kteří jsou pro zemi a její obyvatele ikoničtí), jak se procházejí po pláži ve tmě pod nádhernou Mléčnou dráhou je zážitek, pro který stojí za to se sem vydat. Budete-li mít štěstí, můžete dokonce zahlédnout jižní polární záři.

Jeskyně světlušek ve Waitomo

Železnice TranzAlpine Railway

Jedna z nejkrásnějších vlakových tras světa, TranzAlpine, vede přes Nový Zéland od Tichého oceánu po Tasmanovo moře, kdy cesta trvá necelých 5 hodin. V cestě jí stojí mohutné pohoří, které představuje zajímavější „scénickou“ část trasy. Cesta začíná v oblasti Canterbury Plains, poté sled tunelů a viaduktů stoupá do Jižních Alp až k městečku Arthur’s Pass, kde se tunel Otira dlouhý 8,5 km provrtává skalním podložím pohoří tvořícího páteř NZ. A poté už jen pokračuje dolů na druhé straně k městu Greymouth, což je počáteční bod pro spoustu dobrodružství.

Hrad Larnach na NZ

Západní pobřeží

Atmosféra „konce světa“ je charakteristickým rysem Západního pobřeží (West Coast). Cesta sem se klikatí po dálnici SH6, od izolovaného městečko Haast (ráje pro pozorování divokých zvířat) po pěší turistickou výspu Karamea, a vytváří dohromady lákavý sled přírodních atrakcí, jako jsou ledovce Franz Josef a Fox Glacier, nefritové galerie ve městě Hokitika a geologické divy typu Pancake Rocks. Nespočet odboček vede na horské cyklistické a pěší turistické stezky, z nichž mnohé vedou po stopách prvních průkopníků. Pravěká divočina je často vzdálena jen kousek pěšky, ale také můžete letět vrtulníkem, plout motorovým člunem atd..

 

Metropole Wellington

Nejlepší zážitky na Novém Zélandu 3

Jedna z nejstylovějších malých metropolí na světě, větrný Wellington, je synonymem pro film díky místnímu obyvateli Peterovi Jacksonovi. Místní jsou rovněž hrdí na svou živou hudební a uměleckou scénu a program speciálních akcí (od festivalu Fringe po WOW), plus výběr možností jídla sahajících od inovativních food trucků až po luxusní gastronomii. Ale pro návštěvníky metropole je stejně tak důležitá blízkost pěších turistických a horských cyklistických stezek, nemluvě o lesknoucím se přístavu, které byste si určitě neměli nechat ujít.

Akční nabídka ubytování: Aura Hotel Wellington 3*

.

Národní park Tongariro

NP Tongariro uprostřed Severního ostrova nabízí úžas budící krajinu vysokohorské pouště s trojicí doutnajících sopek. Namáhavý přechod/trasa Tongariro Alpine Crossing, často hodnocený jako jedna z nejlepších jednodenních túr divočinou na světě, obchází základnu dvou hor a skýtá výhledy na krátery, pestrobarevná jezera a velkou Centrální pláň. Obliba přechodu v nedávné době velmi vzrostla, takže Ministerstvo památkové péče (DOC) omezilo počet návštěvníků denně, proto je třeba si zamluvit termín s předstihem.  

Akční nabídka ubytování: Chateau Tongariro Hotel 4*

.

Ostrov Waiheke a záliv Hauraki

Záliv Hauraki posetý ostrovy je jachtařským rájem a centrem vodních aktivit Aucklandu, s krytým přístavem a zátokami na východním pobřeží a (přes velký námořní provoz) s velrybami a delfíny. Ostrov Rangitoto Island je pro město ikonický, kdy jeho téměř dokonalý vulkanický kužel tvoří pozadí pro mnoho snímků turistů. Přesto je Waiheke s jeho krásnými plážemi, uznávanými vinařstvími a vynikajícími podniky s jídlem nejoblíbenějším ostrovním útočištěm obyvatel Aucklandu.

Skrytý ráj NZ: ostrovy, na kterých odpočívají miliardáři

Město Kaikōura

Místo jako první osídli Maoři, kteří projevili svoji lásku k mořským plodům tím, že ho nazvali Kaikōura („jíst raky“), je nejlepší na NZ nejen pro konzumování, ale také pro seznamování se s mořskými živočichy. Pochutnejte si na racích, vydejte se na rybářský výlet nebo lodí či letecky za velrybami, delfíny, tuleni a mořskými ptáky. Kaikōura se už vzpamatovala po silném zemětřesení v listopadu 2016 a dnes je to fascinující místo, kde můžete vidět hluboký dopad seismické aktivity na pobřeží.

Akční nabídka ubytování: The Hamptons 3*