Co byste měli vědět před tím, než začnete s přestavbou koupelny?

Co byste měli vědět před tím, než začnete s přestavbou koupelny? 1

Koupelna je jednou z nejdůležitějších místností v domě. Pokud uvažujete nad její přestavbou, měli byste vsadit na cenově dostupný, funkční a stylový design. Jak tedy přistoupit k renovaci koupelny, aby vydržela i tvrdou zkoušku času?

Popřemýšlejte jak prostor koupelny využíváte. Možná jste ten typ, který preferuje sprchové kouty, dá si rychlou sprchu, umyje zuby a odchází. Nebo možná patříte k lidem, pro které je koupelna oázou klidu, místem pro relax a zklidnění při koupeli a svíčkách. Prostor k vyjádření by měli dostat všichni členové domácnosti. Zkuste si sestavit seznam věcí, které byste v koupelně měli rádi a které jsou pro vás nutností a selektujte. Pomůže vám to při sestavování rozpočtu na rekonstrukci.

Funkčnost a styl designu

Toto je asi nejzábavnější část celého procesu. Pořádně zvažte výběr barev, dlaždic a ostatních prvků. Můžete si vybrat jednu designovou položku a koupelnu vystavět kolem ní. Snad každé koupelnové studio už disponuje softwarem, který vaše představy dokáže věrně přenést do virtuální podoby. Nezapomeňte, že konzistence s celkovým laděním interiéru je také důležitá.

Osvětlení

Adekvátní osvětlení prostoru koupelny je další z klíčových záležitostí. Jednou z častých chyb je osazení stropních svítidel přímo nad zrcadlem. Ta pak vrhají stíny na tvář, což dělá tradiční rituály jako holení či nanášení make-upu těžšími. Namísto toho je vhodné, aby byla svítidla namontována pokud možno na obou stranách zrcadla.

Okolní osvětlení pak tvoří náhradu za přirozené světlo. Většinou je řešeno stropními svítidly či světelným pásem skrytým pod lištou několik centimetrů od stropu, který prostoru dodá příjemně měkké světlo.

Ventilace

Vlhkost v koupelně, živná půda pro plísně, může způsobit nenapravitelné škody na podlahách, sádrokartonovém obkladu nebo skříňkách, napadené mohou být i sprchové masážní boxy. Kvalitní větrání, odstraňující pachy, vlhkost a spóry plísní, je proto nutností. Vyberte takový ventilátor, aby jeho výkon stačil na prostor, který by měl odvětrávat. Některé jsou dokonce vybaveny snímačem vlhkosti a automatickým časováním.