18 turistických atrakcí Štrasburku

18 turistických atrakcí Štrasburku 1

Štrasburk se svou úžasnou katedrálou, půvabnými měšťanskými domy a elegantními budovami z doby Ludvíka XV. má jasně starosvětský charakter. Malebné kamenné ulice a kanály ve středověké čtvrti na Grande-Île patří k předním turistickým atrakcím města.

Díky výhodné poloze na křižovatce významných dopravních a obchodních tras na řece Rýn prosperuje Štrasburk už dvě tisíciletí. Ve 13. století se stal nejbohatším městem Svaté říše římské a vzkvétalo zde umění a vědění. I dnes je Štrasburk městem kultury. Kromě fantastické přehlídky historických památek se Štrasburk může chlubit výjimečnými muzei výtvarného umění, archeologie a tradičních alsaských řemesel. 

 

Štrasburská katedrála

Katedrála Cathédrale Notre-Dame de Strasbourg s jednou věží se tyčí nad Štrasburkem a bývá považována za jednu z nejkrásnějších gotických staveb v Evropě. Věž, která dosahuje výšky 142 m, byla až do 19. století nejvyšší stavbou v křesťanském světě. Za svůj vzhled vděčí katedrála vybudování z červeného pískovce z Vogéz, který mohl být bohatě ozdoben. Na fasádě jsou z kamene vytesány stovky křesťanských postav, takže bohatě zdobený exteriér slouží jako lekce biblických příběhů. Západní fasáda ze 13. století zobrazuje scény z Pašijí (Utrpení Krista), dílo mistra Erwina a jeho následovníků. Na jižní fasádě můžete vidět alegorické sochy Církev a Synagoga, které vytvořil neznámý německý umělec kolem roku 1230. Štrasburská katedrála má výjimečná středověká vitrážová okna (pocházející z 12.-14. století), které se svou velkolepostí mohou rovnat těm v katedrále v Chartres. Obzvlášť krásné je rozetové okno.

V jižní příčné lodi stojí renesanční orloj L’Horloge Astronomique. Hodinářské mistrovské dílo předvádí návštěvníkům každý den v 12,30 průvod apoštolů s kokrhajícím kohoutem. Po prohlídce interiéru katedrály mohou návštěvníci vyjít na vrchol zvonice. Zdejší vyhlídková plošina skýtá daleké panoramatické výhledy na město, rýnské roviny, pohoří Vogézy a pohoří Černý les. Katedrála tvoří srdce štrasburského okrsku Grande-Île (UNESCO) a Grande-Île, velký ostrov na řece Ill, představuje historické centrum města. V katedrále se slaví mše od pondělí do pátku v 7,30 a 9 hod. a v sobotu v 9 hodin. V neděli se pravidelná mše koná v 9,30 a mše s gregoriánskými chorály v 11 a 18 hodin.

Adresa: Place de la Cathédrale, Štrasburk

 

Procházejte se úzkými ulicemi v Quartier des Tanneurs (La Petite France)

18 turistických atrakcí Štrasburku 2
Ponts Couverts

V historickém centru Štrasburku leží Quartier des Tanneurs („Čtvrť koželuhů“) také známá jako La Petite France („Malá Francie“), labyrint kanálů a úzkých uliček s perfektně udržovanými hrázděnými domy. V 16. a 17. století se okrsek stal domovem městských koželuhů a rybářů. Nejpůvabnější ulicí je Rue du Bain-aux-Plantes a při procházce po okrsku můžete obdivovat tradiční alsaské domy s okenními parapetem plnými květin. Turisté by se měli podívat také na Maison des Tanneurs, hrázděný dům na 42 Rue du Bain-aux-Plantes. Byl vybudován v roce 1572, je na seznamu francouzských historických památek a dnes je v něm umístěna vybraná restaurace s útulným interiérem a venkovní terasou shlížející na břehy řeky. Je to jedno z nejlepších míst ve Štrasburku, kde můžete ochutnat autentickou alsaskou kuchyni.

Jihozápadně odtud se nacházejí Ponts Couverts („Kryté mosty“) zahrnující 4 zbylé středověké obranné věže města. Z mostu Grande Écluse budete mít skvělý výhled na panorama Štrasburku. Grande Écluse je ve dne přístupný veřejnosti a v noci je nasvícený. Quartier des Tanneurs nabízí atraktivní nábřežní prostředí. Na březích řeky lemovaných stromy se rádi procházejí turisté i místní mimo ruch a shon města.

 

Maison Kammerzell

Maison Kammerzell je nejkrásnější měšťanský dům ve městě, který byl vybudován v letech 1427-1589 a je považován za perlu alsaské architektury. Zahrnuje hrázděná horní patra, nádherné olověné vitráže a bohaté ozdoby. Přízemí budovy s tesaným kamenným oblouky sloužilo v 15. století jako prostor, kde kupci prodávali své zboží. Maison Kammerzell byl proměněn v hotel a zahrnuje vybranou restauraci s okny s výhledem na fasádu katedrály.

Další zajímavý hrázděný dům se nachází na Place de la Cathédrale a Rue Mercière. Budova Pharmacie du Cerf byla postavena ve 14. století (s renovacemi v pozdějších staletích) a jedná se o místo, které sloužilo jako lékárna od roku 1268 až do roku 2000. Nedaleko odtud na ul. Rue des Juifs najdete ruiny starověké římské pevnosti, což umožňuje návštěvníkům si udělat představu o kulturním dědictví města s historií dlouhou dvě tisíciletí.

Adresa: Maison Kammerzell, 16 Place de la Cathédrale, Štrasburk 

 

Kostel Svatého Tomáše

Kostel Svatého Tomáše (Eglise Saint-Thomas) se nachází na místě původního kostela vybudovaného na začátku 6. století a zasvěceného apoštolu sv. Tomáši. Poté, co byl kostel zničen požárem, proběhla v 12. století jeho kompletní rekonstrukce. Během své historie dlouhé 800 let proslul kostel Saint-Thomas především díky své roli během protestantské reformace Alsaska, kdy byl centrem luteránského hnutí v regionu. Kostel je vybaven hodinami, které už 400 let odbíjejí každou hodinu o 4 minuty dříve; je to proto, že měly být slyšet předtím, než odbíjí hodiny na katedrále. Kostel pokračuje ve své tradici protestantského svatostánku a nabízí bohoslužby vždy v neděli ráno v 10,30; polední modlitby se konají od pondělí do pátku od 12,10 do 12,30. Turisté mohou kostel navštívit od pondělí do soboty od 10 do 18 hodin a v neděli od 12 do 17,30 hodin.

Adresa: 11 Rue Martin Luther, Štrasburk

 

Kostel Sv. Petra Mladšího

Také kostel Sv. Petra Mladšího (Eglise Saint-Pierre-le-Jeune) je prodchutný historií. Vybudován byl v 11. století na místě merovejské kaple ze 7. století. I když byla stavba ve 13. a 14. století zrenovována v gotickém stylu, románské prvky jsou stále patrné v ambitu z 11. století. Během reformace, která začala v roce 1524, se kostel Eglise Saint-Pierre-le-Jeune stal protestantským svatostánkem. Tím je kostel Saint-Pierre-le-Jeune dodnes a konají se zde tradiční bohoslužby, koncerty a komentované prohlídky.

Adresa: 7 Rue Saint-Léon, Štrasburk

 

Maison de l’Oeuvre Notre-Dame – muzeum stavby katedrály

V roce 1349 založili pracovníci zodpovědní za údržbu katedrály Maison de l’Oeuvre Notre-Dame. Východní křídlo budovy je její nejstarší část (zrenovovaná v 16. století), zatímco západní křídlo bylo vybudováno v letech 1579-1585. Dnes je v budově umístěno Musée de l’Oeuvre Notre-Dame, které uchovává jednu z nejlepších sbírek středověkého a renesančního umění v Evropě. Sbírka obsahuje mistrovská díla alsaského umění vytvořená od románského období (začátek středověku) přes celý středověk až do roku 1681. Vystaveny jsou originály soch z katedrály, a také obrazy a vitrážová okna. Návštěvníci by si určitě měli prohlédnout okno s vitráží Tête de Christ (známé také jako Christ de Wissembourg) z 12. století, jedno z nejstarších známých vitrážových oken.

Adresa: 3 Place du Château, Štrasburk

 

Rohanský palác

Elegantní Rohanský palác (Palais Rohan) z 18. století byl sídlem biskupů-hrabat Rohanů od roku 1732 do roku 1742 (do Francouzské revoluce). Zbytek obrovské budovy zabírají 3 výjimečná muzea. V I. patře Rohanského paláce sídlí Muzeum výtvarného umění (Musée des Beaux-Arts) s vynikající sbírkou obrazů italských, španělských, vlámských, holandských a francouzských mistrů od středověku do moderních dob. Najdete zde díla Botticelliho, Corota, Courbeta, Delacroixe, Giotta, Goyi, El Greca, Rubense, Tiepola a Véronèseho. Muzeum dekorativního umění (Musée des Arts Décoratifs) se nachází v přízemí paláce v někdejších apartmánech rohanských kardinálů. Návštěvníci mohou spatřit honosné místnosti v biskupově apartmánu včetně knihovny, tiskařské místnosti a kaple, a také sbírku dekorativního umění. Sbírka zahrnuje keramiku, porcelán, obrazy, hodiny a práce zlatníků. V suterénu paláce se pak nalézá Archeologické muzeum (Musée Archéologique) s jednou z nejlepších sbírek starožitností ve Francii. Sbírka zahrnuje předměty od pravěku po středověk.

Adresa: 2 Place du Château, Štrasburk

 

Parc de l’Orangerie

Jihovýchodně od Paláce Evropy najdete krásný Parc de l’Orangerie („Park Oranžerie“), nejstarší park ve Štrasburku. Park byl vytvořen na počátku 19. století pro císařovnu Josefínu. Zdejší Pavillon Joséphine dnes slouží k dočasným výstavám, zvláštním akcím a soukromým recepcím. Parc de l’Orangerie byl vytvořen ve stylu anglické zahrady, přičemž inspirace byla čerpána z přírody a pastorální krajiny. Park je ideální pro klidné procházky a pikniky a nabízí idylickou atmosféru včetně pěších stezek, jezera, fontán, pěších můstků a vodopádu. K romantickému prostředí přispívá Temple de l’Amour („Chrám lásky“) a další okrasné prvky. Děti milují spoustu možností aktivit: k dispozici je dětské hřiště, retro závodní automobilová dráha, miniaturní farma a malé zoo se vstupem zdarma. Dále zde najdete bowlingovou dráhu a možnost vyplout na loďce po jezeře. Milovníci dobrého jídla by si měli rezervovat místo v michelinské gastronomické restauraci Le Buerehiesel (4 Parc de l’Orangerie). Je umístěna ve zrenovované budově statku ze 17. století a nabízí útulné jídelny s rafinovaným dekorem, další místa na sezení ve slunečném skleníku (který skýtá výhledy na zahradu) a na venkovní terase ve stínu stromů.

Adresa: Avenue de l’Europe, Strasbourg

 

Vánoční trhy  – Marchés de Noël   

18 turistických atrakcí Štrasburku 3

Návštěva vánočních trhů ve Štrasburku je v předvánočním období nutností. Jejich konání je tradice už od roku 1570, kdy se nazývaly Christkindelsmärik („Ježíškův trh“). Každý rok v době před svátky bývají domy, ulice a kostely ve Štrasburku vyzdobeny vánočním osvětlením a na nám. Place Kléber bývá umístěn obří vánoční strom. V historickém centru města bývá rozmístěno asi 300 „chatek“ (stánků) prodávajících vánoční ozdoby, dárkové zboží, řemeslné výrobky, perníky a další sezónní alsaské zboží. K hlavním lákadlům Marchés de Noël patří chatky řemeslníků na Place Broglie a Place de la Grande Boucherie a stánky ze specialitami na nám. Place du Marché-aux-Poissons na terase Rohanského paláce. Marchés de Noël ve Štrasburku je jeden z nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě a probíhá od 25. listopadu do 24. prosince. I když trhy končí (a chatky bývají odstraněny) na Štědrý večer pozdě večer, sváteční akce pokračují až do 2. ledna. Nejlepší zážitek Vám poskytne personalizovaná prohlídka vánočních trhů ve Štrasburku, která zahrnuje návštěvu oblíbených vánočních tržních stánků.

 

Alsaské muzeum

Alsaské muzeum (Musée Alsacien) umístěné v patricijském domě z roku 1620 vystavuje sbírku umění, nábytku, kostýmů/krojů a předmětů do domácnosti. Návštěvníci uvidí tisíce předmětů, které skýtají pohled život na alsaském venkově v 18. a 19. století. Muzeum zahrnuje prostory, které představují styl interiérů v jiných regionech Alsaska, jako jsou zemědělské roviny nebo pohoří Vogézy. Prohlídka muzea umožňuje návštěvníkům poznat půvab alsaského domova.

Adresa: 23-25 Quai Saint-Nicolas, Štrasburk

 

Čtvrť Krutenau

Rušná čtvrť Krutenau spojuje starosvětský půvab se stylovými restauracemi, módními obchody a galeriemi umění. Okrsek kanálů a hrázděných domů byl kdysi místem, kde žili lodníci a rybáři, o čemž svědčí názvy ulic, jako je Place Saint-Nicolas-aux-Ondes („Sv. Mikuláš na vlnách“) a Rue de la Tour des Pêcheurs („Ulice u rybářské věže“). Čtvrť má přátelskou vesnickou atmosféru a je to příjemné místo, které si můžete pěšky prohlédnout. 

 

Náměstí Place du Marché-aux-Cochons-de-Lait

Nedaleko Maison de l’Oeuvre Notre-Dame se nachází malebné nám. Place du Marché-aux-Cochons-de-Lait, jedno z nejpůvabnějších ve městě. Nazváno bylo podle někdejšího trhu, kde se prodávala mléčná selátka selátka (na gril, což je alsaská kulinářská specialita). Dále na západ najdete Grande Boucherie („Velkého řeznictví“) vybudované v 16. století jako dům řezníka. Dnes je v budově umístěno Historické muzeum města Štrasburku (Musée Historique de la Ville de Strasbourg).

 

Historické muzeum města Štrasburku

Historické muzeum, umístěné v budově Grande Boucherie (dům řezníka) z 16. století, nabízí ucelenou expozici obrazů, grafiky, zbraní a předmětů každodenní potřeby. Sbírky zahrnují mnoho staletí od středověku po Francouzskou revoluci, pár místností je věnováno také napoleonskému období a modernímu věku. Návštěvníci se seznámi se zdejší politikou, společností a ekonomikou v průběhu časů. Muzeum věnuje expozice také významným politickým postavám, jako je generál Jean-Baptiste Kléber. Vystaveny jsou rovněž kostýmy a nábytek obyčejných obyvatel města, což skýtá pohled na každodenní život ve Štrasburku v dobách minulých.

Adresa: 2 Rue du Vieux-Marché-aux-Poissons, Štrasburk

 

Muzeum moderního a současného umění

Muzeum moderního a současného umění (Art Musée d’Art Moderne & Contemporain) sídlí v elegantní budově v současném stylu na břehu řeky Ill nedaleko čtvrti Petite France. Prostory galerie (10 000 m²) s velkými okny a vysokými stropy jsou světlé a vzdušné. Muzeum představuje nezbytnou zastávku pro ty, kdo mají rádi moderní umění: může se chlubit rozsáhlou sbírkou obrazů 19. a 20. století včetně prací od Alfreda Sisleyho, Pabla Picassa, Claude Moneta, Vasilije Kandinského, Hanse Arpa, Georgese Braquea, Paula Klee, Maxe Ernsta, Auguste Rodina, Pierre-Auguste Renoira a Edgara Degase. Muzeum rovněž hostí dočasné expozice.

Adresa: 1 Place Hans Jean Arp, Štrasburk

 

Palác Evropy 

18 turistických atrakcí Štrasburku 4

Štrasburk byl vybrán jako metropole Evropské unie, protože se stal symbolem smíření po II. světové válce. Ultramoderní Evropský palác (Palais de l’Europe), který navrhl renomovaný francouzský architekt Henry Bernard, byl vybudován v letech 1972-1977 jako stavba podobná pevnosti s 9 poschodími. Palác Evropy je sídlem Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Členové Evropské parlamentu se setkávají ve zdejší sněmovní komoře, což je velký prostor ve tvaru stanu s kruhovým sezením. Palác Evropy je přístupný návštěvníkům při komentovaných prohlídkách. Cenným zážitkem je však také návštěva debaty parlamentní shromáždění, které probíhá ve sněmovní komoře během plenárního zasedání.

Adresa: Avenue de l’Europe, Strasbourg

 

Hudební festivaly a kulturní akce

Štrasburk v průběhu roku nabízí několik vynikajících hudebních akcí. Festival Les Nuits Européennes („Evropské noci“) v září oslavuje širokou škálu evropské i světové hudby. Od listopadu do dubna probíhá festival Jazzdor přinášející vynikající program s živým jazzem, přičemž umožňuje vystoupit talentovaným francouzským jazzovým hudebníkům, tak jako evropským a mezinárodním jazzmanům. Od poloviny září do začátku října se koná Festival Musica, který přináší publiku klasickou hudbu a řadu dalších vystoupení včetně jazzu, blues, world music, opery a hudebního divadla. K nejosobitějším akcím ve Štrasburku patří FARSe (Festival pouličních umělců) v polovině srpna, který přináší živou animaci do ulic a náměstí centra Štrasburku; k vidění jsou akrobati a klauni s loutkovými vystoupeními, mini cirkus, žonglování, kouzelnické triky a burleska. Zábavu divákům přinášejí také básníci, hudebníci a divadelní herci. Filmoví nadšenci ocení Festival Européen du Film Fantastique de Strasbourg („Evropský festival fantastických filmů ve Štrasburku“) probíhající od konce září do začátku října. Originální festival je věnován žánru fantastických filmů včetně animace, science-fiction, fantasy a hororu.

 

Place Gutenberg – Gutenbergovo náměstí

Náměstí Place Gutenberg se nachází na Grande-Île, jen kousek pěšky od katedrály. Uprostřed náměstí se tyčí socha z 19. století věnovaná slavnému štrasburskému rodákovi Johannesovi (Janovi) Gutenbergovi, který vynalezl knihtisk v době mezi 30. a 50. lety 15. století. Publikace Gutenbergovy bible v roce 1455 znamenala významný moment v historii: byla to první kniha vytištěná strojem místo množení opisováním. Na jihozápadní straně náměstí stojí nejlepší neoklasicistická budova 16. století v Alsasku, původně radnice (Hôtel de Ville) a dnes sídlo obchodní komory. Z rohu náměstí a ul. Rue Mercière budete mít skvělý výhled na průčelí katedrály.

 

Synagoga Míru

Synagoga Míru (Synagogue de la Paix) z roku 1954 byla vybudována na místě historické synagogy na Quai Kléber, kterou zničili nacisté v roce 1940. I když stavba postrádá velkolepost a eleganci původní neorománské synagogy, představuje významnou instituci sloužící židovské komunitě, která ve Štrasburku žije už od 12. století. Za Synagogou de la Paix leží rozsáhlý Parc du Contades, klidný prostor se zelenými stezkami ideálním pro odpolední procházku. Během léta se konají koncerty jazzu, klasické hudby, popu/rocku aj. stylů v hudebním pavilonu Villa Osterloff nacházejícím se v zadní části parku Contades.

Adresa: Avenue de la Paix, Štrasburk

***

18 turistických atrakcí Štrasburku 5
nádraží Gare de Strasbourg

Kde se ubytovat

Většina turistických atrakcí Štrasburku se nachází na Grande-Île, velkém ostrově obklopeném řekou Ill. Ostrov zahrnuje půvabný okrsek La Petite France, což je labyrint úzkých kanálů a ulic lemovaných hrázděnými domy. Hned za řekou leží živá čtvrť Krutenau, další skvělá oblast, kde se můžete ubytovat. Zde uvádíme některé výborně hodnocené hotely v nejlepších částech Štrasburku.

Luxusní hotely: na malebném místě u kanálu v La Petite France najdete Hôtel & Spa Regent Petite France 4* umístěný ve zrekonstruovaném středověkém mlýně. Zařízení zahrnuje fitcentrum a gurmánské restaurace s venkovní terasou s výhledem na řeku. Luxusní spa zahrnuje saunu, hammam a vířivku a nabízí masáže, péči o obličej a kosmetické ošetření. V historické budově, která byla nedávno zrenovována a vybavena moderními vymoženostmi, sídlí Hôtel Cour du Corbeau Strasbourg – MGallery 4*, který je blízko katedrály a všech hlavních pamětihodností. Zrenovované sídlo z 16. století v La Petite France bylo proměněno v Hôtel & Spa Le Bouclier d’Or 4*. Hotel zahrnuje hýčkací spa, které nabízí wellness procedury a ošetření obličeje.

Hotely střední třídy: Hôtel de L’Europe 4* umístěný ve zrenovované budově z 15. století v La Petite France je jen kousek pěšky od katedrály. Pokoje nabízejí současný dekor a moderní zařízení včetně kabelové televize. K dispozici je snack bar a štědrý snídaňový bufet. Butikový Hôtel Rohan 4* stojí v malebné ulici pouze pro pěší nedaleko katedrály. Zařízení zahrnuje služby concierge, recepční přepážku otevřenou 24 hodin denně a pokojovou službu. Pokoje mají stylový současný dekor. Hôtel Cathédrale 4* se nachází přímo na nám. Place de la Cathédrale v blízkosti mnoha restaurací a obchodů. Pokoje v přední části budovy nabízejí výhled na katedrálu.

Ekonomické hotely: jen 5 minut chůze od vlakového nádraží hned vedle historického centra města stojí Hôtel Mercure Strasbourg Centre Petite France 3* v blízkosti mostu, který vede do Grande-Île. Stylový Hôtel Roses 3* v živé čtvrti Krutenau je vzdálen asi 10 minut chůze od katedrály. Jedná se o skvělou polohu s výběrem restaurací a kaváren.

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.  

***

18 turistických atrakcí Štrasburku 6
Le Petite France

Tipy a výlety

Celé město Štrasburk je zapsáno na seznamu památek UNESCO. Působivá středověká čtvrť Grande-Île zahrnuje katedrálu, Rohanský palác a pozoruhodné staré kostely. Když budete chtít znát historický kontext, architektonický význam a uměleckou hodnotu pamětihodností, doporučujeme komentovanou prohlídku města. K dispozici jsou prohlídky pěšky, na jízdním kole nebo na šlapacím vozíku.

Pěší prohlídka Grande-Île: soukromá komentovaná prohlídka Štrasburku skýtá skvělou příležitost plně ocenit atrakce štrasburského Grande-Île. Dvouhodinová pěší prohlídka vede kamennými ulicemi s návštěvou katedrály a Rohanského paláce, a také malebných kanálů, krytých mostů a hrázděných domů v Le Petite France.

Prohlídka města na segwayi s průvodcem: podobně jako výše uvedená pěší prohlídka se dvouhodinová komentovaná prohlídka na segwayi zaměřuje na historické centrum Štrasburku, Grande-Île (většinou uzavřené pro auta). Jízda na segway Vám umožní stihnout vše rychleji a vidět více míst než kdybyste šli pěšky. Prohlídka Vám představí hlavní lákadla Grande-Île včetně malebných kanálů.