Co dělat a na co se podívat v Sarajevu

Co dělat a na co se podívat v Sarajevu 1

Sarajevo, metropole Bosny a Herzegoviny, je moderní město, které může návštěvníkům nabídnout mnoho. Jeho centrum bylo po válce v 90. letech z velké části znovu postaveno a zde Vám nabízíme 10 tipů, co dělat při Vaší návštěvě města.

 

Místo, kde se se změnil chod dějin  

Plaketa před Muzeem Sarajeva (Musej Sarajeva) označuje místo, kde arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este zastřelil Gavrilo Princip, což je událost, která spustila I. světovou válku. Muzeum umístěné uvnitř poskytuje další informace o osudném dni a vypráví o bouřlivé historii Sarajeva před tímto konfliktem.

 

Prohlídka památek starého města

Staré město (Stari Grad) je směsicí neoklasické a osmanské architektury, přičemž bylo po ničivé bosenské válce (1992-95) z velké části zrekonstruováno do své původní krásy. Ve starém městě, které je kulturní křižovatkou mezi východem a západem, se nacházejí nejvýznamnější náboženské instituce a stavby, včetně ortodoxní katedrály Narození Panny Marie a Gazi Husrev-begova mešity, první mešity na světě, kam byla zavedena elektřina.   

Další proslulou atrakcí je radnice. Impozantní neomaurská budova byla během bosenské války jedním z prvních cílů a vloni došlo k jejímu opětovnému zpřístupnění po rozsáhlých opravách. Nedaleko odtud se nachází také Císařova mešita a Latinský most přes řeku Miljacku, který je skvělým místem pro fotografování. Poté si můžete s místními zahrát šachy před srbským ortodoxním kostelem.

 

Bosenská kuchyně

Tak jako samotné Sarajevo, i místní kuchyně je spojením východu a západu. K hlavním kulinářským lahůdkám patří ćevap (mleté maso se smaženou cibulkou v pečivu), burek (listové těsto plněné masem, zeleninou či sýrem) a baklava (sladké pečivo s medem a ořechy).

Tradiční bosenskou kuchyni v domáckém prostředí naleznete v levné a příjemné restauraci Buregdžinica Bosna (Bravadziluk 11), která je proslulá svým vynikajícím burkem. Pokud budete chtít poznat chutě širšího Balkánu (a také okusit chléb patřící k nejlepším v Bosně), rezervujte si stůl v restauraci Dveri (Prote Bakovica 12), což je instituce ve starém městě. Bosensko-marocké pokrmy v restauraci Maroko (Vladislava Skarica 3) představují příjemnou obměnu, zatímco Biban Restaurant (Hosin Brijeg 95) nabízí skvělou kuchyni spolu s neméně skvělým výhledem na město.

 

Smlouvejte s prodejci ve starém městě

Úzké kamenné ulice starého města jsou lemovány pestrou škálou nezávislých obchodů, které prodávají vše od dekorativních arabských luceren až po měděné soupravy na kávu či koberce. Ke kýčovitějšímu zboží patří vázy vyrobené z použitých minometných granátů nebo propisky ze střel.

 

Navštivte Muzeum tunelu

Během obléhání Sarajeva, nejdelšího a nejkrvavějšího obléhání v moderní historii, byl tunel pod letištěm pro mnoho obyvatel jedinou cestou do a z města. Dnes se mohou návštěvníci projít po celé délce podzemní chodby v Muzeu tunelu,  kde se rovněž dozví o mimořádném odhodlání a genialitě obyvatel Sarajeva během temných dní bosenské války.

 

Prohlédněte si opuštěné místo konání ZOH 1984

Až Vás ruch a shon města unaví, zamiřte do kopců obklopujících Sarajevo. Jsou skvělým místem pro pěší turistiku, pozorování ptactva a pro fotografování opuštěných míst, kde se konaly Zimní olympijské hry 1984. Bobová dráha se nachází asi 15 minut taxíkem od města a při cestě pěšky zpět do Sarajeva budete procházet zalesněným územím a krásnými předměstími, jako je Bistrik.

            

Bavte se spolu s místními až do rána

Mladí obyvatelé města se rádi baví a mohou si přitom vybírat s mnoha podniků, barů a klubů. Místní kapelu si můžete poslechnout v Underground Club/Bar (Marsala Tita 56), což je hospoda s tématikou Londýna nabízející svým přátelským hostům levné pivo a dobrou hudbu.

Balkan Express (Maršala Tita  36) vyzdobený starožitnostmi je útulný podnik oblíbený u místních. I když koktejlový bar s mexickou tématikou může na Balkáně působit nezvykle, naleznete ho v restauraci Hacienda (Bazardzani 1). A pokud budete chtít něco trochu luxusnějšího, zamiřte do restaurace 4 Sobe Gospodje Safije (Cekalusa 61), která je oblíbeným cílem místních celebrit.

 

Dejte se kávu v Caffe Tito

„Káva je pro Bosnu tím, co čaj pro Británii,“ vysvětluje průvodkyně v Sarajevu. Každý obyvatel města má svoji oblíbenou kavárnu, ale pokud chcete kávu s trochou historie k tomu, zamiřte do Caffe Tito (Zmaja od Bosne 5). Kavárna se zaměřuje na horké nápoje a osobu benevolentního diktátora bývalé Jugoslávie Josipa Tita. Ukrývá se v malé vedlejší uličce, takže se obtížně hledá, ale výsledek stojí za námahu.

 

Vydejte se na vrchol Avaz Twist Tower

Nejvyšší budova Sarajeva, mrakodrap Avaz Twist Tower vysoký 176 m, se dotýká nebe a nabízí rozsáhlé výhledy na město a kopce za ním. Prosklený výtah Vás odveze z přízemí až do baru na vrcholku (sky bar), který nabízí alkohol i nealko nápoje. Nejlepší výhledy budete mít z vyhlídkové platformy nad barem.  

 

Seznamte se s historií Balkánu

Bosenskou válku není snadné pochopit, ale Historické muzeum v Sarajevu se o to pokouší. Jako zázrakem se muzeu podařilo uchovat během konfliktu své artefakty v bezpečí, takže návštěvníci zde dnes mohou přemýšlet nad asi 300 000 exponáty. Přitom se dozvědí více o historii Balkánu a o hrůzách, kterými region prošel.