Co dělat v Brně ? 14 nejlépe hodnocených atrakcí a aktivit

Co dělat v Brně ? 14 nejlépe hodnocených atrakcí a aktivit 1

Brno je druhé největší město České republiky a má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do pravěku. Zatímco na okrajích města stále dominují doklady komunistické éry, ponořte se hlouběji a odměnou vám bude řada nádherných historických památek a atrakcí, včetně hradu Špilberk ze 13. století; Dietrichsteinský palác; a katedrála svatých Petra a Pavla, široce považovaná za jednu z nejvýznamnějších historických budov země.

Brno je univerzitní město s mnoha vzdělávacími zařízeními – je domovem mnoha významných vládních institucí a je také významným kongresovým, zábavním a kulturním centrem s mnoha skvělými koncertními prostory, sportovní haly a závodiště včetně slavného Masarykova okruhu.

Mezi zábavné aktivity v Brně patří toulky po mnoha krásných veřejných prostranstvích, zejména historickém náměstí Zelný trh v nejstarší části města, oblíbeném pro své trhy, kavárny, restaurace, butiky a galerie. Na náměstí se také nachází nejatraktivnější dominanta města, barokní fontána Parnas, která pochází ze 17. století a tvoří skvělou kulisu pro selfie.

Mezi další významná veřejná prostranství, která zpříjemňují trávení času, patří Lužánky, největší městský park; Univerzitní arboretum (botanická zahrada a arboretum); a okolí Brněnské přehrady, jehož součástí jsou zábavné aktivity jako koupání a v zimě bruslení.

Historici budou chtít navštívit také areál nedalekého Památníku míru (Mohyla míru), který se nachází na místě bitvy Rakousko-Uherska, rozhodujícího střetu mezi Napoleonem a spojenou ruskou a rakouskou armádou.

Kde se nejlevněji ubytovat v Brně?

1. Zastávka u katedrály svatých Petra a Pavla

Nelze přehlédnout římskokatolickou farnost při katedrále svatého Petra a Pavla v Brně, která stojí na kopci Petrov v samém srdci Brna. Tato impozantní katolická katedrála, považovaná za jednu z nejvýznamnějších českých kulturních památek, zůstává díky své velkolepé architektuře jednou z nejvýznamnějších atrakcí města. Mezi vrcholy patří jeho nádherný barokní interiér a také 84 metrů vysoká dvojvěž, která byla přistavěna na začátku 20. století (hlavní část budovy pochází z poloviny 1700).

Pokud je to možné, pokuste se načasovat svou návštěvu tak, aby se shodovala se zvoněním poledních zvonů, které ve skutečnosti zvoní v 11 hodin (legenda praví, že zvonění úspěšně oklamalo útočící Švédy, aby ukončili své obléhání). Dalším vrcholem je možnost vidět zbytky původních městských hradeb pohřbených pod katedrálou a také zajímavou starou kryptu. Návštěvníci jsou vždy vítáni na pravidelných denních bohoslužbách.

Historická prohlídka města s průvodcem

Pokud vás tlačí čas, zábavnou možností prohlídky katedrály je hodinová prohlídka Brna na Segway, která zahrnuje i další významné městské památky, jako je Staroměstská radnice a Kapucínská krypta.

Za návštěvu stojí i opatství sv. Thomas’s Abbey (Königskloster), proslavený genetikem (a opatem) Gregorem Mendelem, experimentujícím zde v zahradě této budovy na počátku 19. století. K připomenutí tohoto muže a jeho díla zde vzniklo zajímavé muzeum Mendelovo muzeum. Adresa: Petrov 9, 602 00 Brno 2

2. Prozkoumejte hrad Špilberk a Muzeum města Brna

Hrad Špilberk (Hrad Špilberk) ze 13. století nechal na velitelském kopci postavit český král Přemysl Otakar II. a za ta léta zastával řadu rolí, včetně královského hradu, pevnosti a vězení. Dnes na hradě sídlí Muzeum města Brna, založené v roce 1904 a domov mnoha vynikajících stálých (a často dočasných) expozic. Stálé expozice se zaměřují na stavební historii hradu a jeho roli jako věznice a také na historii Brna.

Na zámeckém nádvoří se po celé léto konají koncerty, divadelní představení – včetně oblíbených Shakespearovských slavností – a další kulturní akce a návštěvníci jsou vybízeni k výstupu na rozhlednu, odkud je krásný výhled na staré město. Adresa: Špilberk 210/1, 662 24 Brno

3. Vydejte se hluboko do Moravského krasu a jeskyní

Moravský kras a jeskyně (Moravský kras) jsou známé svým chladným vzduchem a úchvatnými jeskyněmi, které musíte v Brně navštívit. Oblast Kras, která se nachází 25 kilometrů severovýchodně od Brna, má rozlohu asi 100 kilometrů čtverečních a obsahuje více než 1000 známých jeskyní a soutěsek, z nichž pět je přístupných veřejnosti pro prohlídky s vlastním průvodcem (stezky jsou jasně značeny s vyznačením jejich obtížnosti). Pro skutečně dobrodružné povahy je možné navštívit řadu méně navštěvovaných jeskyní s kvalifikovaným speleologem jako průvodcem.

Mezi hlavní zajímavosti patří četné zajímavé stalagmity a stalaktity snadno viditelné z dobře osvětlených chodeb, stejně jako vynikající výlet lodí po podzemní řece. Za zmínku stojí také propast Macocha , hluboká propast, kterou přehlížejí vyhlídkové plošiny a lávky, s řadou vynikajících turistických a cyklistických stezek. Jeskyně jsou mezi turisty vždy oblíbené, proto si návštěvu zarezervujte předem.  Adresa: Skalní mlýn 65, 678 25 Blansko

4. Vila Tugendhat

Vila Tugendhat, kterou postavil architekt Ludwig Mies van der Rohe, je považována za jeden z nejpozoruhodnějších příkladů moderní architektury počátku 20. století. V luxusní rezidenční čtvrti byla postavena v roce 1930 pro Fritze Tugendhata a jeho rodinu, po níž je budova pojmenována, a nyní je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Vila, první mistrovské dílo moderní architektury, které bylo postaveno na české půdě, s využitím nejmodernějších technologií a konceptů z té doby, se proslavila svou jedinečnou otevřenou strukturou a použitím materiálů, jako je onyx, chrom, travertin. a eben. K dispozici jsou prohlídky s průvodcem v anglickém jazyce, ale vzhledem k popularitě vily je třeba vstupenky rezervovat s dostatečným předstihem (atrakce sama o sobě předpokládá minimálně tři až čtyři měsíce).

Pokud můžete, zkuste se vmáčknout do návštěvy dalších významných architektonických památek, jako je vila Stiassni . Toto impozantní sídlo, postavené pro bohatého textilního magnáta, bylo dokončeno v roce 1929 a je pozoruhodné svým atraktivním interiérem a okouzlujícími zahradami. Za vidění stojí také Löw-Beer Villa , ve které se nachází místní muzeum, knihovna a kavárna (možnost prohlídky s průvodcem). Adresa: Černopolní 45, 613 00 Brno

5. Objevte minulost v Dietrichsteinském paláci a Moravském zemském muzeu

Dietrichsteinský palác (Dietrichstinský palác), postavený počátkem 17. století pro kardinála Dietrichsteina, je typickým slohem nádherné brněnské barokní architektury. Dnes se v paláci nachází vynikající Moravské zemské muzeum, nejstarší muzeum v zemi – a jedno z největších – a domov pro více než šest milionů historických artefaktů.

Stálé expozice muzea pokrývají širokou škálu témat a časových období, včetně moravské vesnice ve středověku, nerostů a hornictví, a zároveň nabízejí ucelený přehled o novější historii regionu, včetně fascinujících expozic souvisejících s první a druhou světovou válkou. .

Zvláště zajímavý je pavilon Anthropos , který pokrývá nejstarší známé období lidského osídlení v této oblasti. Moravské zemské muzeum spravuje i řadu zajímavých menších muzeí, mezi které patří historické Biskupské nádvoří u katedrály a Palác šlechtičen, ve kterém je zábavné dětské muzeum .   Adresa: Zelný trh 6, 659 37, Brno

6. Prozkoumejte kostel sv. Jakuba a brněnskou kostnici

Po katedrále sv. Petra a Pavla je další nejvýznamnější sakrální stavbou Brna pěkný Kostel svatého Jakuba ze 14. století. Nyní je to národní kulturní památka kvůli své významné architektuře a historickým artefaktům, kostel má starý gotický krucifix; reliéfy z počátku 16. století, včetně jednoho z ukřižování Krista a řady zajímavých náhrobků; a barokní varhany.

Jednou z nejzajímavějších je brněnská kostnice . Tato rozsáhlá sbírka lidských kostí, která byla odhalena během archeologického průzkumu na Jakubském náměstí v roce 2001, je stejně mrazivá v měřítku, jako je neobvyklý způsob, jakým je sbírka vystavena, včetně sbírek nahromaděných v podloubí a používaných jako dekorativní expozice. a zdobení.

Odhady naznačují, že byly nalezeny ostatky asi 50 000 lidí, což z něj činí druhý největší po slavných pařížských katakombách. Stejně zajímavá je příčina smrti většiny zde pohřbených, včetně moru, válčení a hladovění v důsledku obléhání města.  Adresa: Jakubské náměstí, 602 00 Brno

7. Návštěva hradu Veveří

Hrad Veveří se nachází pouhých 12 kilometrů severozápadně od centra Brna a je snadno dostupný městskou hromadnou dopravou. Pěkný vzhled hradu Veverí (Hrad Veverí) umocňuje jeho dominantní poloha vysoko nad řekou Svratkou. Tato ohromující stavba byla založena v 11. století a její současná podoba se vyznačuje četnými doplňky a změnami až do středověku.

Poté, co mnohokrát změnil majitele a národnost – hrad kdysi dokonce vlastnili bohatí angličtí statkáři a v mladších letech hostil Winstona Churchilla – zůstal hrad po desetiletí nečinný, ale díky nedávným rekonstrukcím nyní rozhodně stojí za návštěvu.

Zábavné věci, které můžete dělat, zahrnují prozkoumání působivého interiéru hradu v rámci prohlídky s průvodcem v angličtině, přičemž se můžete seznámit s takovými zajímavostmi, jako je budova paláce s obrovským podkrovím a jídelnou, jeho jemné fresky a velké sbírky nábytku. Hrad také vytváří působivou kulisu pro hudební koncerty a festivaly (podrobnosti naleznete na níže uvedené webové stránce).

Zámek je přístupný také po řadě výborných a dobře značených turistických tras, které zachycují krásnou okolní přírodu. Pro skvělý výhled na hrad a další zábavný způsob, jak prozkoumat okolí, naskočte na jeden z pravidelných přívozů, které jezdí po řece Svratce.

Adresa: Hrad Veverí 1, 66471 Veverská Bítýška

8. Moravská galerie v Brně

Moravská galerie v Brně, široce považovaná za jednu z nejvýznamnějších uměleckých galerií v České republice (je zároveň druhá největší), byla založena v roce 1961 a je rozmístěna mezi řadou nejvýznamnějších historických budov města. , včetně Pražákova paláce , Uměleckoprůmyslového muzea a Místodržitelského paláce .

V muzeu se nachází eklektická směs vizuálního umění včetně obrazů, kreseb a soch. Mezi další zajímavosti patří velká přehlídka fotografie a užitého umění a také grafického designu (v muzeu se od roku 1963 koná mezinárodní soutěž grafického designu).

Významné satelitní muzeum, které stojí za to navštívit, se nachází v Jurkovičově domě . Tento úchvatně atraktivní bývalý dům, postavený v roce 1906, navrhl přední architekt Dušan Jurkovic a obsahuje exponáty a expozice týkající se jeho života a díla.

Pro příznivce skvělé architektury je zajímavé také Muzeum Josefa Hoffmanna , které rovněž vzdává hold svému stejnojmennému architektovi, který se zde narodil v roce 1870. Obchody a kavárny se nacházejí v řadě míst galerie – podrobnosti najdete na jejich webových stránkách, např. stejně jako dostupnost prohlídek v anglickém jazyce.

Adresa: Husova 18, 662 26 Brno

9. Kapucínský kostel a krypta

Krásný starý kostel na Kapucínském náměstí, jeden z nejmenších brněnských kostelů, byl postaven jako součást kapucínského kláštera. Kostel s krásnými barokními sochami vytvořenými Janem Adamem Nessmanem kolem roku 1765 a řadou významných fresek ze 17. století je známý také svou kryptou založenou v 17. století a další z neobvyklých městských sbírek lidských ostatků.

Při vstupu se setkáte s těly mnoha mnichů, kteří byli po uložení na odpočinek přirozeně mumifikováni kombinací jedinečné půdy a ventilačního systému. I když je to trochu děsivé, je to fascinující displej, který je podrobně vysvětlen prostřednictvím řady zajímavých exponátů.

Zajímavá je také expozice s otevřenou rakví Franze barona von Trencka, důstojníka a pozdějšího žoldáka z 18. století, který se stal něco jako regionální legenda a který byl nějakou dobu vězněn na hradě Špilberk. Pro více podrobností o tomto fascinujícím příběhu si nezapomeňte vyzvednout jeden z užitečných anglických průvodců, kteří jsou k dispozici při nákupu vstupenky (k dispozici jsou také prohlídky).

Address: Kapucínské námestí 303/5, 602 00 Brno-stred

10. Prozkoumejte Zoo Brno

Brněnská zoo, která je turistickou atrakcí pro rodiny, byla založena v roce 1953 a je domovem více než 1800 zvířat z téměř 400 různých druhů. Kromě větších predátorů, kteří jsou zde vystaveni, včetně ledních medvědů, medvědů grizzly a tygrů, je zde spousta dalších fascinujících tvorů, o kterých se můžete dozvědět, od opic po lemury a ryby a plazy. Zvláštní zájem je o mnoho původních zvířat ve východní Evropě a na Sibiři, včetně kamčatských hnědých medvědů a polárních lišek.

Zoo, známá svými chovatelskými programy, nabízí řadu zábavných vzdělávacích programů pro děti, některé včetně péče o zvířata a zacházení se zvířaty. Pro ty, kteří cestují s dětmi, mohou zábavné věci dělat v zoo naskočit na palubu zoo vlaku nebo trávit čas v dětské zoo (k dispozici jsou také jízdy na ponících) spolu s dobrodružným hřištěm a trampolínami.

Adresa: U Zoologické zahrady 46, 635 00 Brno-Bystrc

11. Poklady na Staroměstské radnici

Jedna z nejvýznamnějších brněnských historických budov, Stará Radnice, pochází z počátku 13. století a je pozoruhodná mnoha skvostnými architektonickými památkami. V budově sídlily městské úřady až do roku 1935 a jednou z jejích nejstarších dominant je pozdně gotická brána, náročně zdobené mistrovské dílo vytvořené Antonínem Pilgramem v roce 1510.

Další vrchol, nádvoří, byl přistavěn později v 16. století; v létě si jej můžete prohlédnout spolu s vnitřními místnostmi, jako je Křišťálový a Freskový sál, a také starý Dům pokladů (nádvoří se také používá pro koncerty a festivaly).

Během své prohlídky se určitě zeptejte na příběhy dvou městských symbolů, draka (nebo krokodýla…rozhodněte se!) a kola, jejichž odkazy můžete vidět na různých místech radnice. Pokud můžete, určitě si vydejte výstup na 63 metrů vysokou věž s panoramatickým výhledem na Brno. Sídlí zde také městská turistická informační kancelář.

Skvělý způsob, jak vidět Staroměstskou radnici, je připojit se k dvouhodinové historické procházce s  průvodcem po starém centru města. Mezi další zajímavosti těchto oblíbených prohlídek patří katedrála a kapucínský kostel. Při návštěvě v prosinci si také budete moci užít vánoční trhy na náměstí Svobody (za vidění stojí i městské velikonoční trhy).

Adresa: Radnická 8, 602 00 Brno-střed

12. Projděte se podzemím Labyrint pod Zelným trhem

Další oblíbenou podzemní atrakcí, která stojí za návštěvu, je fascinující Labyrint pod Zelným trhem , který zahrnuje prohlídku mnoha starých středověkých tunelů a podzemních chodeb, které se vinou pod srdcem starého městského zeleninového trhu. Tyto staré sklepy, používané od 13. století ke skladování potravin, nyní obsahují fascinující expozice týkající se jejich dřívějšího využití a také jejich využití jako vězení.

Za návštěvu stojí také neméně zajímavý Mincmistrovský sklep . Jedno z nejlepších míst zdarma k návštěvě v Brně, staré sklepy pod Dominikánským náměstím (Dominikánské náměstí) a Nová radnice s exponáty souvisejícími s historií města a také s dílem mincovny, která byla kdysi sídlí zde.

Pokud vám to čas dovolí, určitě si naplánujte také návštěvu zajímavého Nuclear Shelter 10-Z , postaveného během 2. světové války, upraveného Sověty a nyní zábavného vidět v rámci komentované prohlídky. K dispozici jsou také možnosti večerních prohlídek a ponořte se do technických aspektů tohoto bývalého jaderného bunkru.

13. Připojte se k dětem ve VIDA! Science Center

Jednou ze skvělých věcí, které mohou rodiny v Brně dělat, je trávit čas zkoumáním mnoha interaktivních expozic ve VIDA! Přes šest tisíc metrů čtverečních a více než 180 interaktivních exponátů je rozděleno do čtyř tematických zón: Planety, Civilizace, Historie člověka a Mikrosvět. Rodiny mohou rozpoutat tornádo, pokusit se udržet oceán v láhvi, zažít simulátor síly 3G nebo si zkusit vybudovat vlastní DNA.

Mladší děti si užijí oblast Science Center, zábavnou oblast se spoustou aktivit určených právě pro ně. Děti si zde mohou hrát s vodou, prozkoumat archeologické pískoviště, hrát na obří klavír nebo se stát mechanikem. Je zde také spousta expozic pod širým nebem, které uspokojí všechny smysly.

Adresa: Křížkovského 554/12, 603 00 Brno

14. Navštivte Muzeum romské kultury

Muzeum romské kultury, jediné muzeum svého druhu v Evropě, se věnuje kultuře a historii Romů. Zde sbírka 25 tisíc předmětů převypráví příběh romské migrace, která začala v Indii. Zvláštní důraz je kladen na jejich dobu v Evropě od 11. století, včetně života v České republice během a po skončení 2. světové války.

Další informace pro návštěvníky poskytují diorámata, videa, dokumenty a fotografie. Na místě je také velká knihovna, přednášky, kurzy romského jazyka a koncerty otevřené pro veřejnost.

Adresa: Bratislavská 246, Zábrdovice, 602 00 Brno-střed

Kde se ubytovat v Brně na prohlídku památek

Doporučujeme tyto pohodlné hotely v Brně, které se nacházejí v blízkosti starého města a dalších hlavních historických památek města:

Luxusní hotely :

  • Špičkový Barcelo Brno Palace  nabízí dávku sofistikovaného luxusu ve skvělé centrální poloze. Mezi přednosti tohoto luxusního hotelu patří elegantní prosvětlená vstupní hala, stylová výzdoba, velké pokoje, plus vlastní fitness centrum a sauna.
  • Další skvělou volbou je Hotel Grandezza , čtyřhvězdičkový butikový hotel, který se nachází v krásné secesní budově s výhledem na Tržní náměstí a pyšní se velkým foyer s malovaným skleněným stropem, spolu s pokoji a apartmány s mimořádně luxusními koupelnami.
  • Přestože je Maximus Resort,  o něco dále od staré části centra města, je dobrou volbou pro ubytování v Brně, které se nachází v blízkosti několika dalších hlavních atrakcí, jako je brněnská zoo a přehrada.

Hotely střední kategorie :

  • Oblíbeným v kategorii hotelů střední kategorie je Best Western Premier Hotel International, který nabízí atraktivní ceny, profesionální personál, pohodlné postele a volný vstup do bazénu se slanou vodou a vířivky.
  • Mezi další dobré možnosti patří Courtyard by Marriott Brno, oblíbený pro svou polohu u jezera a modernizované pokoje a apartmá s oddělenými obytnými prostory a balkony, a centrálně umístěný Hotel u Heligonky, skvělý pro ty, kteří chtějí mít blízko k nejlepším obchodům a restauracím ve městě.

Levné hotely :