Co leze našim kolegům na nervy? Jak se (ne) chovat v openspace kanceláři

Co leze našim kolegům na nervy? Jak se (ne) chovat v openspace kanceláři 1

Openspace. Obrovská kancelář, která má nevýhody, jako žádné soukromí a upovídaných kolegů, ale otevřený office má i své výhody, hlavní je dělení se o jídlo. V současné době jsou trendem velké kanceláře v byznys centrech, kde zaměstnanci sedí u svých stolů jako v králíkárně. V jedné takové sídlí i naše redakce a věru, někdy to není nic příjemné.

Chceme mít v práci příjemnější atmosféru, a proto jsme udělali průzkum mezi našimi spolupracovníky. Zjišťovali jsme, čím si navzájem lezeme na nervy a znepříjemňují pracovní dobu. Vznikl nám malý manuál, který by měl ovládat každý náš kolega ale i všichni, kteří jdou pracovat do jakéhokoliv openspace officu.

 
nemocni-zamestnanci-833x540

Jsi nemocný? Raději zůstaň doma
O tom, že přechozená nemoc může nadělat spoustu zdravotních problémů nejdeme poučovat, ale je třeba myslet i na ostatní. Bacilonosiči jsou postrachem všude, ale v práci je to o to více, že kolegové musí celý den, týden a někdy i déle poslouchat nepříjemné kašlání, kýchání a smrkání.

Nauč se smát potichu a hovor pouze jen tehdy, pokud je to nutné
Po kanceláři se kromě choroby šíří i jiné hlučné zvuky jako smích nebo pozpěvování si. Někteří lidé mají potřebu bez přestávky komentovat svou práci, na vše si stěžovat a informovat celou kancelář o svých názorech. Kolegové, kteří jsou nuceni to poslouchat neustále, se v takových podmínkách nedokáží soustředit na svou práci.

Totálně vytočit dokáže, když si někdo pořádně nahlas vyřizuje nekonečné telefonáty přímo za stolem nebo ještě hůře, chodí tam a zpět po kanceláři. Pro tyto účely je vhodná kuchyňka, případně chodba u výtahů. Krátký hovor, při kterém řeknete dvě, tři věty je tolerován i v přítomnosti ostatních.

 
226043-img-prace-zamestnani-kolegove-crop

Špatnou náladu si třeba nechat pro sebe, ale potěšit můžeš i okolí
Pro dny, kdy se nic nedaří je třeba opatřit si nějaký antistresový prostředek, například pěnový míček. Nikoho nezajímá nekonečná příhoda o vadném autobuse nebo o něčem podobném. Naopak, dobrý vtip (pokud je vyřčen potichu) umí zpříjemnit čas v kanceláři, ale vše s mírou, neboť je třeba i pracovat.

Sardinky se jedí v kuchyňce, čokoláda se všemi
Kolegy vždy potěší, když si někdo přinese na svačinu něco, s čím se rád podělí. Oblíbené je ovoce, koláčky, čokoláda nebo bonbóny. Ale silně aromatická jídla, jako například sardinky nebo olomoucké tvarůžky je lepší jíst v kuchyňce s otevřeným oknem nebo je do práce ani nenosit.

 
5102987-muz-smrdi

Hygieny tak akorát
Ani pronikavé tělesné pachy a vůně nejsou v kanceláři vítány. Preventivně doporučujeme měnit si ponožky a tričko každý den. Ale problém pro přísedící kolegy představují i výrazné parfémy. Může to být ta nejluxusnější vůně na světě, pokud si z ní na sebe nastříkáte půl lahvičky a to přímo v kanceláři, omráčíte tím všech.

Se světlem a vzduchem opatrně
Openspace kanceláře obvykle zabírají celé patro budovy a proto tam velmi snadno vznikne průvan, který nikoho nepotěší. Otevírání oken, jakož i nastavení klimatizace třeba vždy konzultovat s kolegy. Podobně je to i se světlem, zatímco někdo potřebuje vytažené rolety a rozsvícené lampy, aby viděl na počítač.

Jiného to však může tak oslepit, že nebude vidět na monitoru nic. Třeba se umět domluvit a případně změnit rozmístění stolů v kanceláři. Nesmíme zapomínat ani na zavírání dveří na toaletách nebo kuchyňce. Zvuky vycházející z těchto místností mohou být rušivé.

 
c51250573430b77f66ce3ce29048_w507_h338_gc0ea6066028711e48624002590604f2e

Vyzvánějící mobily
Nejvíce vítány jsou žádné zvonění nebo vibrace. Ale když mermomocí nějakou melodii potřebujete, tak výběr přizpůsobte hudebnímu vkusu většiny kolegů a v žádném případě nedávejte hlasitost na maximum.

Pokud vám zazvoní na „plné pecky“ aktuální letní hitovka z komerčního rádia, všichni kolegové vás budou v duchu, nebo i nahlas, proklínat. Může se vám stát, že zatímco budete na obědě, mobil s „vypalovačkou“ si necháte na stole a někdo vám bude vytrvale volat, tak telefon asi najdete na chodníku pod oknem.

Velký bratr tě vidí
Ale i všichni okolo. Je jedno, jak jsou stoly uspořádány, vždy někdo vidí na váš monitor. Proto je třeba si dávat pozor na to, co si v práci prohlížíte. Výhodu má pouze ten, kdo sedí v rohu, ale na toho už číhají lidé z vedlejšího byznys centra.