Hlavní turistické atrakce Walesu

Hlavní turistické atrakce Walesu 1

Wales, nejmenší země tvořící Velkou Británii, nabízí mnoho důvodů k návštěvě. Na jihu leží kosmopolitní metropole Cardiff s krásným hradem, která představují dobrou základnou, z niž se můžete vydávat poznávat zbytek země. Cardiff je město s nádhernými nákupními pasážemi a mnoha zachovalými historickými budovami, se spoustou míst lákajícími k návštěvě a s mnoha možnostmi aktivit. Až se budete chtít vydat dále, ve Walesu naleznete hojnost atrakcí a památek. K nim patří více jak 400 hradů a pevností, nespočet zahrad, dechberoucí scenérie a železniční síť historických vláčků, která propojuje většinu země. Pokud se rozhodnete strávit svoji dovolenou ve Walesu, můžete si být jistí, že budete v dobrých rukách: Velšané patří k nejzajímavějším a nejpohotovějším lidem vůbec. Zde se můžete podívat na seznam hlavních turistických atrakcí v zemi.

Národní park Snowdonia 

Hlavní turistické atrakce Walesu 2

Když je řeč o Walesu, mnoha lidem se vybaví Snowdonia (Eryri), krásné pohoří v hrabství Gwynedd. Tvoří ho 14 vrcholků s výškou nad 900 m, z nichž nejznámější je Snowdon (1081 m), na jehož vrchol se dostanete vláčkem Snowdonia Mountain Railway (úzkorozchodná hřebenová horská železnice) a je vidět až z města  Porthmadog na západním pobřeží. Oblast i dnes patří k nejoblíbenějším rekreačním destinacím ve Velké Británii, která každoročně přiláká asi 4 mil. návštěvníků. Když zde budete, snadno poznáte, proč se oblast objevuje v mnoha místních legendách, včetně těch králi Artušovi, který byl podle přesvědčení místních Velšan. NP Snowdonia je jedna z nejoblíbenějších destinací pro pěší turistiku ve Velké Británii, která se může chlubit značenými stezkami a délce více jak 2380 km. K dalším oblíbeným aktivitám patří lezení po skalách, horská cyklistika a jízda na koni. Když se dostanete na vrchol, výhledy odtud jsou úžasné a sahají od pobřeží až k jezeru Bala (Llyn Tegid).

 

Národní park Brecon Beacons

NP Brecon Beacons zahrnuje nejkrásnější části Walesu. Je to ráj pro pěší turistiku ohraničený dvěma odlišnými úseky Black Mountains („Černé hory“). První z nich na západě ukrývá pramen řeky Usk, zatímco východní část je známá svými divokými poníky. Většina vrcholů v národním parku o rozloze 1347 km2 je vyšší než 300 m, mnoho z nich má více než 600 m. Pohoří bylo pojmenováno podle červeného pískovce, díky kterému vrcholy připomínají signální majáky (beacon), které kdysi sloužily k varování před útočníky. Nenechte si ujít řadu zdejších jeskyní a vodopádů, především vodopády Henrhyd Falls v Coelbrenu. Nedaleko parku u města Abergavenny si můžete prohlédnout muzeum těžby Big Pit National Coal Museum (níže). K dalšími oblíbeným aktivitám v Brecon Beacons patří horská cyklistika, jízda na koni, plavba na kanoi nebo na plachetnici, rybaření, lezení po skalách a kempování.  

 

Hrad Cardiff a Národní muzeum v Cardiffu

Hlavní turistické atrakce Walesu 3

Cardiff Castle, který je možná nejfotogeničtější ze všech velšských hradů, si nesmíte nechat ujít. Prohlídka skvěle zachovalého hradu, který se může chlubit nedotčenými úseky postavenými před více jak 1000 lety, Vám může zabrat několik hodin, proto si na ni nechejte dostatek času. K hlavním atrakcím patří státní apartmány, kde spatříte informativní expozice vztahující se k životu v hradu v průběhu věků, a také zajímavou starou kapli. K dalším významným prvkům patří dobře zachovalá hodovní síň se středověkými nástěnnými malbami a s nákladným krbem. K dispozici je řada komentovaných prohlídek, a také informativní audio průvodce (k zapůjčení v návštěvnickém centru). Pokud Vám po návštěvě hradu zbude ještě nějaký čas, snažte se dostat do Národního muzea v Cardiffu.  Bezpochyby je to vrchol možností, co můžete v Cardiffu dělat zdarma: naleznete v něm působivé sbírky v oblasti archeologie, zoologie a botaniky, a také umění. Ve stejné budově se nachází také Národní muzeum umění, které vystavuje řadu prací od umělců patřících k nejvýznamnějším, včetně starých mistrů a velšských malířů.

Adresa: Castle Street, Cardiff, Wales

 

Devil’s Bridge a Hafod Estate

Devil’s Bridge (Ďáblův most) nacházející se 20 km od přímořského města Aberystwyth, je ve skutečnosti tvořen třemi mosty, které jsou pozoruhodným způsobem vybudovány nad sebou; nejstarší pochází z 11. století a nejnovější z roku 1901. Klenou se nad strží Rheidol Gorge, kde se řeka Mynach řítí dolů do údolí z výšky 92 m (vodopády Mynach Falls). Vydejte se po přírodní stezce až na dno: je to náročný sestup, především strmé kluzké schodiště nazývané Jákobův žebřík (Jacob’s Ladder), což je úsek vedoucí k nejstaršímu mostu, ale výhledy odtud jsou fantastické. Pak navštivte areál Hafod Estate, 200 akrů krásně udržovaného lesoparku a zahrad z 18. století, které byly kdysi považovány za nejkrásnější v Británii. I když budovy zdejšího sídla jsou dávno pryč, návštěvníci mohou podniknout příjemné túry po dobře značených stezkách kolem vodopádů, prastarých stromů a zdejší starých formálních zahrad ohrazených zdí. A pokud byste si přáli ubytování v idylické tradiční chalupě (cottage), skvělá možnost je Hawthorn Cottage, která návštěvníkům nabízí nezapomenutelné zážitky.

Adresa: Hafod Estate Pont-rhyd-y-groes, Cwmystwyth, Ystrad Meurig

Akční nabídka Hawthorn Cottage

Wales vlakem

Wales byl kdysi proslulý hornictvím a těžbou, především břidlice, která se zde dodnes používá jako materiál na střechy. Přestože většina zdejších dolů a lomů byla uzavřena, mnoho úzkorozchodných vlakových tras, které sloužily k přepravě surovin a zboží (později ve viktoriánské éře také turistů) v zemi byla obnovena a dnes nabízí působivé vyhlídkové jízdy. Více jak 10 historických železničních linek vede k mnoha oblíbeným pamětihodnostem v zemi, včetně přímořských měst a hradů. Mnoho větších linek, jako je Ffestiniog Railway o délce 22,5 km vedoucí přes NP Snowdonia, nabízí unikátní kurzy řízení vlaku a příležitosti pro dobrovolníky.

Hlavní turistické atrakce Walesu 4
maják Twr Mawr

Hrad Caernarfon

Caernarfon, který nechal postavit král Edward I. ve 13. století jako sídlo pro prvního Prince z Walesu, je jedno z největších podobných opevnění v zemi. Mohutný hrad s 13 věžemi a 2 branami je považován za jeden z nejimpozantnějších a nejzachovalejších středověkých hradů v Evropě. Caernarfon stojí na místě staršího normanského hradu, dominuje okolí nad řeky Seiont a Menaijským průlivem (Menai Strait) na jedné straně a je chráněn hradním příkopem na druhé. Jeho královský status pokračuje až dodnes: v roce 1969 byl místem investitury prince Charlese, kdy se stal Princem z Walesu. Za pozornost stojí rovněž Royal Welsh Fusiliers Museum (vstupné je v ceně), muzeum velšského vojenského pluku v britské armádě s vystavenými 14 Viktoriinými kříži (nejvyšší vojenské vyznamenání ve Velké Británii).

Adresa: Castle Ditch, Caernarfon

 

Hrad a město Conwy 

Městečko Conwy, ležící na severním pobřeží Walesu nedaleko od Manchesteru, má pro každého něco: krásný hrad, středověkou architekturu a spoustu skvělých možností nakupování. Nejlepší výhledy na hrad Conwy (úvodní foto) a řeku Conwy s jejím vysutým mostem od stavebního inženýra Thomase Telforda budete mít z městských hradeb z 13. století, které nechal postavit král Edward I., aby udržel Velšany a uzdě. Pokud se sem vydáte v červnu s dětmi, můžete se těšit na každoroční Pirátský víkend (ověřte si předem). Památkově chráněný Aberconwy House je jediný dochovaný kupecký dům ze 14. století v Conwy a jedna z prvních staveb vybudovaných v hradbách města. K dalším významným domům patří alžbětinský městský dům Plas Mawr a roztomilý Nejmenší dům ve Velké Británii.

Adresa: Rose Hill Street, Conwy  

Hlavní turistické atrakce Walesu 5
nejmenší dům ve Velké Británii

Národní park Pembrokeshire Coast

Wales je ze tří stran obklopen mořem, a proto nabízí spoustu zajímavých a dramatických úseků pobřeží. Možná nejimpozantnější naleznete na poloostrově Pembrokeshire, který vyčnívá do Irského moře a velká část z něj spadá do NP Pembrokeshire Coast. Zdejší nádhernou scenérii si prohlédnete nejlépe pěšky na Národní stezce Pembrokeshire Coast, kde spatříte vesnice, jak je malebné Tenby, které je dodnes částečně obklopené středověkými hradbami. K dalším atrakcím pobřeží Pembrokeshire patří hrad Pembroke, Katedrála Sv. Davida (ve stejnojmenném městě) a idylická rybářská přístavní města, jako je Laugharne, kde prožil většinu svého života waleský básník Dylan Thomas (1914 -1953). V jeho domě nad zátokou je dnes umístěno jeho muzeum. Tak jako jinde ve Walesu i zde návštěvníci naleznou originální možnosti ubytování, např. v tradiční chalupě, v retro „cikánském“ voze nebo v retro vagonu.

 

Portmeirion

Portmeirion je krásné hotelové letovisko a atrakce pro návštěvníky na pobřeží NP Snowdonia v hrabství Gwynedd v severním Walesu. Vybudován byl v letech 1925-1975 podle architekta Clough Williams-Ellise, který jej navrhl tak, aby se podobal malebné italské rybářské vesničce.  Návštěvníci, kteří se zde rozhodnou přenocovat, mají celý areál pro sebe, jakmile se zavřou brány, takže si mohou prohlížet jeho krásné zahrady, fontány, kostel a pobřežní stezku v dolní vesnici. Je to skutečně skvělé místo, které se stalo pozadím pro spoustu (britských) filmů a TV pořadů, např. seriálu The Prisoner („Vězeň“) z 60. let, a při návštěvě Walesu byste ho určitě neměli vynechat. K dispozici jsou komentované prohlídky a zdejší restaurace jsou uznávané a doporučované. Také se zde nachází řada obchodů, z nichž některé prodávají proslulou keramiku Portmeirion.

Adresa: Minffordd, Penrhyndeudraeth, Gwynedd  

Akční nabídka ubytování: Portmeirion 

Muzea těžby: National Slate Museum a Big Pit

Wales je země, která vyrostla na těžbě a hornictví, a jako taková odvedla pozoruhodnou práci pro zachování své hornické minulosti. Z mnoha věcí možností aktivit, které souvisejí s touto historií, nic nepředčí osobní návštěvu některého z dolů. Pozoruhodné National Slate Museum (Muzeum těžby břidlice) ve městě Caernarfon nabízí pohled do hloubky na činnost lomu na břidlici z 19. století spolu s doprovodnými stroji a dílnami, včetně obřího funkčního vodního kola. Velká pozornost je rovněž věnována podmínkám práce dělníků a jejich rodin, spolu s živými ukázkami postupů těžby. Big Pit National Coal Museum (Velký důl – Národní muzeum těžby uhlí) nacházející se v Breacon Beacons nabízí pohled na těžbu nejznámějšího zde dolovaného materiálu a na životy těch, kdo tu pracovali. K hlavním atrakcím patří prohlídka dobře zachovalých starých budov a domů na místě. V městečku Blaenavon se nachází také stará železárna, kde jsou k vidění vysoké pece a slévárny Big Pit („Velký důl“). Za návštěvu rovněž stojí Rhondda Heritage Park, který návštěvníkům umožňuje sestoupit na dno dolu ve starém hornickém výtahu. Při prohlídkách Black Gold Experience Underground Tours provázejí dřívější horníci, což zážitku dodává na autenticitě. Dále si zde můžete prohlédnout repliku vesnice, která znázorňuje každodenní život hornických rodin.

 

Botanická zahrada Bodnant Garden

Bodnant Garden je jedna z nejkrásnějších botanických zahrad v Británii vytvořená během mnoha let generacemi rodiny McLarenů a přenesená na současnou úroveň II. baronem Aberconway. K jejím hlavním atrakcím patří velkolepé formální terasy, pozoruhodné výhledy přes řeku Conwy až ke Snowdonii a známý Laburnum Arch (štědřencový tunel). Zahnutý chodník dlouhý asi 46 m má „střechu“ vytvořenou z  štědřence, kterou dlouhé trsy jeho žlutých květů pokrývají v kaskádách na konci května a začátku června. Na jaře také rozkvétají rododendrony v hlubokém údolí Dell, kde najdete stromy tyčící se nad potoky. Široká škála kvetoucích rostlin však zajišťuje, že jsou zahrady plné barev po celou sezonu. Mezi stromy je také 40 stromů-šampionů považovaných za nejlepší příklady svého druhu v Británii. Elegantní georgiánský mlýn (pin mill) sem byl přesunut z Gloucestershire. Na místě se nachází čajovna, která bývá velmi doporučována.

Adresa: Bodnant Road, Tal-y-cafn, Colwyn Bay

 

Akvadukt Pontcysyllte a kanál Llangollen

Trvalo 10 let, než byl navržen a zbudován akvadukt Pontcysyllte, který vede kanál Llangollen Canal přes široké údolí řeky řeky Dee na severovýchodě Walesu. I dnes je považován za významný počin stavebního inženýrství a je na seznamu památek UNESCO. Most s 18 oblouky je z kamene a litiny, jeho oblouky se zvedají 30 m nad řekou, a jeho délka je přes 300 m. V roce 1801, když byl akvadukt postaven, představovaly kanály významné přepravní trasy pro vyrobené zboží a suroviny, a akvadukty byly efektivnějším způsobem, jak vést kanály přes hluboká údolí, než „schodiště“ tvořená zdymadly. Jedná se o nejdelší splavný akvadukt ve Velké Británii a nejvyšší na světě. Úzký chodník se zábradlím umožňuje chodcům most přejít, ale mnohem zajímavější je proplout tudy na lodi. Není to však nic pro ty, kdo nesnášejí výšky, protože loď se nachází vysoko v mělkém kanálu, a dolů k řece je to daleko. Místo toho můžete zvolit plavbu lodí taženou koňmi po klidném úseku kanálu ve stínu stromů z nedalekého přístaviště Llangollen Wharf. Odvážní se pak mohou zúčastnit plavby na kajaku po akvaduktu s průvodcem.

Kde: Llangollen Wharf

Hlavní turistické atrakce Skotska

Ostrov Anglesey

Isle of Anglesey je od pevniny Walesu oddělen Menaiským průlivem širokým asi 1,5 km, přes který vede Menaiský visutý most (Menai Suspension Bridge, 1818). Na ostrově se nachází řada osobitých rybářských vesniček rozsetých na krásném pobřeží o délce více jak 160 km. Mírné klima na ostrově, spolu s písečnými plážemi a pamětihodnostmi, jako je maják South Stack Lighthouse, sem lákají návštěvníky při jednodenních výletech i vyznavače kampování. Menší ostrůvek Holy Island, který je spojen s Anglesey mostem, je oblíbeným rekreačním centrem se 2 promenádami (jedna z nich má délku 2,4 km). Maličký ostrůvek Salt Island nabízí skvělé výhledy a příležitost pro pozorování ptactva. A nakonec, oblíbeným cílem fotografů na Anglesey představují železniční zastávky ve městě s nejdelším místním jménem na světě: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllandysiliogogogoch.

Hlavní turistické atrakce Walesu 6
maják South Stack

Město Llandudno

Llandudno, kterému se přezdívá „Královna mezi velšskými letovisky“, je největší přímořské letovisko ve Walesu. Malebná turistická destinace leží na severním pobřeží s výhledy na Irské moře, mezi pevninou a poloostrovem Great Orme, který byl osídlen už v době kamenné. Jedinečná promenáda ve městě je bez obvyklých pobřežních obchůdků a kaváren, které byly rozumně umístěny za nábřežím, aby viktoriánští návštěvníci měli klidnější prostředí. Nejlepší výhledy na město a jeho okolí je z poloostrova Great Orme, kam se snadno dostanete historickým vláčkem. Llandudno má dobré spojení vlakem i po silnici a představuje dobrou základu pro poznávání pozohodného severního pobřeží Walesu.

 

Další turistické destinace ve Walesu

Rušná metropole Cardiff představuje dobrou základnu, kde můžete začínat svoje výlety za poznáním jižního Walesu. Cardiff leží nedaleko významného přístavního města Bristol, který je však už v Anglii. Když budete poznávat krásné hory a krajinu severního Walesu, můžete také „nakouknout“ přes hranici a navštívit anglický Chester, pěkné zděné město na kanálech.

Akční nabídka ubytování zde