Nejdražší piva světa – kolik dáte za jedno „velké“?

Nejdražší piva světa - kolik dáte za jedno "velké"? 1

Kolik stojí pivo v hospodě, do které běžně chodíte? 80 centů? Euro? Dvě? S cenami následujících piv by se běžný Slovák smířil asi těžko. Jsou totiž nejdražší na světě.

Pabst Blue Ribbon 1844 – 1 075,- Kč
Dobře si všimněte číslovku v názvu tohoto čínského piva. Právě „1844“ ho totiž odlišuje od běžného Pabst Blue Ribbonu, který dostanete v obchodě za 13,50 Kč. Je dochucené karamelem, obsahuje šest procent alkoholu a zraje v sudech od whiskey.

Tutankhamun Ale – 1 785,- Kč
Archeolog z Univerzity v Cambridge Barry Kemp našel v roce 1990 Královský pivovar královny Nefertiti. V sudech pohřbeno pod egyptským pískem objevil zbytky piva, které později doktor Delwen Samuel podrobil analýze. Vzniklo tak tisíc lahví piva podle 3 250 let starého receptu, z nichž první se prodala za 6 860 eur. Časem ale cena tohoto šesti% alkoholického nápoje klesla na 1 785,-Kč.

Sink the Bismarck – 1 900,- Kč
Pivovar BrewDog jsme zmiňovali již v článku o nejsilnějších pivech. Sink the Bismarck patří nejen mezi nejsilnější (má 41% alkoholu), ale nejdražší piva z produkce BrewDog. Majitelé ho přezdívají „Čtyřka“: čtyřikrát se destiluje, obsahuje čtyřikrát více chmele, než běžné pivo a je čtyřikrát hořčí.

Ambassador Reserve – 2 100,- Kč
Ve lahvích od šampaňského se prodává pivo australské firmy Crown, které obsahuje deset procent alkoholu. Ročně se vyrobí jen osm tisíc lahví a na trhu se po nich jen zapráší.

 
sam_adams-e1352146525457

Utopia – 3 600,- Kč
Z produkce pivovaru Samuel Adams vyšlo nejdražší americké pivo. Na trh se dostává v omezeném množství jen každé dva roky a zraje v sudech od sherry, koňaku, brandy, bourbonu a skotské whisky, a to až po dobu 18 let. Zajímavé je, že v 13 z 50 státech USA je kvůli vysokému obsahu alkoholu (27%) jeho prodej zakázán.

Schorschbock 1500,- – 6600,- Kč
O tomto pivu vyráběném pivovarem Schorschbräu jsme již psali. Jde o čtvrté nejsilnější pivo na světě s obsahem alkoholu, jak už napovídá jeho název, 57%. Jistý čas si dokonce v tomto žebříčku drželo první místo. Na trh se dostalo jen 36 lahví tohoto nápoje.

Jacobsen Vintage – 9 500,- Kč
Jacobsen Vintage od pivovaru Carlsberg zrálo v dubových sudech po dobu šesti měsíců. V letech 2008 až 2010, kdy se toto pivo vyrábělo, jím naplnili jen 600 lahví. Koupit jej můžete pouze v Kodani, ale jeho zásoby se pomalu tenčí.

Trappist Westvleteren 320,- – 15 000,- Kč
Tmavé, hořké a pořádně drahé. Takové je toto pivo z produkce belgického pivovaru Westvleteren, který řídí mniši. Jeho cenu v obchodech zvýšil zejména fakt, že prestižní portál RateBeer.com ho před pár lety prohlásil za nejlepší pivo světa.

The End of History – 18 000,- Kč
Opět je zde pivo od BrewDog. Jak jste asi čekali, má 55% alkoholu, nejzajímavějším ho ale dělá obal. Ten totiž tvoří obrázek mrtvé veverky.

Antarctic Nail Ale – 43 000,- Kč
Titul výrobce nejdražšího piva patří australskému pivovaru Nail Brewing. Zisk z prodeje nápoje vyrobeného z vody antarktických ledovců putuje na účet ekologické organizace Mořský pastýř.