Čtyřnohý robot na kolečkách je připraven doručovat

Čtyřnohý robot na kolečkách je připraven doručovat 1

Robot ANYmal od ETH Zurich byl působivý už tím, že chodil po čtyřech nohách. Ještě zajímavější však je, když k nohám přibyla kolečka, díky kterým může chodit i jet. Verze s kolečky je nyní také schopna se postavit a brzy by mohla být použita pro dodávky ve městech.

Nejnovější inkarnace robota ANYmal je vyvíjena společností Swiss-Mile, odnože ETH Zurich, a je proto známá jako Swiss-Mile Robot. Stejně jako původní verze má čtyři nohy. Po zablokování koleček na koncích nohou může v případě potřeby chodit jako čtyřnožec. To se hodí zejména tehdy, když musí zdolat schody, což většinu ostatních robotů na kolečkách zastaví. Při pohybu po chodnících, podlahách a jiných rovných površích je však jízda mnohem rychlejší a energeticky účinnější než chůze. Zde přichází na řadu motorizovaná kola, která umožňují tomuto modelu jet rychlostí až 22 km/h. Jako bonus pokud robot potřebuje sjet ze schodů nebo z obrubníku, nohy se ohýbají, takže fungují jako tlumiče nárazů. Robot využívá kombinaci GPS, senzory LiDAR a kamery k autonomní navigaci v ulicích města a k vyhýbání se překážkám. V současné době má prý výdrž 2 hodiny na jedno nabití baterie. Už nyní dokáže vstát a převalit se na zadních kolech. Přitom je schopen udržovat rovnováhu nepřetržitým analyzováním dat ze svých integrovaných IMU (jednotek inerciálního měření) a analyzováním měření prováděných všemi 16 motory jeho nohou a kolech. Ptáte se, k čemu je dobré, aby robot dokázal stát?

Čtyřnohý robot na kolečkách je připraven doručovat 2

Spoluvývojář robota ANYmal dr. Marko Bjelonic řekl, že pomocí svých předních nohou jako paží by robot mohl být schopen uchopit balíčky od klientů a poté je umístit do nákladového prostoru na svých zádech. Pak by se vrátil na všechny čtyři a přepravil tyto balíčky rychlým pohybem na kolečkách po ulici. Plány počítají s tím, že Swiss-Mile Robot bude komerčně dostupný někdy v příštím roce za cenu, která ještě nebude oznámena.