Jedna injekce léku dokázala zvrátit příznaky diabetu 2. typu u myší bez vedlejších účinků

Jedna injekce léku dokázala zvrátit příznaky diabetu 2. typu u myší bez vedlejších účinků 1

Probíhá řada výzkumných snah vyvinout nové způsoby léčby a zlepšit život lidí trpících diabetem 2. typu. Jejich řady se v posledních desetiletích dramaticky zvýšily z velké části kvůli tzv. epidemii obezity.

Nová generace bezpečnějších a účinnějších léků na cukrovku může být na spadnutí díky tomu, že vědci z Institutu biologických studií Salk v Kalifornii, USA, zjistili, že když myším s cukrovkou způsobenou dietou byla podána jediná injekce určitého proteinu, hladina cukru v jejich krvi se vrátila do zdravého rozmezí na více než 2 dny. Ačkoli cukrovku 2. typu lze někdy v počátečních fázích zvládnout zdravou stravou a pravidelným cvičením, obecně se s progresí onemocnění předepisují tablety, které zvyšují produkci inzulínu v těle. Takové tablety mohou mít vedlejší účinky, včetně nevolnosti a průjmu, a nejsou vhodné pro každého, např. těhotné ženy a osoby se závažným onemocněním jater, ledvin nebo srdce. Mohou také způsobit příliš velký pokles hladiny glukózy v krvi, což může vést k hypoglykémii. Nyní vědci z Institutu Salk zjistili, že injekční podání jedné dávky proteinu FGF1 obézním myším s ekvivalentem diabetu 2. typu u lidí rychle obnovilo hladinu glukózy v jejich krvi na normální hodnoty, kde se udržely déle než 2 dny. Důležité je, že i když byly myším podány vysoké dávky, netrpěly žádnými vedlejšími účinky, které jsou běžné u většiny současných způsobů léčby cukrovky; je to např. přibírání na váze nebo problémy se srdcem a játry.

„U FGF1 jsme opravdu neviděli hypoglykémii ani jiné běžné vedlejší účinky,“ říká Jae Myoung Suh z postdoktorského výzkumu v Institutu Salk. „Je možné, že FGF1 vede k ´normálnějšímu´ typu reakce ve srovnání s jinými léky, protože se v těle rychle metabolizuje a zaměřuje se na určité typy buněk.“

Stejně jako mechanismus inzulinové rezistence, který způsobuje cukrovku, není podle podle týmu ani tento mechanismus odpovědný za normalizaci hladiny cukru v krvi FGF1 zatím zcela objasněn. Ale přestože je FGF1 růstový faktor, tým zjistil, že jeho schopnost stimulovat růst je nezávislá na jeho účincích na hladinu glukózy v krvi, čímž se zvyšuje šance, že bude použit k vývoji bezpečnějších a účinnějších léků na diabetes.

„Chceme výzkum posunout směrem k lidem vývojem nové generace variant FGF1, které ovlivňují výhradně glukózu a ne buněčný růst,“ říká biolog Ronald M. Evans, ředitel genové laboratoře Institutu Salk.Pokud dokážeme najít perfektní variaci, myslím, že budeme mít v rukou zcela nový a velmi účinný nástroj pro kontrolu glukózy.“

Dr. Evans a jeho tým plánují provést testování FGF1 na lidech, ale připouštějí, že doladění proteinu na terapeutický lék bude ještě nějakou dobu trvat. Zdroj: Salk Institute