10 chytrých způsobů, jak zajistit koupelnu pro děti

10 chytrých způsobů, jak zajistit koupelnu pro děti 1

Malé dítě je v podstatě zvědavost na nožičkách, což je často zavede do míst, která mohou být nebezpečná. Jedním z těchto míst je koupelna. V ideálním případě by Vaše batole nikdy nemělo být bez dozoru v jakékoli místnosti, ale rodiče jsou jen lidé a děti jsou skvělé v hledání příležitostí k nějakému samostatnému průzkumu. Zajištění koupelny je jednoduchý a praktický způsob, jak snížit rizika, kterým dítě čelí, když se učí orientovat ve světě.

 

Zabezpečte dveře

Koupelnové dveře jsou Vaší první linií obrany proti zvídavému dítěti, takže by to měly být Váš výchozí bod. Jednou z možností je umístit háček nebo posuvnou zástrčku na vnější stranu mimo dosah batolete, kde na ni přitom snadno dosáhne dospělý nebo starší dítě. Druhou možností je chránič kliky, který zakrývá (kulatou) kliku a malým ručkám téměř znemožňuje otočení. To může být lepší volba, pokud bydlíte v nájmu a nemůžete dělat díry do dveří a jejich rámu, nebo pokud prostě nechcete udělat trvalý zásah kvůli řešení dočasného problému.

 

Odstraňte nebezpečné předměty z dosahu

Mělo být samozřejmostí zajistit, aby čisticí prostředky, kosmetika, léky atd. byly mimo dosah, ale není to tak jednoduché, jak si možná myslíte. Především záleží na umístění Vaší lékárničky – možná pro ni budete muset pro ni najít jiné místo. Dále byste měli zvážit umístění méně zřejmých položek, jako jsou vlasové přípravky, koupelové kuličky, zubní pasta, které mohou dítěti při požití způsobit vážné potíže. Ústní voda často obsahuje alkohol, takže může být pro malé dítě nebezpečná. A pak je tu problém s ostrými nebo polykatelnými předměty, jako jsou nůžky, kleštičky na nehty, pinzety a jakékoli šperky, které si sundáte před koupáním nebo sprchou.

 

Zabezpečte záchod pro batolata

Toaleta je asi to poslední místo v domě, kde chcete, aby si Vaše malé dítě hrálo (snad kromě rozpálených kamen), a samozřejmě je jedním z nejlákavějších. Intuitivně děti chápou, že jde o důležitou součást domácího života, a jakákoli nádoba se stříkající vodou ve výšce batolete pro ně rozhodně představuje magnet. To je však problematické, a nejen kvůli bakteriím. Malé dítě naklánějící se příliš daleko nad mísu se může převážit a utopit se, a také padající záchodové prkénko mu může způsobit otřes nebo zlomit prstíky. Proto existují kotvy na víko záchodu, které jsou levné a účinné, a instalace sedátka s pantem s měkkým zavíráním může pomoci předejít modřinám a možná i zlomenině.

 

Zabezpečte vanu

Čas strávený ve vaně může být pro živé batole nejlepší zábavou, kterou týden nabízí, přitom však vyžaduje značnou pozornost dospělého, aby byla zajištěna bezpečnost. Nejprve přesuňte všechny šampony, mýdla a vlasové přípravky mimo dosah dítěte. Pokud vana nemá protiskluzový povrch, položte protiskluzovou podložku a ujistěte se, že je sprchová tyč dobře zajištěna, aby nemohla spadnout dolů při tahu. Vanové baterie mají obvykle takovou výšku, že se jich dotýká hlava dítěte, takže na baterii dejte polstrovaný kryt. Pokud na to máte rozpočet, můžete také zvážit instalaci „chytrého“ digitálního kohoutku pro řízení teploty vody: tímto způsobem je malé riziko opaření Vás nebo Vašeho dítěte.

10 chytrých způsobů, jak zajistit koupelnu pro děti 2

Zkontrolujte, zda někde nehrozí převrácení

Stejně jako v kuchyních ani v koupelně obvykle není k dispozici příliš mnoho úložného prostoru. Bohužel úložiště často přichází ve formě samostatných polic a skříněk, samostatně stojících jednotek s poličkami nebo skříněk nad toaletou. Batolata milují lezení a tyto lákavé, ale nebezpečné, kusy nábytku mohou spadnout na Vaše dítě, pokud nebudou zajištěny.

 

Vypořádejte se s nebezpečím uklouznutí

Malé děti jsou již těžké a přitom na nohou trochu nejisté, takže prevence uklouznutí je pro ně stejně důležitá jako pro seniory. Buďte opatrní a uklízejte vše, na čem se dá uklouznout, jako jsou rozlité nebo rozstříknuté tekutiny, hned jak se objeví. Velmi užitečná může být také savá protiskluzová podložka do vany (i dvě). Můžete předpokládat, že k pár uklouznutím a klopýtnutím přesto dojde, takže pokud se ve výšce batolete vyskytnou nějaké ostré rohy, můžete se pojistit použitím polstrovaných chráničů rohů, abyste uchránili ho před nepříjemným pádem.

 

Odneste lákadla

Děti jsou od přírody lezci a průzkumníci, takže velká část ochrany dětí znamená jednoduše odstranit nebo skrýt veškerá zjevná pokušení. Jasným pokušením je například stolek plný kosmetiky a produktů pro péči o vlasy, takže je uložte do skříní nebo polic. Dveře skříněk by měly mít dětskou pojistku. Pokud máte po ruce stoličku, aby ji Vaše dítě mohlo používat pod dohledem např. při mytí rukou, odrazujte jej od jejího používání bez dozoru a umístěte ji tak vysoko, aby ji musel podat dospělý. Také nočník je dobrá podnožka, takže ho uchovávejte mimo dosah (nebo dokonce mimo koupelnu) a vynášejte ho s velkou obřadností, až přijde čas. Není to jen kvůli ochraně dětí, ale také také dobrá strategie učení na nočník.

 

Nezapomeňte na odpadkový koš

Odstraňování nebezpečných předmětů z dosahu batolete nemá smysl, pokud zároveň nepodniknete kroky k zabezpečení odpadkového koše v koupelně. Ten je plný přesně těch věcí (žiletek, použitých hygienických potřeb, téměř prázdných lahviček od vlasových přípravků nebo čisticích prostředků), které byste ze všeho nejvíc měli uchovávat mimo dosah zvídavých dětí. Jednou z možností je umístit nádobu na odpadky do skříňky s dětskou pojistkou, pokud to uspořádání Vaší koupelny umožňuje. Můžete ji také přesunout z koupelny do blízké skříně, která může být chráněna krytem otvíracího knoflíku. V některých domácnostech může být nejlepší volbou odpadkový koš s posuvným dětským zámkem zabudovaným přímo do víka; jeho odemykání sice znamená mírnou nepříjemnost, ale to je malá cena za bezpečnost Vašeho dítěte.

 

Odstraňte nečistoty, alergeny a bakterie

Mezi méně zřejmá nebezpečí, kterým Vaše ratolest v koupelně čelí, patří špína, alergeny a nevyhnutelný neviditelný povlak bakterií na všem. Častý úklid je zde klíčový, přestože jste unavení z každodenního rodičovství. Kromě běžné čistoty dávejte pozor na plísně (zejména na sprchovém závěsu, na který lze snadno dosáhnout a žvýkat). Skvělý nápad je také uschovat záchodovou štětku a zvon v uzamčené skříni daleko od zvědavých ručiček. Důležitá poznámka: výzkum naznačuje, že brzké vystavení čistícím prostředkům může způsobit astma, takže zvažte netoxické čisticí prostředky vlastní výroby.

 

Bezpečnost týkající se elektřiny

Udržet zvědavé prstíky (a jazýčky) mimo elektrické zásuvky je nezbytným krokem v každé místnosti a koupelna není výjimkou. Levné kryty zástrček poslouží pro zásuvky, které se nepoužívají. Pro místa, kde potřebujete nechat něco zapojeného, ​​si můžete zakoupit uzamykací kryty, které se připevňují k zásuvce na stěně. Obecně řečeno, když kulmu či fén nepoužíváte, měly by být odpojené a mimo dosah. Zásuvky v koupelně by měly být typu GFCI (uzemněné), takže pokud by Vám náhodou spadl elektrický předmět do umyvadla plného vody, nezpůsobí potenciálně smrtelný zásah proudem.

33 nápadů do moderní koupelny