Fotogenická Trolltunga v Norsku

Fotogenická Trolltunga v Norsku 1

Známá Trolltunga („Trollův jazyk“) je úzký skalní útvar vyčnívající z boku hory 700 m nad jezerem Ringedalsvatnet a nabízí fantastické výhledy. Dostanete se sem po silnici 13 z města Odda severním směrem do Tyssedalu, odkud se vydáte podle značek do 7 km vzdálené vesnice Skjeggedal, kde můžete zaparkovat.

Pěší túra začíná zde v Skjeggedalu na pravé straně kolejové lanovky Mågelibanen a stezka je značena namalovanými červenými písmeny „T“. Cesta tam a zpátky Vám zabere 8-10 hodin a zahrnuje stoupání asi 1000 m. Je to drsný terén, takže je potřeba mít odpovídající vybavení, a také si nejprve ověřit povětrnostní podmínky u turistické kanceláře v Odda. Stezka je uzavřená, když napadne sníh; obvykle bývá otevřená od poloviny června do počátku října. Na trase není k dispozici signál pro mobilní telefony.

Trolltunga, úzký skalní výběžek čnící do prázdnoty nad jezerem Ringedalsvatnet, je jedním z nejfotografovanějších přírodních atrakcí Norska, a také – spolu se skálou Preikestolen – jeden z nejoblíbenějších cílů pěších turistů v zemi. „Trollův jazyk“ představuje velkolepý pohled, ale jedná se o náročnou túru dlouhou 23 km (10 hodin) tam a zpátky, od počátku stezky v Skjeggedalu ležícím 13 km severovýchodně od Oddy.

Pěší túru je obvykle možné podniknout od konce května do počátku září v závislosti na sněhových srážkách. Stezka začínající od parkoviště je dobře značená, přičemž se po trase budete mít značky udávající zbývající vzdálenost k vrcholu. Výstup je však místy opravdu náročný a zahrnuje šplhání o celkové délce asi 1000 m, takže je nezbytné být v odpovídající kondici a mít správné vybavení. Během trasy můžete spatřit vodopád Tyssestrengene (646 m).

Pokud se budete chtít na túru vydat na počátku sezóny nebo s průvodcem, CK Trolltunga Active nabízí doprovod na pěších túrách. Na vrcholu však určitě nebudete sami, protože  Trolltunga je jednou z nejznámějších atrakcí Norska. Až ale budete stát na skále a hledět do řídkého vzduchu, určitě oceníte, že to stálo za vynaloženou námahu.

Pokud se vydáte o něco dále za Trolltungu, dostanete se na další vyhlídkové místo, kterým je Preikestolen („Kazatelna“), menší verze známější stejnojmenné vyhlídky shlížející na Lysefjord nedaleko města Stavanger.

V červenci a srpnu poskytuje společnost Tide jednou denně dopravu expres autobusy z Tyssedalu na parkoviště u Preikestolen nedaleko Stavangeru, takže budete moct navštívit obě slavné skály během pár dní. Jedna cesta stojí 695 NOK.

Hlavní turistické atrakce Norska