Tipy na jednodenní výlety z Rigy

Tipy na jednodenní výlety z Rigy 1

V blízkosti metropole Lotyšska se nachází spousta atrakcí a aktivit, a to ať už si pronajmete auto nebo ne. Zde uvádíme 5 nejlepších destinací vzdálených max. 90 minut cesty od Rīgy.

 

Jūrmala 

Cíl pro jednodenní výlet, který se nejvíce nabízí, je Jūrmala: je nejblíže Rize, nejlépe se tam dostanete veřejnou dopravou a je nejslavnější z těch, které zde uvádíme. Přední lotyšské plážové letovisko je úžasným módním prostředím už od doby vrcholu carského Ruského impéria. Nejedná se přitom o jedno město, ale o dlouhou šňůru malých přímořských vesniček, které kdysi splynuly do souvislého sledu rekreačních zařízení a chat. Status města získala Jūrmala (úvodní foto) v roce 1959. Hlavním lákadlem letoviska je pláž dlouhá 33 km s hedvábným pískem a v pozadí s více jak 4000 historických dřevěných domů. Návštěvníci sem přicházejí lenošit u vody a procházet se nebo jezdit na kole v okolních ulicích, a přitom obdivovat malebné domy kolem. Jedna z nejlepších restaurací v Lotyšsku, 36.Line, stojí na okraji pláže na jejím východním konci; abyste se sem však dostali, budete potřebovat auto nebo jízdní kolo. Z Rīgy je to 30 minut vlakem (1,50 EUR), kdy do stanice Majori přijíždějí každou hodinu 2-3 vlaky. Pokud těch 15 km pojedete autem, bude potřeba během cesty zaplatit mýtné 2 EUR. Další možností je plout jednu cestu lodí: trajekt New Way vyplouvá z říčního nábřeží Staré Rīgy denně v 11 hod. a do Majori (centrální okrsek letoviska Jūrmala) se dostane za 2 hodiny 30 minut; trajekt zpět vyplouvá v 17 hod..

 

Národní park Ķemeri

Tipy na jednodenní výlety z Rigy 2

Lesy, bažiny, jezera a pláže jsou přírodními symboly lotyšské krajiny, a v NP Ķemeri je naleznete všechny. Hlavní kancelář parku se nachází nedaleko Ķemeri, vybledlého lázeňského města, které dosáhlo svého vrcholu v 90. letech 19. století a ve 30. letech 20. století, kdy se to zde hemžilo lidmi popíjejícími sírovou vodu a užívajícími si bahenní koupele. Město má sice své lepší časy za sebou, ale stále představuje zajímavé místo k návštěvě, s omšele fotogenickou přehlídkou rozpadajících se budov včetně strašidelné 12patrového sanatoria s 1200 lůžky, které bylo opuštěno spolu s komunismem v 90. letech. Od kanceláře parku vedou dvě nenáročné okružní pěší stezky o délce 600 m: jedna lesem a druhá po dřevěném chodníku přes bažiny; vezměte si s sebou repelent proti hmyzu. V létě můžete zamířit do ospalých rybářských vesnic na pobřeží a dát si uzenou rybu na trhu nebo z prodejní boudy u silnice. Pokud budete mít auto, návštěvu národního parku můžete zvládnout při jednodenním výletě do Jūrmaly. V opačném případě jeďte z Rīgy vlakem (2 hodiny, 2 EUR) do stanice Ķemeri. Než se vydáte na cestu, měli byste se v Rize vybavit mapami; stanice leží 2,5 km od kanceláře parku a bez mapy byste ji nejspíš obtížně hledali.  

 

Palác Rundāle

Když pomyslíte na paláce, nejspíš se Vám nevybaví Lotyšsko, avšak zdejší okázalý barokní „dort“ se 138 pokoji patří k nejlepším svého druhu v Evropě. Palác Rundāle bývá často nazýván Versailles Pobaltí“, což je především odkaz na jeho velkolepé formální zahrady inspirované slavným sídlem u Paříže. Byl postaven pro Vévodu Kuronského v letech 1736-1740 v době, která byla ve zpětném pohledu posledními dny Vévodství (kdy bylo Kuronsko v roce 1795 pohlceno Ruskem). Povolán byl Bartolomeo Rastrelli, jeden z nejslavnějších architektů té doby, přímo od práce na carově Zimním paláci v PetrohraduDnes mohou návštěvníci projít zahrady a 40 nejokázalejších místností paláce, které byly pečlivě zrestaurovány. Prohlídková „krátká trasa“ vede státními pokoji (včetně pozoruhodného Bílého sálu, Zlatého sálu a Velké galerie), zatímco jen nepatrně dražší „dlouhá trasa“ zahrnuje také vévodovy soukromé pokoje a apartmá vévodkyně.  Na návštěvu paláce je nejlepší se vydat autem nebo s organizovaným výletem. Při cestování veřejnou dopravou je potřeba přestoupit na jiný autobus ve městě Bauska, což by při jednodenním výletě bylo časově náročnější.  

Tipy na jednodenní výlety z Rigy 3
NP Ķemeri

Sigulda 

Pokud máte tajné představy, že nazí skáčete bungee jumping z lanovky nebo že se řítíte po olympijské bobové dráze rychlostí 80 km/h, pak je Sigulda tím pravým místem pro Vás. Není však nezbytné balancovat na okraji šílenosti, abyste si zde mohli užívat: k oblíbeným aktivitám patří také pěší výlety, cyklistika a plavba na kanoi. Město Sigulda slouží jako hlavní vstupní brána do NP Gauja, což je lesnatá oblast o rozloze 917 km² v okolí řeky Gauja. Jedna z nejlepších pěších stezek vede kolem zřícenin tří středověkých hradů a velké jeskyně, která je celá pokrytá nápisy pocházejícími z dob už od 16. století. Veřejnou dopravou se sem dostanete z Rīgy za hodinu a něco. Autobusy odjíždějí každou hodinu, a k tomu 10 vlaků denně.

 

Cēsis 

Také v NP Gauja se nachází příjemné městečko Cēsis, které je možné považovat za nejhezčí v zemi.  Někdy bývá popisováno jako „nejvíce lotyšské město v Lotyšsku“, ale ti, kdo navštívili některá hrabství v Anglii, mohou pozorovat jistou podobnost, když budou procházet jeho ulicemi dlážděnými kameny s centrem v podobě gotického kostela, impozantního hradu a okrasného jezera. Návštěva hradu je zážitkem sama o sobě: na začátku dostanete lucernu se svíčkou, která Vám bude pomáhat při průzkumu západní věže. Na vrcholu na Vás bude čekat nádherný výhled přes hradní jezero a nebesky modré cibulovité kopule ruského pravoslavného kostela až k lesu za nimi. Vstupné do hradu je zahrnuto v ceně vstupenky do Muzea historie a umění v Cēsis, které je umístěno v přilehlém sídle z 18. století známém jako „Nový hrad“. Když budete mít auto, snadno zvládnete návštěvu Cēsis při jednodenním výletě do Siguldy. A pokud ho mít nebudete, každou hodinu sem jezdí z Rīgy autobus + min. 4 vlaky denně; cesta trvá asi 2 hodiny (vlaky jsou o něco levnější a rychlejší než autobusy, ale jezdí mnohem méně často).

Akční nabídka ubytování