Sex zřejmě srdce nezastaví, tvrdí studie

Sex zřejmě srdce nezastaví, tvrdí studie 1

Pokud došlo k zástavě srdce, partneři selhali při resuscitaci.

Scéna jako vystřižená z televizní melodramatu. Postarší muž se uprostřed soulože zarazí, chytí se za srdce a vzápětí padne mrtvý na svou partnerku.

Tento rozšířený obraz nemá mnoho společného s realitou.

Nový výzkum v časopise Journal of the American College of Cardiology ukazuje, že k srdeční zástavě dochází během sexu pouze mimořádně zřídka.

Zástava není infarkt

K zástavě srdce dochází, když selže elektrický signál, který uvádí do pohybu srdeční pumpu. Člověk následně upadá do bezvědomí, přestane dýchat a pokud nedojde k okamžitému srdečně-plicnímu oživování, po pěti minutách zemře.

Zástava srdce se od infarktu liší. Při infarktu brání zablokované cévy v průtoku okysličené krve do určitých oblastí srdce. V případě, že se překážku nepodaří pohotově odstranit, nedokrvení část srdce začíná odumírat.

Liší se také v tom, že zatímco k infarktu během sexu může dojít, spojení sexu a zástavy srdce dosud nikdo nezabýval.

„Poslední dvě desetiletí jsme pracovali na tom, jak předpovídat a zabránit náhlé zástavě srdce. V momentě, kdy osoba utrpí zástavu srdce, zhroutí se a někdo zavolá 911, je tato osoba předurčena zemřít, „řekl Sumeet Chugh, ředitel asociace Cedars-Sinai Heart Institute v Los Angeles a hlavní autor studie.

Srdeční zástava

Přibližně 90 procent lidí, kteří utrpí zástavu srdce mimo nemocnice, nepřežije.

Každou minutou bez resuscitace klesnou šance na záchranu o 10 procent.

Srdečně-plicní oživování v prvních minutách ztrojnásobí šance člověka na přežití.

Pokud nevíte jakým tempem mačkat hrudník při masáži srdce, pomozte si rytmem písně Stayin ‚Alive od skupiny Bee Gees.

Výzkumníci prozkoumali celoživotní medicínské záznamy obyvatel amerického Portlandu, kteří mezi lety 2002 až 2015 zemřeli na zástavu srdce. Cílem bylo vytvořit dostatečně rozsáhlou vzorek.

Jelikož kódy na úmrtních listech ne vždy zachycují jako příčinu smrti zástavu srdce, vědci raději vycházeli z rozhovorů se záchranáři. Pokud záchranáři uvedli, že došlo k selhání srdce, vědci vyhledali záznamy pacienta a pokud to bylo možné, povídali se is pozůstalými.

Za sledované období došlo v Portlandu k zhruba 4600 případům zástavy srdce. Přímo během styku nebo během hodiny po sexu nastalo 34 případů z nich. Se sexem tak souviselo celkově 0,7 procenta zástav srdce, až na dvě výjimky všechny postihly mužů.

Neschopní záchrany

Pacienti byli ve věku 34 až 83 let, obvykle trpěli problémy se srdcem nebo brali léky na srdce.

Výzkumníci zjistili, že i když byly sexuální partneři přítomni při zástavě srdce, pouze třetinu z nich se po zástavě pokoušela partnera oživovat.

„Pokud dojde k této zničující události, partner by neměl váhat. Srdečně-plicní oživování potenciálně zvýší šance na přežití, „vysvětluje kardiolog Chugh.

A přestože lze říci, že srdeční zástava kvůli sexu je vysoce nepravděpodobná. Sexu se netřeba zbytečně vyhýbat, ale pro dobro partnera se rozhodně vyplatí procvičit resuscitaci.