10 atrakcí & aktivit Jihoafrické republiky

10 atrakcí & aktivit Jihoafrické republiky 1

Podnikněte jízdu vyhlídkovým vlakem Rovos Rail

I když většina turistů cestuje po Jihoafrické republice autem, pokud máte více času (a peněz) můžete se projet jedním z nejslavnějších luxusních vlaků na světě. Rovos Rail, což je africká obdoba Orient Expressu, je luxusní vlak, který nabízí sérii velkolepých vyhlídkových jízd mimořádnou scenérii v zemi. Vlaky, které jsou dnes poháněny buď dieselovým motorem, nebo elektrickou lokomotivou, přepraví max. 72 cestujících najednou ve 36 skvěle vybavených apartmánech s vlastní koupelnou. Prostřednictvím diskrétních a přátelských služeb, 5* kuchyně a výběru nejlepších jihoafrických vín Vás Rovos Rail přenese do elegantnějších minulých dob, s nadčasovým půvabem a romantikou objevování Afriky k tomu. Nejoblíbenější jízda Rovos Rail je třídenní cesta z Pretorie do Kapského města nekonečnou pouštní krajinou oblasti Karoo.

Nejkrásnější vlakové trasy světa

Vydejte se za „Velkou 5“ do NP Kruger

To je skutečná Afrika, kde se téměř 2 mil. ha s mimořádně rozmanitým života spojuje s historickými a archeologickými památkami. Světoznámý a státem vlastněný Národní park Kruger nabízí zážitky v přírodě patřící k nejlepším v Africe. Je domovem Velké 5: lva, levharta, slona, nosorožce a buvola. Park také nabízí safari dobrodružství patřící k cenově nejdostupnějším na kontinentě, takže přitahuje velké počty návštěvníků, kteří obvykle zvířata pozorují ze svého auta. Pokud však chcete klidnější safari zážitek, můžete se ubytovat v některé soukromé rezervaci, které přiléhají k NP Kruger, takže tvoří jeden obrovský sousedící ekosystém. Soukromá, hyperexkluzivní zařízení obvykle nabízejí velmi luxusní (a podle toho drahé) ubytování, kvalitní kuchyni přímo v buši, zařízení spa a malé safari s průvodcem ve vozidle off-road.

 

Zamilujte si Kapské město 

10 atrakcí & aktivit Jihoafrické republiky 2

„Tento mys je nejmajestátnější věcí, kterou jsme viděli po celém obvodu Země,“ napsal Francis Drake v roce 1580, když objevil Mys Dobré naděje. Od té doby zde vyrostlo rušné město, ale pobřeží a horská scenérie kolem jsou stále bezkurenční. Kapské město bývá často nazýváno jihoafrická „Matka měst“. Nabízí nádherné pláže, dechberoucí hory, zvlněné kopce s vinicemi, pozoruhodné silniční trasy s výhledy a nespočet stylových barů a kvalitních restaurací, takže si lze jen těžko představit malebnější destinaci. K tomu připočtěte možnosti ubytování a služby patřící k nejlepším na světě a budete mít jednu z nejlákavějších městských destinací, kam se můžete vydat.

 

Navštivte mokřinu iSimangaliso

iSimangaliso Wetland Park, dříve nazývaný Greater St. Lucia Wetland Park, je jedna z nejvýznamnějších oblastí mokřin a pobřeží v Africe. Zabírá rozlohu 239 566 ha a zahrnuje širokou škálu prostředí, mořského, pobřežního, mokřinného, estruárového či suchozemského, scénicky krásnou a v podstatně neupravenou lidmi. Patří sem korálové útesy, dlouhé písečné pláže, pobřežní duny, jezerní systémy, bažiny a rozsáhlé rákosové a papyrové mokřiny skýtající domov pro řadu druhů obývajících moře, mokřiny i savany. Přírodní podívaná zahrnuje hnízdící želvy a velká seskupení plameňáků i jiného vodního ptactva, ačkoli většina návštěvníků doufá, že zahlédne krokodýla nilského nebo hrocha. V roce 1999 se park stal první lokalitou na seznamu UNESCO v JAR při slavnosti, kde byl čestným hostem Nelson Mandela.

 

Těšte se s nádherných výhledů v kaňonu Blyde River Canyon 

10 atrakcí & aktivit Jihoafrické republiky 3

The Blyde River Canyon Reserve, nejpozoruhodnější geologický prvek v JAR, se nachází v provincii Mpumalanga. Je znám také jako Motlatse Canyon, je to třetí největší kaňon na Zemi a najdete ho pod soutokem řek Blyde („Radost“) a Treur („Smutek“). Zde návštěvníci naleznou nejfantastičtější výhledy na celém africkém kontinentu, které za jasného dnes sahají až do NP Kruger a Mozambiku. Nejslavnější vyhlídka je Three Rondavels („Tři rondavely“) nebo také Three Sisters („Tři sestry“) se 3 monutnými dolomitovými věžemi (foto) vzedajícími se u vzdálené stěny kaňonu. Prostředí se liší, od výše položených mlžných oblastí (mistlands) až po sušší a teplejší nížiny (lowveld) kolem přehrady na řece Blyde River (Blyderivierpoort). V rezervaci se vyskytuje více jak 1000 druhů flóry včetně několika druhů ohrožených cykas a na jaře ji pokrývají koberce lučních květin. Při své návštěvě byste se měli podívat zblízka na alespoň jeden z krásných vodopádů.

 

Pozorování velryb ve městě Hermanus

Hermanus, menší město ležící 127 km východně od Kapského města, je jedna z nejlepších destinací pro pozorování velryb na světě. Nejpříhodnější doba pro pozorování je od července do listopadu ať už z pevniny, z lodi nebo ze vzduchu při vyhlídkovém letu. Hermanus a především záliv Walker Bay je lokalitou pro páření a hnízdění velryb jižních během jihoafrické zimy a jara (tj. od června do listopadu). Velryba jižní migruje z Antarktidy asi v červnu, vrhá mláďata a páří se. Mláďata se rodí v srpnu a září a samci přicházejí v říjnu, kdy velrybí populace dosahuje svého vrcholu. Pokud patříte k odvážnějším cestovatelům, výlet na kajaku s průvodcem slibuje adrenalin a zároveň nabízí jedinečnou příležitost pozorovat velryby a prohlédnout si nádherné pobřeží.

Adamův kalendář a další záhady Jižní Afriky

Pěší turistika v uKhahlamba Drakensberg Park

Pohoří uKhahlamba Drakensberg v provincie KwaZulu-Natal, které zahrnuje prostředí patřící k nejdramatičtějším v JAR, se může chlubit mimořádnou přírodní krásou v podobě čedičových věží, výrazných skalních zářezů a hradeb ze zlatavého pískovce. Proslulý je především Amphitheatre (úvodní foto), mohutná čedičová zeď dlouhá asi 5 km a vysoká 1000 m. Pozoruhodný je rovněž vodopád Tugela, druhý nejvyšší vodopád na světě (a nejvyšší v Africe), který se řítí do hloubky 948 m po čelní straně Amfiteátru dolů do Royal Natal National Park. Nádherná horská scenérie s tyčícími se vrcholky a drsnými skalami spadajícími do zelených údolí je nezbytnou atrakcí pro vášnivé příznivce pěší turisty, kteří zde budou ve svém živlu: pěší stezky vedou nahoru k vrcholkům a skýtají od krátké (asi hodinové) výstupy zrovna tak jako celodenní i vícedenní túry.

 

Vinné stezky

Při návštěvě Jihoafrické republiky byste určitě měli alespoň jeden den věnovat vínu, protože jihoafrické vinice a vinařství jsou vyhlášené po celém světě. Vinné stezky v JAR sledují historii a vývoj výroby vína v zemi (asi 350 let), ale také vyzrávání země do podoby plnohodnotné demokracie. Vinné stezky v JAR se nacházejí především v provincii Západní Kapsko, kde se vyrábí většina jihoafrického vína. Většina vinic je soustředěna kolem starobylého univerzitního města Stellenbosch a méně známých městeček Franschoek a Paarl. Zde můžete navštívit více jak 150 vinných farem a vinařství, kde si znalci i začátečníci mohou okusit výsledky práce vinařů. K nejoblíbenějším patří Delaire Graff Estate, které zahrnuje také restauraci s pozoruhodným výhledem.

Akční nabídka ubytování zde

10 atrakcí & aktivit Jihoafrické republiky 4

Vydejte se mimo obvyklé trasy v poušti Kalahari 

Možná poslední velká jihoafrická divočina, Kgalagadi Transfrontier Park, leží ve velké písčité kotlině na západě jihoafrického subkontinentu a známé jako Kalahari. Zabírá téměř třetinu oblasti a tvoří možná největší oblast sandveld na světě. Je to místo mimořádné přírodní krásy, kde se červené duny s křovinami táhnou do nekonečna, kde se v sezóně pohybují stáda přímorožců jihoafrických, antilop skákavých, antilop taurotragus a pakoní žíhaných, a kde impozantní jihoafrické akácie skýtají stín pro obrovské lvy s černou hřívou a výhodná místa pro levharty a mnoho dravců.  Budete-li chtít navštívit podobnou pustou krajinu a mít přitom veškerý luxus, podívejte se do Tswalu Kalahari, největší soukromé zvířecí rezervace v JAR, kde může max. 30 hostů najednou obdivovat krásy vyprahlé savany, její rozmanitou faunu a klidnou scenérii.

A co Johannesburg?  

Navštivte Národní park Tsitsikamma

Na jižním okraji JAR leží pobřeží patřící k nejkrásnějším na světě, kde najdete Národní park Garden Route („Zahradní trasa“). Vysoké útesy se řítí dramatickými stržemi až  k ústím řek a stálezelené lesy mírného pásma se střídají se skalnatými plážemi u teplého Indického oceánu. Ve „vlajkovém“ úseku NP Tsitsikamma můžete spatřit zvídavé kočkodany, ženetky, antilopy chocholatky modré, divoké prase štětkouna, vydru africkou a – pokud budete mít opravdu štěstí – také levharta. Vodní fauna v NP Garden Route je neméně bohatá: laguny a úseky lesknoucích se jezer lákají k průzkumu na kanoi. Dále od pobřeží se ve vlnách vznášejí velryby a delfíni. Protiklad k této úžasné divočině tvoří příjemná pobřežní města, jako je Knysna, Plettenberg Bay a Sedgefield, kde si můžete dát čerstvé ústřice, ochutnat místní pivo, skočit bungee jumping, projet se na zipline korunami stromů nebo jen tak relaxovat na dlouhých čistých plážích.

Akční nabídka ubytování