10 nejlepších multifunkčních nástrojů do kapsy

10 nejlepších multifunkčních nástrojů do kapsy 1

Multifunkční nástroje spojují řadu užitečných nástrojů, jako jsou kleště, šroubováky a nože, do jednoho kompaktního celku, který se obvykle vejde do kapsy nebo visí na klíčence. Multifunkční nástroje jsme hodnotili na základě jejich všestrannosti a designu.

 

Celkově nejlepší: Leatherman Wave+ Multi-Tool

Když máte v kapse multifunkční nástroj Leatherman Wave+ Multi-Tool (úvodní foto), nemusíte pro každou maličkost běhat do bedny s nářadím. Potřebujete utáhnout uvolněnou nohu židle? Žádný problém, máte po ruce šroubovák a 2 bitové hlavice. Uvolněná nit na košili? Odstřihněte ji nůžkami. Potřebujete pohnout zaseknutým šroubem, ustřihnout drát, otevřít láhev nebo opilovat hrubou hranu prkna? K tomu všemu také máte nástroje. A to není vše, co Wave+ nabízí: s celkem 18 nástroji/položkami jste vybaveni k tomu, abyste zvládli většinu drobných úkolů, které Vám přijdou do cesty. Každý z nástrojů se při plném vysunutí uzamkne na místě, aby se zabránilo nepříjemnému sklouznutí nebo zavření při práci. A abyste mohli položky používat, nemusíte otevírat celý multifunkční nástroj; jednotlivé položky na tomto důmyslném zařízení jsou přístupné, když je multifunkční nástroj ve složené poloze. K výběru a otevření požadovaného nástroje není potřeba ani obou rukou. Můžete snadno otevřít celý Wave+ a poté kterýkoli z jeho 18 nástrojů pouze jednou rukou, a to včetně pilky, 2 čepelí/nožů, otvíráku na konzervy nebo pilníku s diamantovým povrchem. Můžete si vybrat provedení z běžné nerezové oceli nebo z nerezové oceli potažené černou oxidovanou vrstvou, která poskytuje o něco lepší úchop. Ať tak či onak, Wave+ váží pouze 200 g a v zavřeném stavu měří 10 cm. Volitelný malý kroužek na šňůrku umožňuje v případě potřeby nástroj zavěsit. A stejně jako na všechny výrobky značky Leatherman se na něj vztahuje 25letá omezená záruka.

 

Nejlepší, pokud jde o rozpočet: Gerber Gear Dime

Není třeba se zruinovat, abyste si mohli zakoupit multifunkční nástroj, když je k dispozici Gerber Gear Dime. Mini multifunkční nástroj obsahuje 11 praktických položek, včetně pružinových jehlových kleští, pinzety, pilníku, nůžek, plochého a křížového šroubováku, čepele/nože, nůžek na drát a otvíráku na láhve. Existuje velká šance, že budete mít po ruce správný nástroj, když jej budete potřebovat. Dime můžete nosit v kapse nebo použít přiložený kroužek k zavěšení na klíče; v každém případě po něm budete pravděpodobně sahat častěji, než si myslíte. S hmotností 62 g je Dime jedním z nejlehčích dostupných multifunkčních nástrojů – sotva si všimnete, že ho máte v kapse. V zavřeném stavu měří pouze 7 cm a po otevření 10,8 cm. Je vyroben z nerezové oceli a k dispozici v černé, zelené a červené barvě. Všimněte si, že nástroje/položky na tomto mini multifunkčním nástroji jsou odpovídajícím způsobem malé. Nebudete s nimi moci vyvinout velkou sílu ani je použít k řezání, pilování, klipsování nebo otáčení čehokoli velkého, ale je to nepochybně užitečný doplněk k Vašim běžným každodenním potřebám.

 

Nejlepší luxusní: Leatherman Free P4

Pokud platí přísloví „dostanete, za co zaplatíte“, pak Leatherman Free P4 stojí za každý cent. I když je pravda, že je dražší než ostatní zde představené multifunkční nástroje, pokud hledáte to nejlepší, oceníte vše, co Free P4 nabízí. K jeho 21 položkám patří šroubováky, čepele/nože, nůžky na drát, pilka, kleště, nůžky, otvírák na láhve a další. A ke každé z těchto položek máte přístup, aniž byste museli otevírat celý multifunkční nástroj. Po úplném vysunutí se všechny nástroje bezpečně uzamknou na místě. K otevření celého Free P4 nebo k otevření jednotlivých položek stačí pouze jedna ruka a nebudete si při tom muset zlomit nehet díky ergonomickému designu, kde stačí pouhé stisknutí palce. Magnetický systém otevírání/zavírání navíc umožňuje hladké a snadné použití celého nástroje. A nemusíte se bát, že by Vás tato nerezová kráska přetížila: váží pouhých 340 g. V zavřeném stavu má Free P4 délku 10,8 cm. Součástí je odnímatelný klips na kapsu.

 

Nejlepší pro kempování: RoverTac Multitool s Hatchet

Poslední věc, kterou při kempování potřebujete, je těžká krabice s nářadím, kterou byste si naložili na záda. Místo toho geniální RoverTac Multi-Tool obsahuje 14 nástrojů v designu, který je v podstatě kladivem na jedné straně a sekerou na druhé. Spolu s kladivem a sekerou dostanete všemožné kempingové nezbytnosti včetně odstraňovače rybich šupin, pilky, čepele/nože, píšťalky, zapalovače, pilníku, 2 šroubováků, různých klíčů a otvíráku na lahve. Když se nepoužívá, přiložené nylonové pouzdro slouží k zakrytí hlavy kladiva a sekery, takže se nemusíte bát nehod nebo poškození. Multifunkční nástroj je celý z nerezové oceli s černým oxidovaným povlakem na nástrojích a s červeným povlakem na rukojeti. S hmotností 450 g to není nejlehčí multifunkční nástroj, ale nenajdete mnoho takových, které by zahrnovaly kladivo a malou sekeru. Nástroj má délku 17,8 cm a hlava s kladivem a sekerou má průměr 9 cm.

 

Nejlepší klíčenka: Victorinox Swiss Army Fieldmaster

„Švýcarský armádní nůž“ je synonymum pro tento praktický kapesní nástroj, který obsahuje spoustu dalších užitečných vychytávek, a Fieldmaster není výjimkou. Výrobek od Victorinox obsahuje 15 nástrojů a pevný kroužek, který se připevní ke klíčům. Na multifunkčním nástroji oceníte 2 čepele/nože, pilku na dřevo, otvírák na konzervy, otvírák na láhve, 3 šroubováky, odizolovač drátu, děrovací šídlo, nůžky, háček, pinzetu a párátko. Nástroje jsou vyrobeny z nerezové oceli a ikonické červené tělo multifunkčního nástroje obstarává velmi houževnatý plast Cellidor. Fieldmaster váží 99 g, takže Vás nebude tížit na klíčích nebo v kapse. V zavřeném stavu má délku 9 cm. Když si ho objednáte přímo od společnosti Victorinox, můžete si vybrat z několika barev nebo si dokonce nechat nástroj personalizovat jménem, ​​iniciálami nebo zvoleným slovem.

 

Nejlepší na každodenní používání: Leatherman Skeletool

Pokud chcete pouze multifunkční nástroj se základními položkami, který Vás bude provázet každým dnem, pak nehledejte dál. Je tu Leatherman Skeletool – a jak název napovídá, jedná se o nenáročný multifunkční nástroj, který Vám nezatíží kapsu zbytečnými prvky navíc. Místo toho získáte elegantní multifunkční nástroj s 8 integrovanými položkami včetně karabiny pro zavěšení na opasek nebo brašnu na nářadí, kleští, nůžek na tvrdé a na běžné dráty, nože, otvíráku na lahve a velkého šroubováku. Stejně jako všechny multifunkční nástroje od značky Leatherman můžete různé nástroje/položky otevřít pouze jednou rukou a nemusíte zcela otevřít celý nástroj, abyste se k nim dostali. Po úplném vytažení nůž zapadne na místo. Skeletool je vyroben z nerezové oceli a je k dispozici v několika barvách, včetně světle hnědé, zelené a modré. Váží 170 g a v zavřeném stavu měří 12,7 cm.

 

Nejlepší pro cyklisty: Topeak Mini 18+

Nedovolte, aby problém s Vaším kolem ukončil Vaše víkendové vyjížďky nebo Vás přinutil dovést kolo zpátky domů. Místo toho u sebe noste multifunkční nástroj Topeak Mini 18+ a budete schopni snadno a rychle vyřešit mnoho běžných problémů. Lehký speciální multifunkční nástroj obsahuje 18 užitečných položek pro různé opravy při cestování na kole, včetně sady 10 imbusových klíčů v různých velikostech, torxového klíče T25, nástroje na opravu řetězu, 2 šroubováků, různých nástrojů na řetěz a neoprenového pytle, který schováte ve své cestovní tašce. Nástroj je vyroben z legované oceli, takže se jedná se o odolný a pevný multifunkční nástroj, ale pamatujte na to, že kovová páka na gumy je pouze pro nouzové použití, nikoli pro obecné používání. Nástroj na řetězy je kompatibilní s jedno- a vícerychlostními řetězy až do 12 rychlostí. Mini 18+ váží pouze 184 g a v zavřeném stavu má délku 8 cm a šířku 4,3 cm.

 

Nejlepší mini: Leatherman Squirt PS4

Dobré věci rozhodně mohou přijít v malém balení a Leatherman Squirt PS4 je toho důkazem. Mini multifunkční nástroj má v zavřeném stavu délku pouze 5 cm a váhu 56 g, a přitom obsahuje 9 praktických nástrojů včetně jehlových a běžných kleští, kleští na drát, nože, nůžek, 2 šroubováků, otvíráku na lahve a pilníku. Na jednom konci je malé očko, takže si ho můžete pověsit na klíče nebo zasunout do kapsy či do tašky. Není nutné otevírat celý nástroj, pokud chcete použít pouze jednu z integrovaných funkcí; každá položka/nástroj je přístupný ze zavřené polohy. Navíc k otevření nástrojů stačí pouze jedna ruka a druhou máte volnou. To je velmi výhodné, když potřebujete držet něco na místě jednou rukou, zatímco druhou rukou řežete nebo pilujete. Squirt PS4 je vyroben z nerezové oceli a je k dispozici v černé, červené a modré barvě.

 

Nejlepší na pikniky: Gerber Gear Armbar Cork

Jste spíše labužník než kutil? V takovém případě pro Vás máme multifunkční nástroj Gerber Gear Armbar Cork, který je ideální na pikniky, túry, na pláž nebo dokonce na romantický večer na dvorku s lahví vína. Šikovný balíček obsahuje několik nástrojů ideálních pro stolování na cestách včetně vývrtky, otvíráku na láhve, otvíráku na konzervy, páčidla, nůžek, řezačky fólie, kladívka a čepele s hladkým ostřím. Čepel drží na místě rámový zámek, když se nepoužívá, takže se nemusíte bát, že se omylem pořežete, když sáhnete do kapsy nebo do piknikového koše. Všechny nástroje jsou z nerezové oceli, zatímco tělo zařízení je vyrobeno z lehce texturovaného eloxovaného hliníku pro lepší uchopení. Armbar Cork váží 116 g a má délku 9 cm v zavřeném stavu (16,5 cm s plně vytaženou čepelí). Vybrat si můžete z černé, zlaté nebo oranžové barvy.

 

Nejlepší pro kutily: Gerber Gear Truss

Pokud Vaše profese nebo koníčky vyžadují šikovnost a stálou připravenost, Gerber Gear Truss má téměř vše, co budete během dne potřebovat. Univerzální multifunkční nástroj má 17 integrovaných nástrojů/položek včetně jehlových a běžných kleští, kleští na drát, 2 čepelí, nůžek, pilky, křížového šroubováku, 3 plochých šroubováků, otvíráku na konzervy, otvíráku na láhve, šídla, pilníku, pravítka a odstraňovače izolace drátů. Navíc obsahuje pouzdro, které se připevňuje vertikálně nebo horizontálně k opasku či tašce, a má také otvor na šňůrku, pokud byste jej chtěli zavěsit. Ke všem nástrojům máte přístup, aniž byste museli otevírat celý multifunkční nástroj, a po vysunutí se všechny nástroje/položky uzamknou na místě, takže se při práci nebudete muset potýkat s nepříjemným uklouznutím nebo složením. Truss je vyroben z nerezové oceli a je k dispozici v černé nebo šedé barvě. Váží 227 g a měří 11 cm v zavřeném stavu nebo 16,5 ​​cm při úplném otevření.

 

Konečný verdikt

Pokud chcete mít multifunkční nástroj obsahující téměř každý běžný nástroj, který pravděpodobně budete potřebovat, a také se Vám líbí multifunkční nástroje, které můžete používat jen jednou rukou při výběru a otevírání jednotlivých položek, pak se určitě oceníte multifunkční Leatherman Wave+ Multi-Tool. Ale pokud Vám jde o cenu nebo dáváte přednost něčemu trochu kompaktnějšímu, pak Vám Gerber Gear Dime za Vaše peníze poskytne to nejlepší.

*** 

10 nejlepších multifunkčních nástrojů do kapsy 2
různé druhy multifunkčních nástrojů

Co hledat u multifunkčního nástroje

Typ – Existují dva základní typy multifunkčních nástrojů: dostatečně malé na to, aby se daly připevnit na klíčenku, a modely v plné velikosti, které se vejdou do kapsy nebo kabelky. Pokud očekáváte, že budete svůj multifunkční nástroj intenzivně používat, model v plné velikosti je pravděpodobně Vaší nejlepší volbou, protože nástroje v něm jsou samozřejmě větší a často robustnější, aby vydržely větší sílu. Ale pro ty rychlé a jednoduché úkoly, které se během dne vyskytnou, je nesporně užitečný multifunkční nástroj pro připnutí ke klíčům. Nejlepší typ je otázkou preferencí. Někteří lidé se dokonce rozhodnou pořídit si obojí.

Počet nástrojů (položek) – Existují multifunkční nástroje s „pouze“ 5 nebo 6 nástroji a multifunkční nástroje s více než 20 nástroji. Ale nepředpokládejte, že čím více položek, tím lépe. Správný počet nástrojů závisí na Vašich potřebách. Pokud jste vášniví kutilové, trávíte hodně času venku, máte práci, která často vyžaduje zásahy nebo jen chcete být připraveni na cokoli, pak je pro Vás možnost s rozsáhlým výběrem nástrojů ta pravá. Pokud však potřebujete mít po ruce jen několik základních nástrojů pro příležitostné použití, asi budete spokojenější s jednodušší možností, která vynechá specializovanější nástroje, jako jsou odizolovače drátů, šídla nebo více čepelí.

Dodávané nástroje – Téměř všechny multifunkční nástroje obsahují čepel, základní kleště, šroubovák či dva a otvírák na láhve. Pro mnoho lidí je to vše, co potřebují. Ale spousta možností jde daleko za tyto základy a zahrnuje také nůžky na drát a krimpovací kleště, různé typy šroubováků a klíče na matice, pilníky, více čepelí a dokonce i malá kladívka a pilky. Existují specializované multifunkční nástroje určené pro elektrikáře, kuchaře, rybáře, cyklisty, záchranáře a mnoho dalších, které zahrnují základní položky, stejně tak jako nástroje užitečné pro tyto konkrétní profese/koníčky. Stejně jako u počtu nástrojů je pro Vás nejlepší multifunkční nástroj, který obsahuje nástroje, které pravděpodobně budete často potřebovat, takže na to při nákupu pamatujte.

Čepele (nože) – Téměř každý multifunkční nástroj obsahuje alespoň jednu čepel/nůž a mnoho z nich má dvě nebo ještě více. Jsou-li dvě čepele, obvykle jedna má ostrý okraj/břit a druhá je zoubkovaná. Čepele mohou mít délku 2,5 cm až 7,5 cm, ale na multifunkčních nástrojích nikdy nenajdete výjimečně dlouhou čepel (k tomu potřebujete kapesní nůž). Existují však také multifunkční nástroje bez čepelí.

Snadné použití – V ideálním případě by se Vám multifunkční nástroj měl snadno otevírat a nástroje by měly být dostatečně velké, abyste je mohli prsty vytáhnout a zajistit. Některé značky své multifunkční nástroje samy navrhují, takže můžete zařízení otevřít pouze jednou rukou, což je velmi pohodlná funkce. Některé navrhují své multifunkční nástroje tak, že máte přístup k jednotlivým nástrojům, aniž byste museli rozkládat celé zařízení, což je další užitečná funkce.

Hmotnost – Existují multifunkční nástroje, které váží jen několik desítek gramů a jiné, které váží téměř 0,5 kg, ačkoli většina spadá mezi tyto dva extrémy. Mějte na paměti váhu, pokud plánujete nosit nástroj v kapse nebo na klíčence.

10 nejlepších multifunkčních nástrojů do kapsy 3
švýcarský armádní nůž

Často kladené otázky

K čemu slouží multifunkční nástroj?

Multifunkční nástroje jsou nejlepší multitaskingoví pomocníci. Tyto kompletní sady kompaktního nářadí zajistí, že budete mít své nejpoužívanější nářadí vždy po ruce; to je zvláště důležité pro ty, kdo mají velmi praktickou práci nebo koníčky, dále pro ty, kteří se hodně věnují turistice nebo kempování, pro aktivní domácí kutily, ale i pro jedince zajímající se o osobní bezpečnost. Multifunkční nástroj není tou správnou volbou pro každý úkol (nemůžete s ním např. kácet strom nebo stavět dům), ale umožní Vám cítit se lépe připraveni na malé úkoly, které se během dne objeví.

Jaké nástroje má multifunkční nástroj?

Víceúčelové nástroje mohou mít pouze několik zabudovaných nástrojů, ale také více než 20. Najdete zde širokou škálu položek, ale k nejběžnějším patří čepele s rovným nebo zoubkovaným ostřím, běžné kleště a jehlové kleště, otvíráky na lahve a na konzervy, nůžky a různé typy šroubováků a nůžek na drát. Složitější modely jdou nad rámec základních položek: mohou zahrnovat krimpovací kleště, širší sortiment nůžek na dráty a bitů, pilníky, pinzety a dokonce i malé pilky. Najdete zde také specializované multifunkční nástroje pro různé profese nebo koníčky, např. pro záchranáře, táborníky, rybáře, zahradníky nebo cyklisty. Patří mezi ně základní položky a nástroje, které jsou pro konkrétní specializované uživatele nejužitečnější. V závislosti na modelu multifunkčního nástroje zde můžete najít kladívko, nouzovou píšťalku, rozbíječ skla a dokonce i klíč na kyslíkové bomby.

Mají multifunkční nástroje snadné použití?

Z velké části platí, že pokud dokážete otevřít kapesní nůž, můžete používat také multifunkční nástroj. Kvalitní značky navrhují své nástroje pro snadné použití, často pouze jednou rukou. Mnohé obsahují nástroje, ke kterým máte přístup, aniž byste museli rozkládat celý multifunkční nástroj, což je užitečné, když potřebujete konkrétní nástroj co nejrychleji. Pokud máte opravdu velké prsty nebo se potýkáte s jemnou motorickou zručností, může být pro Vás trochu náročnější používat multifunkční nástroj, který je velmi kompaktní nebo plný přebytečných nástrojů. V takovém případě je Vaší nejlepší volbou model v plné velikosti s několika nejběžnějšími nástroji.