19 atrakcí švýcarského Bernu

19 atrakcí švýcarského Bernu 1

Když mnozí návštěvníci poprvé uvidí Bern, bývají ohromeni krásou jeho prostředí. Metropole Švýcarska je postavena na pískovcovém hřebeni ze tří stran obklopená údolím řeky Aare. Vysoké mosty spojují město s vyvýšeninou na pravém břehu a s novějšími částmi města.

Domy a obchody s podloubími a vyčnívajícími střechami odrážejí prosperitu bernských občanů v 17. a 18. staletí. Půvabný charakter dobře zachovalého starého města je integrován do každodenního života města, díky čemuž je na seznamu památek UNESCO. Bern je bohatý na kulturu s celoročními akcemi, jako je letní a zimní Jazzový festivalFestival pouličních hudebníků a Gurtenfestival konaný v polovině června. Četná muzea a divadla pokrývají celou řadu zájmů a návštěvníci si mohou prohlížet památky, jako je středověká hodinová věž Zytglogge s pohybujícími se loutkami.

 

Procházejte se po starém městě

Staré město Bern je více než hodno svého statutu památky UNESCO. Staré město na skále obklopené ze tří stran úchvatnou akvamarínovou vodou  řeky Aare si zachovalo mnoho ze svého středověkého rázu. Ulice jsou dlážděné a ohraničené krytými arkádovými chodníky, které se vinou na kilometry daleko. Ve spodních patrech budov jsou umístěny obchody, kavárny, knihkupectví a restaurace, zatímco v horních patrech jsou byty. Stará oblast Bernu je místem, kde se nachází mnohá z nejlepších míst k návštěvě a k aktivitám, včetně všech mostů přes Aare, veřejných fontán, starých soch, věží a slavné Hodinové věži. Několik dní lze celkem šťastně strávit jen procházením se po starém městě.

Podívejte se na špičkové umění v Muzeu umění (Kunstmuseum)

Západně od nám. Waisenhausplatz na Hodlerstrasse se nachází slavné Muzeum umění (Kunstmuseum). Rozsáhlé a působivé muzeum umění je domovem více než 51 000 obrazů, soch, kreseb, tisků, fotografií a filmů. Jedná se o nejstarší muzeum umění ve Švýcarsku vybudované v roce 1879, které má mezinárodní renomé. Sbírka obsahuje umění italské renesance (Duccio, Fra Angelico), švýcarské umění od 15. století (Niklaus Manuel, Albert Anker, Ferdinand Hodler, Cuno Amiet) a mezinárodní malbu z 19. a začátku 20. staletí (impresionismus, kubismus, expresionismus, hnutí Blaue Reiter, surrealismus) se zvláštním zaměřením na dílo Paula Klee, Vasilije Kandinského a Pabla Picassa. Zastoupeny jsou jak švýcarské umělecké směry (Meret Oppenheim, Franz Gertsch, Markus Raetz), tak mezinárodní, od Jacksona Pollocka až po současnost. Kromě toho zde bývají střídající se expozice. Nezapomeňte se podívat na vynikající web, kde najdete nejnovější podrobnosti. Muzeum nabízí veřejné i soukromé prohlídky.

Adresa: Hodlerstrasse 8-12, Bern

Navštivte Einsteinovo muzeum a Historické muzeum Bernu

Bernské historické muzeum (Bernisches Historisches Museum) se nachází ve 130 let staré budově navržené Andre Lambertem podle hradů 15. století a tvoří druhé největší muzeum ve Švýcarsku. Expozice zahrnuje více než půl milionu předmětů pocházejících od doby kamenné přes Kelty, Římany, středověk, napoleonskou dobu až do 19. a 20. staletí. Předměty z alpských pohřbů z doby kamenné jsou stejně působivé jako vlámské tapiserie z 15. století nebo slavný diptych Königsfelden namalovaný pro uherského krále. Einsteinovo muzeum je zaměřeno na život velkého vědce a ukazuje, jak žil, prostřednictvím desítek starých filmů, originálních předmětů a dopisů. Vystaven je dokonce certifikát o udělení Nobelovy ceny z roku 1921. A pro ty z nás, kteří nejsou geniální fyzikové, jsou tu animované filmy, jež pomáhají laikům porozumět Einsteinovým průkopnickým teoriím. Muzeum se nachází na náměstí Helvetiaplatz přímo přes řeku Aare od starého města.

Prohlédněte si Einsteinův dům

Pokud jste již navštívili Einsteinovo muzeum, zastávka v Einsteinově bývalém domově Vám poskytne navíc pěkný pohled do života geniálního vědce. Einstein žil v bytě ve 2. patře se svou manželkou, fyzičkou Milevou Marič, a jejich synem Hansem v letech 1903- 1905. Během svého pobytu napsal některé ze svých nejpůsobivějších prací, včetně psaní článků Annus Mirabilis o fotoelektrickém jevu, o Brownově pohybu, speciální teorii relativity a E = mc2. Byt byl zrekonstruován dobovým nábytkem a procházka jím Vám poskytne dobrou představu o tom, jak Einstein a jeho rodina žili v době, kdy psal práci, která navždy změnila směr vědy. Malá výstava ve 3. patře budovy představuje Einsteinovu práci srozumitelnými slovy pro nevědce a také přináší zajímavé informace o jeho životě a úspěších.

Adresa: Kramgasse 49, Bern 

Odpoledne se vydejte do Růžové zahrady (Rosengarten)

Jedno z nejklidnějších a nejkrásnějších míst v Bernu s působivým výhledem na město, park Růžová zahrada (Rosengarten), je velká otevřená plocha ležící na svahu kopce přímo přes řeku od centra města. Původně hřbitov (1765-1877) se stal v roce 1913 veřejným parkem. Koncem 50. let byl přebudován a nyní se zde pěstuje více než 200 druhů růží + 200 druhů kosatců, azalek a rododendronů. Najdete zde také velký, nádherný rybník, pavilon, restauraci a místa na piknik.

Prohlédněte si katedrálu Berner Münster

Snad nejslavnější stavba v Bernu, Berner Münster, je známá také jako Bernská katedrála nebo Katedrála sv. Vincenta. Katedrála je největším švýcarským kostelem z pozdního středověku a hrála zásadní roli v celkovém vývoji architektury města. Pozdně gotické dílo je trojlodní sloupová bazilika, která byla budována v letech 1421-1893, kdy byla dokončena přístavba osmiboké horní části a prolamované věže. Západní vchod katedrály je bohatě zdoben sochami (nyní jejich kopiemi); v tympanonu je k vidění Poslední soud (dokončen 1495) obsahující řadu postav a na bočních stěnách malby Pád a Zvěstování. Loď a kůr bernského chrámu mají síťovou klenbu s pěknými erby z 16. století. Jemně vyřezávaná chórová sedadla (1523) byla prvním renesančním uměleckým dílem v Bernu. V apsidě je k vidění gotická křtitelnice (1524) a krásné vitráže (1441-50). Na konci jižní boční lodi je umístěn pomník vévody Berchtolda von Zähringen (1601) s erbem. V kapli (7. arkýř v jižní boční lodi) je okno Tanec smrti (1917) s 20 scénami z Tance smrti (1516-19) od Niklause Manuela-Deutsche. V jižní lodi jsou k vidění nádherné barokní varhany (1726-30) s 5404 píšťalami a pěknými moderními vitrážemi (1947). Z terasy osázené stromy se nabízí atraktivní výhled dolů do údolí Aare. A pokud zvládnete výstup po 254 schodech ve věži, výhledy na město jsou vynikající,  zvláště za jasného dne, kdy se v pozadí objevují Alpy.

Obdivujte Hodinovou věž

19 atrakcí švýcarského Bernu 2

Hodinová věž (Zytglogge) stará 800 let je jednou z nejznámějších památek Bernu – a stojí za to ji navštívit (hodiny pocházejí z roku 1530). Tuto věž vysokou 23 m (a nacházející se přímo nad věží západní brány ve staré části města) zdobí obrovský orloj. Vždy 3 minuty před každou hodinou vychází přehlídka mechanických tvorů (Blázen, Rytíř, Kohout, Dudák a další), aby předvedla malé defilé. O popularitě této starobylé stavby svědčí 130 opotřebovaných kamenných schodů, které můžete vidět uvnitř. Návštěvníci mohou vylézt na vyhlídkovou plošinu, která nabízí působivé výhledy. Prohlídky s průvodcem jsou vynikající a informativní.

Umění v Centru Paula Klee (Zentrum Paul Klee)

Dílo německo-švýcarského malíře Paula Klee patří k nejznámějším ze všech obrazů z první části 20. století. Klee, překračující ducha své doby (surrealismus, kubismus, abstrakce), pravidelně do svých děl kombinoval různá média. Jeho Spisy o teorii formy a designu jsou považovány za jedno z nejdůležitějších teoretických děl o umění, jaké kdy byly napsáno. Centrum Paula Klee (Zentrum Paul Klee) obsahuje asi 4000 Kleeových děl včetně slavné Dámy se slunečníkem, Domů sv. Germaina a Smrti a ohně. Samotná budova je vynikající. Navrhl ji architekt Renzo Piano a má formu zvlněné kopcovité krajiny. Je široká a otevřená, lehká a vzdušná, a sama o sobě je uměleckým dílem.

Podívejte se na starobylé fontány ve městě

Po starém městě je roztroušeno množství starobylých veřejných fontán. Ty byly instalovány v 16. století a ozdobeny sochami myšlenek či biblickými výjevy, jako je Samson zabíjející lva. Na jiných se objevují sochy vychvalující sílu Bernu – Zähringerbrunnen s medvědem v plné zbroji a Laufenbrunnen („Fontána běžců“). Tyto fontány nahradily dřevěné předchozí v době, kdy město rychle nabývalo bohatství. Ve městě najdete 100 fontán, z nichž 11 si zachovalo původní sochy a všechny jsou pečlivě udržovány a často znovu natírány. Voda v nich je pitná.

Navštivte Botanickou zahradu

Nenechte si ujít krásnou botanickou zahradu – zapůsobí i na ty, kteří si nemyslí, že by je zajímaly rostliny a květiny. Zahrada obsahuje několik částí. Alpinum se zaměřuje na horské ekosystémy s horskými rostlinami z Evropy, Asie a Severní Ameriky se zvláštním zaměřením na švýcarskou flóru. Zajímavá je také expozice ohrožených druhů. Další 3 budovy jsou věnovány pouštnímu, tropickému a subtropickému porostu a prostředí. Palm House je obzvláště zajímavý, protože se zaměřuje na tropické rostliny produkující potraviny, jako jsou banány, kokosy a káva.

Vydejte se po stezkách na Gurten

Jedná se o možná nejoblíbenější místo v celém Bernu. Jižně od centra města se zvedá hora Gurten vysoká 864 m a skýtající výhled 360°. Dole leží nádherné město se svými věžemi a kopulemi, zatímco z krajiny za nimi vyčnívají špičaté Alpy. Můžete vidět přes Oblast 3 jezer až po pohoří Jura. Na věž určitě vylezte – je to zdarma a výhledy se s každým krokem zlepšují. Několik stezek kolem hory nabízí pohodové túry přes rozkvetlé louky a do hustých lesů. V zimě hora nabízí pro děti lyžování a sáňkařské dráhy. Nakonec si po všech těch aktivitách vyberte z několika míst a dopřejte si kvalitní jídlo přímo na hoře. Uprostřed července se koná hudební festival Gurtenfestival. Hora Gurten je snadno dostupná autobusy nebo tramvajemi od vlakového nádraží, ale nenechte si ujít šanci svézt se na horu 100 let starou lanovkou.

Vyfoťte se u kašny před budovou parlamentu (Bundeshaus)

Bernská renesanční budova parlamentu Bundeshaus stojí na okraji vyvýšeniny nad řekou Aare. Klenutý centrální blok ukrývá 2 komory švýcarského parlamentu, místa setkání Národní rady a Rady států; ve východním a v západním křídle jsou různé federální agentury a federální knihovna. Celý areál je otevřen pro návštěvníky. Během zasedání parlamentu je přístup mírně omezen. Z Bundesstrasse, která spočívá na masivních opěrných zdech, jsou úžasné výhledy na řeku Aare a na Alpy za ní. Všude kolem náměstí jsou kavárny, obchody a budovy v renesančním stylu, a také zde najdete Muzeum bankovek. Hned za ním je Malá pevnůstka, oblíbená vyhlídka v Bernu s orientační mapkou ukazující důležitá místa. Vedle této staré stavby jsou zahrady a pomník Oskara Bidera, který v roce 1913 jako první přeletěl Alpy. Theaterplatz východně od Bundesplatz je místem, kde najdete společnost Hôtel de Musique, shromáždění a koncertní síň, a také Městskou a Univerzitní knihovnu.

Obdivujte expozice v Přírodovědeckém muzeu

Přírodovědecké muzeum (Naturhistorisches Museum Bern), součást Bernské univerzity, vzniklo v roce 1832 a zahrnuje více než 200 dioramat, včetně 200 let starého zachovalého bernardského záchranného psa jménem Barry. Dioramata jsou působivá, i když svým způsobem zastaralá. Je fascinující vidět, jak se v polovině 19. století budovala muzea. Některé dochované velké hry jsou působivé, stejně jako kostlivci v The Big Bone Show. Nenechte si ujít expozici Stones of the Earth, kde můžete vidět alpské zlato, meteority a gigantické krystaly. Expozice brouků a evoluce jsou vzdělávací pro všechny věkové kategorie.

Adresa: Bernastrasse 15, Bern

Technologie v Muzeu komunikace

Neobvyklé Muzeum komunikace (Museum für Kommunikation Bern) založené v roce 1907 nabízí stálé expozice přibližující historii lidské komunikace v průběhu staletí. Zahrnuje vše od znakového jazyka a mluvení až po poštovní služby, telegraf, telefon a internet. Nejde ani tak o muzeum technologickém pokroku v komunikaci, jako o muzeum vztahu mezi lidmi a toho, jak různé kultury zvládaly různé formy komunikace. Díky interaktivním expozicím, hrám a dílnám je muzeum přístupné a zajímavé pro děti i dospělé.

Nakupujte na týdenních trzích

Bern je domovem mnoha trhů – od květin a potravin až po bleší trhy a některá velkolepá vánoční tržiště, takže město má pro každého něco. Hned za budovou Bundeshaus se nachází náměstí Bundesplatz, kde se v úterý a v sobotu ráno koná působivý trh se zeleninou a květinami. Největší bleší trh v Bernu (ideální pro nalezení nějakého pokladu) se během teplých měsíců koná každou třetí sobotu na náměstí Mühlenplatz v okrsku Matte. Bern má dva vánoční trhy, které probíhají po celý prosinec: jeden na náměstí Waisenhausplatz a druhý na Münsterplatz. A jedinečným trhem, který jinde nenajdete, je Zibelemärit neboli Cibulový trh, který se koná pouze jednou ročně, čtvrté pondělí v listopadu, a oslavuje vše kolem cibule, včetně jídla, ale také umné cibulové věnce, hotová jídla a dokonce i výzdobu kuchyně s cibulí.

Aktivity na řece Aare

Řeka Aare je neodmyslitelnou součástí Bernu, nádherná masa křišťálově čisté vody, která utvářela život a krajinu města. Zatímco řeka je ohromující po celý rok a je skvělým místem na procházky, když na město padá čerstvá vrstva sněhu, v létě se stává centrem aktivit. Jakmile začnou teploty stoupat, uvidíte, jak se v Aare koupou místní. Na březích řeky je také několik venkovních bazénů, včetně slavného bazénového komplexu Marzili, který nabízí několik bazénů a krásný výhled na budovu parlamentu. Jak rafting, tak kanoistika na Aare jsou oblíbené – a z vody je toho hodně k vidění. Pokud se chystáte na skutečnou výzvu, můžete se vydat na prahové peřeje Uttiger Schwelle; jinak oblíbená trasa je vlakem do Thunu a odtud se nechat unášet řekou až zpátky do Bernu. Pro nejlepší výhledy na Aare se vydejte k mostu Nydeggbrücke, nejslavnějšímu a nejoblíbenějšímu bernskému mostu, který spojuje starou a novou část města a nabízí pohádkové výhledy na červené střechy.

Navštivte Medvědí park

Vzhledem k tomu, že medvěd je symbolem Bernu, není žádným překvapením, že město už léta chová medvědy na velkém výběhu. Prostorem kolem medvědího areálu prochází řada vycházkových cest, z nichž mnohé vedou dolů k řece, a šikmý výtah nyní spojuje spodní část u řeky s horní částí výběhu. Stanoviště medvědů bylo modernizováno v roce 2009 přidáním druhého většího zeleného výběhu, který se na ten původní napojuje tunelem. Součástí druhého výběhu je i úsek řeky, kde se mohou medvědi bezpečně vykoupat, když teploty vzrostou.

Prohlédněte si mnoho tváří Sýpky (Kornhaus)

V tomto působivém víceúčelovém kulturním prostoru sídlí Sýpka (Kornhausbühne) Městského divadla, knihovna Sýpky, Knihovna pro design, Fórum pro média a design a 2 vyhlášené restaurace: Kornhauskeller a Kornhauscafé. Při dnešním pohledu byste to možná neuhádli, ale budova původně sloužila ke skladování obilí. Interiér je vyzdoben 12 sloupy zobrazujícími tradiční oděv bernských žen a také vyobrazeními více než dvou desítek hudebníků oblečených ve švýcarském oděvu z období renesance. Je to jako dívat se do knihy.

Zastavte se ve Francouzském kostele

Hned za Sýpkou stojí Francouzský kostel, nejstarší kostel ve městě, s freskami od skupiny malířů známých jako „Mistr karafiátu“. Původně byl postaven na základech ještě staršího kostela ze 13. století. Konečná stavba trvala několik staletí, až do dokončení v roce 1754, kdy přibyly nové fasády a fresky. Po roce 1623 se hlavními věřícími v kostele stali francouzsky mluvící hugenoti – velká změna oproti počátkům kostela jako dominikánského kláštera. Hugenoti (francouzští kalvinisté) se sem uchýlili od roku 1685 na útěku před stíháním.

Bern: ubytování a tipy na výlety

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte sem nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.