12 aktivit ve Švýcarsku

12 aktivit ve Švýcarsku 1

Švýcaři mohou být právem hrdí na vše, co mají. Téměř každá silnice, železniční trať, lodní trasa nebo lanovka skýtá prvek velkoleposti, kdy Vás zavede k hřmícím vodopádům, do kaňonu, do údolí skrytého hluboko v horách nebo k vinicím chráněným UNESCO.

Města se středověkým centrem, proslulými galeriemi a mimořádnou kulturní prestiží leží často jen pár kroků od jezer v nádherných barvách nebo od Alp pokrytých ledovci. Přechod městem a přírodou je přitom nenásilný. Ať už si přejete vyplout po Rýně v Basileji, obdivovat dílo Paula Klee v Bernu, podnikat túry pod mohutným Matterhornem, hledat adrenalin na ledovci Aletsch nebo popíjet víno chasselas na terasovitých vinicích oblasti Lavaux, zatímco se poslední paprsky slunce dotýkají Ženevského jezera, zde uvádíme přehled 12 nejlepších aktivit ve Švýcarsku.

 

Vyplujte po Rýně v Basileji

V místě, kde se Švýcarsko, Německo a Francie na severu sbíhají, leží Basilej, která se noří do kreativních vod, pokud jde o avantgardní umění a architekturu, se spoustou galerií patřících k předním v Evropě. Ale město se také rádo nechává unášet svou myslí. Vydejte se k Rýnu, kde o víkendech zaměstnanci z kanceláří odhazují obleky a rodiny s dětmi si přicházejí zaplavat. V současnosti módní způsob, jak si prohlédnout Basilej, je popadnout vak Wickelfisch (nepromokavý batoh ve tvaru ryby na Vaše věci) a zamířit na břehy řeky ve čtvrti Kleinbasel, vysvléct se do plavek a plout kolem pamětihodností města, zatímco Vás proud řeky mírně ponese. Pokud však chcete být více nad hladinou, vypůjčte si stand-up paddleboard nebo se zúčastněte výletu od společnosti Birs73. Obyvatelé města rádi zakončí návštěvu místa společensky, s drinkem a opalováním v některém nábřežním baru (buvette), především za horkých letních dní.

Tip: Nasedněte na loď pod Muzeem Tinguely a vydejte se na 3 km dlouhou plavbu po Rýně, nebo si naplánujte vlastní trasu podle mapy. Vak Wickelfisch můžete zakoupit v turistické kanceláři na ústředním náměstí Barfüsserplatz.

Akční nabídka ubytování:

Vyspěte se pod Milionem hvězd

12 aktivit ve Švýcarsku 2
příklad ubytování v Million Stars

Je noc tak tichá, že slyšíte tlukot vlastního srdce. V Alpách padá tma a jediný zvuk představuje jemné zvonění kravských zvonců. Souhvězdí a vzdálené planety zdobí oblohu jako rozsypané třpytky. – Zní to krásně? Million Stars, využívají energii z větru, představuje rozsáhlou přehlídku originálních možností ubytování pod širým nebem, kde můžete pobývat uprostřed přírody a před usnutím pozorovat hvězdné nebe. Ale není tu řeč o stanech. Nápadité ubytování patří k takovým, o kterých budete v nadcházejících letech blouznit: od postelí umístěných na vrcholu odlehlého kopce přes stylově upravenou kabinu lanovky na okraji skály nebo postel pod jabloní až po spací kapsli ve tvaru včelího úlu s výhledy na závratně vysokou severní stěnu Eigeru. A protože jsme ve Švýcarsku, nejsou jen chytře umístěné, ale také pohodlné.

Tip: Každá možnost ubytování je pouze pro 2 osoby, takže doporučujeme rezervaci s dostatečným předstihem. Většina je otevřena od července do října.  

 

Pěší turistika ve Švýcarském národním parku

Alpy bez turistů můžete mít, když zamíříte na jihovýchod do Švýcarského národního parku v údolí Dolní Engadin v Graubündenu, kde hory pokračují do Itálie. Jediný národní park (s rozlohou 172 km²) ve Švýcarsku, snadno přístupný z malebných vesnic Scuol, Zernez a S-chanf, představuje pastvu pro oči, se spěchajícími říčkami, vysoko položenými vřesovišti, pastvinami, ledovci, modřínovými a borovicovými lesy a s jezery. Příroda zde byla zcela ponechána zcela sama sobě: od založení parku v roce 1914 nebyl pokácen jediný strom, posekána jediná louka a lovena žádná zvířata. Jediná možnost, jak si park pořádně prohlédnout, je nazout si vysoké boty a vyrazit po stezkách. Budete-li mít čas jen na jeden pěší výlet, zvolte si jezera Macun (Macun-Seen), což je pěší túra dlouhá 21 km s počátkem v Zernezu, při které se dostanete na vysokohorskou planinu s 23 jezery lesknoucími se jako topaz a safír. Pokud budete chtít, můžete se sem vydat se zaměstnancem parku (to je možné si objednat v návštěvnickém centru v Zernezu). V doprovodu odborníka budete mít lepší šanci na spatření rarit, jako jsou divoké protěže, kozorožec, kamzík, orel skalní a orlosup bradatý.

Tip: Kempování není povoleno, ale noc můžete strávit v krásně odlehlé chatě Chamanna Cluozza v nadmořské výšce 1882 m, kde najdete srub bez elektřiny, o jakém jste vždy snili. K chatě se dostanete po mírně náročném 3,5hodinovém výstupu z obce Zernez. Přineste si vlastní spací pytel.

 

Jízda vlakem Glacier Express 

12 aktivit ve Švýcarsku 3

Žádná jiná země nemá cestování vlakem tak vychytané, jako Švýcarsko, kde červené vláčky (vyleštěné a naprosto dochvilné) míří z údolí na vrchol, takže můžete žasnout nad vysokohorskou scenérií v pohodlí panoramatického vagonu. Jízdy švýcarskými vlaky, které připomínají zlaté časy cestování (na počátku 20. století), patří rozhodně k nejlepším na světě. Velká trasa, kterou chce každý někdy projet (a oprávněně), je obsluhována horským turistickým vlakem Glacier Express projíždějícím průsmyky Furka, Oberalp a Bernina při 8hodinové cestě mezi Zermattem a Svatým Mořicem v Horním Engadinu, Graubünden. Strhující výhledy na louky, lesy, rychle tekoucí tyrkysově modré řeky, kaňony, hrady, mohutné hory a ledovce Vás nechají s očima přilepenýma na okně. Trasa je pozoruhodným počinem techniky z 30. let 20. století, ale zvláštní pozornost si zasluhuje viadukt Landwasser (foto), gravitaci popírající most s 6 oblouky, který leží mezi obcemi Tiefencastel a Filisur a průsmykem Oberalp (2033 m) uprostřed skutečné divočiny švýcarských Alp.

Tip: Budete-li chtít pár franků ušetřit, plavba pravidelnými spoji po stejné trase může být neméně příjemná, a přitom podstatně levnější. Trasu si můžete rozdělit tak, že pojedete levnějším vlakem švýcarských drah SBB a během cesty přenocujete.

 

Plavba přes Lucernské jezero

Ve Švýcarsku jsou sice vyšší hory než ty, co lemují břehy Lucernského jezera, ale žádné jiné místo není tolik spjato se švýcarskou státností. Když se přeplavíte lodí přes smaragdově zelené jezero Uri, spatříte louku Rütli, posvátné místo zrození Švýcarské konfederace v roce 1291. Vidět můžete také Tellskapelle, malou kapli s freskami, kde podle pověsti švýcarský hrdina Vilém Tell utekl z lodi svého habsburského věznitele Gesslera. Zde na okraji Lucernu pověstí víří jako bouřkové mraky nad horami. Od roku 1889 jezdí nejstrmější ozubnicová železnice světa na vrchol hory Pilatus (2128 m), kde prý bloudí neklidný duch římského prefekta Piláta Pontského. Bez ohledu na strašidelné příběhy budete uchváceni výhledy sahajícími za bezmračných dní až k pohoří Černý les (Schwarzwald) v Německu. Krásou s Pilatem může soupeřit hora Rigi (1797 m), známá svými fantastickými východy a západy slunce, kdysi zdroj okouzlení pro anglického malíře J.M.W. Turnera, který ji namaloval ve třech různých podobách.

Tip: Lucern představuje příjemnou základnu pro poznávání jezera, kdy jeho staré město, středověký dřevěný most a promenáda se nacházejí na jeho břehu.

Akční nabídka ubytování:

Vlakem Eiger Express na Jungfraujoch

Švýcaři jsou vždy o něco napřed. Od roku 1912 míří červený vláček, od samého počátku poháněný vodní energií, do horského průsmyku Jungfraujoch, nejvýše položené vlakové stanice v Evropě (3454 m), kdy projíždí ledovým srdcem hory Eiger. Dnes je trasa ještě ekologičtější díky Eiger Express, luxusní superrychlé třílanové lanovce, která obsluhuje celý první úsek cesty s použitím kol produkujících zelenou energii. Při jízdě budete žasnout, když se budete vznášet nad krajinou se smrkovými lesy a srubovými chaty ustupujícími území skal a ledu. Když se přiblížíte k obří, téměř kilometr vysoké severní stěně hory Eiger, budete mít pocit, že narazíte přímo do ní. Na vrcholu Jungfraujoch (UNESCO) teplota klesne a okolí je stále bílé. Nadšení vyvolává také pohled z vyhlídkové plošiny Sphinx, který sahá přes moře čtyřtisícovek pokrytých sněhem a ledovec Aletsch dlouhý 23 km, zatímco v dálce se rýsuje Německo a Francie. Ledový palác (Eispalast) je zemí divů s ledovými tunely a skulpturami. Jsou impozantní i dnes, tím více musely být ve 30. letech, když se tudy horolezci poprvé prosekali krupáči.  

Odbočka: Vezměte si vrstvy teplého oblečení a vysoké boty, především pokud chcete podniknout 45 minutový výstup k Mönchsjochhütte, nejvýše položené obsluhované horské chatě ve Švýcarsku.  

 

Autem přes průsmyk Furka

Je těžké říct, zda za to mohou ostré zatáčky nebo závratné výhledy, že srdce bije tak divoce na této vysoko položené silnici klikatící se z údolí Goms v kantonu Valais k obci Andermatt obklopené horami v kantonu Uri, vstupní bráně do jihovýchodní části Švýcarska.  Vydejte se autem přes průsmyk Furka dlouhý 31 km ze západu na východ, čímž maximalizujete dramatičnost, když ve zpětném zrcátku uvidíte temné skalnaté vrcholky a ledovce. Pokud si v tuto chvíli vzpomenete na Jamese Bonda, není to náhoda: silnice se objevila ve scéně automobilové honičky ve filmu Goldfinger (1964). Když budete projíždět závratnými serpentinami, silnice dosahuje vrcholu v průsmyku Furka v nadmořské výšce 2429 m, kde zahlédnete skalnatou měsíční krajinu a větrem bičované pláně ledovce Rhône Glacier s hlubokými prasklinami a ledovou jeskyní předtím, než zahájíte dlouhý sestup do Andermattu.

Tip: Silnice je otevřená zhruba od června do října (v závislosti na sněhových podmínkách), ale ověřte si aktuální situaci, než se vydáte na cestu.

 

Kultura v Bernu 

12 aktivit ve Švýcarsku 4

Možná zažijete pocity nevěřícnosti, když se budete potulovat ulicemi Bernu s jeho svěží pohodovou atmosférou, parky a kavárnami pod širým nebem, městskými medvědy (!) a zelenými kopci v pozadí. Město určitě dobře vypadá, kdy leží v ostrém ohbí výrazně tyrkysově modré řeky Aare, obklopené mírnými kopci a za svěžího jasného dne s výhledy na zasněžené Alpy. Také zde najdete svoji dávku kultury. Začněte procházkou po starém městě (Altstadt, UNESCO), středověkém srdci města s kamennými ulicemi, arkádami a mnoha vlajkami. Naleznete zde hodinovou věž Zytglogge (4 minuty před každou celou hodinou začíná zvonkohra), gotický Münster z 15. století (můžete vyjít na věž, nejvyšší v zemi, s dalekými výhledy na střechy domů) a mnoho folklorních kašen, včetně Kindlifresserbrunnen se sochou obra pojídajícího děti. Pokud jde o muzea, Bern nabízí hodně. Prohlédněte si byt, kde žil Einstein, a skvělé Muzeum výtvarného umění (Kunstmuseum) vystavující díla od renesančních mistrů až po Moneta a Picassa. Nahlédněte také do architektonicky odvážného Centra Paula Klee (Zentrum Paul Klee) od Renzo Piana s pestrými díly švýcarsko-německého malíře Paula Klee.

Odbočka: Prohlídku pamětihodností na chvíli vyměňte za plavání v řece Aare. Když se oteplí, přidejte se k obyvatelům Bernu a nechte se unášet proudem.

Akční nabídka ubytování:

Obdivujte ledovec Aletsch

Když budete cestovat do odlehlého údolí Goms ve Valais, Alpy se stanou divočejšími a vesničky budou jako jako z knížky o Heidi, se sruby ztmavlými sluncem a loukami posetými květinami táhnoucími se až k závratným horám. Hlavní pozornost sice sklízí Matterhorn, ale neméně působivý je ledovec Aletsch, klenot regionu Jungfrau-Aletsch (UNESCO). Ledový vír dlouhý 23 km s hlubokými prasklinami je nejdelší a nejobjemnější ledovec v Alpách; táhne se kolem vodopádů, skalních věží a ostrého vrcholku Aletschhorn (4193 m) jako šestiproudá ledovcová superdálnice. Ledovec můžete obdivovat z vyhlídky nebo (pro větší blízkost) se vydat po stezce na 17kilometrovou túru (5-6 hodin) z Fiescheralp do obce Bettmeralp, kde každý zákrut v ledu odhalí fenomenální výhledy (a občas také ovce zdejšího plemena s černým obličejem). Dáváte-li přednost rychlejšímu vzrušení, přejděte po visutém mostě Aletschji–Grünsee, který vede přes kaňon řeky Massa hluboký 80 m.

Tip: Dostat se na ledovec je součástí zábavy. Z obce Fiesch jeďte lanovkou do lokality Fiescheralp, pak dál na vrchol Eggishorn, odkud poprvé zahlédnete mohutný Aletsch.

 

Lyžování a pěší turistika pod Matterhornem

12 aktivit ve Švýcarsku 5

Nic není pro Švýcarsko typičtější než Matterhorn, hora, která ztělesňuje švýcarského ducha lásky k outdoorovým aktivitám (a která stála život už hodně horolezců), kdy na její počest byla vytvořena čokoláda Toblerone. Přijeďte do Zermattu vlakem, který vyjíždí z obce Täsch. Tak jako návštěvníci před Vámi nebudete moct přestat na horu zírat: vrchol ze skály a ledu vysoký 4478 m tyčící se na italské hranici na jihu kantonu Valais je prostě hypnotizující, především při pohledu zdola. Můžete lyžovat, podnikat pěší túry nebo lézt po skalách ve stínu pyramidové hory, když se vydáte nejvyšší 3S lanovkou světa do nadmořské výšky 3883 m. Matterhorn Glacier Paradise , nejvyšší evropská stanice lanovky, se nachází na Klein Matterhorn (3883 m) a skýtá výhledy sahající hluboko do švýcarských, francouzských a italských Alp. Pokud se budete chtít zblízka podívat na tající led, držte se dvouhodinové 6,5kilometrové mírně náročné stezky Matterhorn Glacier Trail. Když v zimě sněží, můžete vyrazit na sníh na 360 km sjezdovek, z nichž některé překračují hranice do Itálie a téměř všechny skýtají mimořádné výhledy na Matterhorn.

Tip: Pokud už máte nějaké zkušenosti s lezením po skalách, můžete se vydat na vrchol spolu s horským průvodcem.

 

Vinice v Lavaux 

12 aktivit ve Švýcarsku 6

V západním koutku země leží vinařský region Lavaux (UNESCO) s vinařstvími, která jsou rájem pro milovníky tohoto nápoje. Nejstrmější vinice světa stoupají po terasovitých kopcích nad Ženevským jezerem. Pokud jste o tomto regionu nikdy neslyšeli, bude to tím, že zdejší ručně sklízené víno se vyrábí v malých várkách, takže si Švýcaři většinu nechají pro sebe a na vývoz jde jen pár láhví. Než se vydáte do vinných sklepů (caveaux) na ochutnávky, oprašte své znalosti o víně. Říká se, že zdejší hrozny se těší působení 3 sluncí: jednoho na obloze, druhého na jezeře a třetího sálajícího z okolních kamenných zdí. Hlavní odrůda je chasselas (chrupka bílá/červená), velmi stará odrůda, z níž vzniká svěží, bělostné víno se svěží citrusovou vůní. Ovocné červené druhy (gamay, pinot noir a salvagnin) tvoří jen 20 % produkce. Můžete se vydat autem po klikatících se silnicích, které obcházejí asi 40 km pobřeží, nebo se vydat na vyhlídkovou jízdu silničním vláčkem Lavaux Panoramic Train (foto), ale nejlepší dojem z Lavaux budete mít, kdy půjdete pěšky. Cestičky vedoucí mezi vinice najdete všude, ale nejlepší hodnocení patří 11kilometrové stezce mezi obcemi St-Saphorin a Lutry, kde naleznete ohromující výhledy, pěkné vesnice a vinné sklepy vítající hosty.

Tip: Skvělé základní seznámení s vínem v Lavaux najdete ve vinařství Vinorama v Rivazu. Centrum na břehu jezera umístěné v nápadném upraveném bunkru Vás zrychleně provede procesem výroby vína a v ochutnávkové místnosti pak můžete ochutnat desítky různých vzorků.

 

Netradičními cestami v údolích v Ticinu

V horkém, italsky hovořícím kantonu Ticino na jihu Švýcarska přitahují jezera veškerou pozornost.   Když se však ponoříte do skrytých údolí v kantonu, uniknete davům a objevíte skutečný pulz regionu. Lesknoucí se řeky podobné barvou drahokamům tu plynou kolem kaštanových lesů a mimořádně pěkných kamenných vesniček korunujících vrcholky kopců (včetně nejmenší švýcarské obce Corippo, kde žije pouze 15 osob). Po dni stráveném pěší túrou nebo jízdou na kole můžete relaxovat na révou porostlé terase venkovské taverny (grotti), kde si dáte polentu a brasato (hovězí vařené v červeném víně) se sklenkou silného místního červeného Merlot. Divoký zalesněný kaňon Valle Maggia je magnetem pro horské cyklisty a pěší turisty, se 700 km stezek včetně náročné 6denní Via Alta (52 km) seznamující s tím nejlepším z regionu. Další dobrodružství pak najdete v drsném údolí Val Verzasca, které protíná stejnojmenná smaragdově zelená řeka a klikatí se divoká stezka Sentiero Verzasca. V údolí naleznete každou představitelnou horskou aktivitu, od pěší turistiky a cyklistiky přes rafting, bouldering, paragliding až po bungee jumping z hráze přehrady Verzasca/Contra (220 m); ta se objevila v úvodní scéně bondovky Zlaté oko (1995). Aktivity zařizuje společnost Swissraft.