Devět rad, jak přežít pád letadla

Devět rad, jak přežít pád letadla 1

Letecké společnosti ročně přepraví téměř tři miliardy cestujících a navzdory občasným pádům letadel zůstává tento druh dopravy tím nejbezpečnějším. Šance, že letadlo komerčních aerolinií spadne je přibližně jedna ku devíti milionům. Co ale dělat v případě, že se na palubě padajícího letadla nacházíte?

Kalhoty, tričko s dlouhými rukávy a pevná obuv
Když nastupujete na palubu letadla, měli byste mít na sobě oblečení, ve kterém se dá volně pohybovat. V ideálním případě by mělo být z bavlny či vlny, protože tyto materiály se nevznítí tak rychle, jak umělá vlákna. Pokud letíte nad územím s nízkými teplotami, určitě mějte po ruce i bundu.

Správné sedadlo
Když letadlo dopadne, vaše šance na přežití klesá nepřímo úměrně se vzdáleností sedadla od únikového východu. Čím jste od něj dál tím menší šanci máte. Ideální sedadlo má tyto vlastnosti: nachází se u uličky co nejblíže nouzového východu a k ocasu letadla. Právě pasažéři na zadních sedadlech mají až o 40 procent větší šanci na přežití než ti, kteří sedí vpředu.

 
GLU2e9905_let

Přečtěte si bezpečnostní pokyny a poslouchejte letušku
Bezpečnostní pokyny byste si měli přečíst před každým letem, abyste věděli, co dělat v případě nouze. Ujistěte se, že víte, kde se nachází únikový východ z letadla a také to, jak ho otevřít.

Nepanikařte a připravte si plán
Letadlo téměř nikdy nespadne okamžitě, takže budete mít čas na přípravu únikového plánu. Spočítejte počet sedadel, které vás dělí od únikového východu pro případ, že bude interiér letadla zahalený v kouři. Také nezapomeňte na záchrannou vestu.