Ruiny starověkého Kartága v Tunisku

Ruiny starověkého Kartága v Tunisku 1

Poražené město Kartágo, dnes částečně vykopané mezi exkluzivními nabílenými vilami na jednom z nejstylovějších předměstí Tunisu, je předmětem legend. Kartágo, kdysi kosmopolitní centrum obchodu a klíčová námořní mocnost ve Středomoří, bylo jedním z nejbohatších měst starověkého světa, které inspirovalo poezii, mytologii – a také závist.

Po opakovaných krvavých střetech s římskými rivaly tato fénická kolonie rozrostlá v metropoli nakonec zmizela v rukou dobyvatelů z druhé strany Středozemního moře, kteří Kartágo vypálili, znovu vybudovali podle svých představ a zotročili místní obyvatelstvo. Kartágo existovalo více jak 500 let předtím, než ho v 146 př.n.l. dobyli Římané, ale kvůli brutální destrukci města se dochovalo jen velmi málo z původní punské metropole. Pozoruhodný pád vzkvétající civilizace však i dnes uchvacuje mysl moderních lidí. Archeologický park Kartágo (UNESCO) je obvyklou zastávkou v programu návštěv Tuniska

 

Kopec Byrsa a Muzeum Kartága

Udělejte si přehled o lokalitě samotné tím, že podniknete výstup na kopec Byrsa. Získáte tak rozsáhlý prostor pro výhledy na okolí až k lesknoucímu se Tuniskému zálivu a kruhovým punským přístavům, jejichž geniální plán umožňoval, aby námořnictvo Kartága vidělo na moře, ale zároveň bylo skryté před blížícími se loděmi nepřátel. U Vašich nohou budou nízko ležící zbytky obytné čtvrti z Hannibalovy éry asi z 3. stol. př.n.l., s dobře zachovalou sítí ulic, kterými se kdysi procházeli Kartáginci. Také na vrcholu kopce je umístěno dvouposchoďové Muzeum Kartága (Carthage Museum), které uchovává sbírku archeologických fragmentů, které byly nalezeny rozeseté kolem. K vystaveným předmětům patří kamenné sarkofágy ze 4. stol. př.n.l., pestré mozaiky znázorňující střídání ročních období a socha opilého Siléna, průvodce Bakcha, římského boha vína. Budova z počátku 20. století byla dříve katolický seminář, zatímco nedaleká francouzská koloniální katedrála L’Acropolium, dnes odsvěcená, je nesouvisející, ale rovněž zajímavé místo, kam můžete nahlédnout, abyste spatřili netradiční směs maurského, byzantského a gotického architektonického stylu.

Tunis – metropole Tuniska 

Antoninovy lázně

Ruiny starověkého Kartága v Tunisku 2

Jistě nejpůsobivějšími ruinami v Kartágu jsou římské Antoninovy lázně vybudované za vlády císaře Hadriána a dokončené za císaře Antonina Pia ve 2. stol. n.l.. Rozsáhlé termy umístěné na předním místě na mořském pobřeží představovaly největší lázeňský komplex mimo Řím, což zdůrazňuje význam Kartága v rámci říše. Do dnešního dne se zachovaly převážně jen základy lázeňského domu, i když oblouky porostlé trávou a tunely vytesané do kamene (které kdysi umožňovaly personálu se pohybovat v suterénních chodbách a nerušit přitom návštěvníky) jistě lákají dnešní turisty k průzkumu. Podívejte se na mapu u vchodu, jak komplex kdysi vypadal, což pomůže Vaší představivosti. Zrekonstruovaný sloup vysoký 15 m umožňuje si udělat představu, jak obrovské bylo měřítko komplexu: sloup byl jeden z osmi, které podpíraly mohutné frigidarium (studenou místnost) o rozloze 22×42 m. Úzké chodby vedly do malého tepidaria (teplé místnosti) a pak do desetistěnného caldaria (horké místnosti) podle římského lázeňského rituálu. Na obou stranách frigidaria byly palaestry (tělocvičny), kde si koupající mohli dopřát nahý zápas předtím, než zamířili do sauny. Věrni svému jménu zničili lázně Vandalové v roce 439 n.l. a Arabové pak použili kameny z Kartága na stavbu města Tunis. Lázně byly napájeny římským akvaduktem Zaghouan, jehož rozpadající se část je možné zahlédnout severozápadně od kopce Byrsa. Jiný výborně zachovalý působivý úsek akvaduktu dnes vede kolem silnice mezi metropolí Tunisem a městem Zaghouan nedaleko starověké Uthiny (Oudna).

 

Římské divadlo (amfiteátr)

Zrekonstruované divadlo-amfiteátr z římského období severovýchodně od kopce Byrsa bylo téměř celé znovu postaveno; bohužel jen malá část je tvořena původními kameny z 2. století. Ale jeho kompletnost umožňuje udělat si představu o jeho měřítku: divadlo mohlo pojmout až 5000 diváků. Dnes je to hlavní místo konání každoročního Mezinárodního festivalu v Kartágu, který zahrnuje hudbu, tanec a divadelní představení a probíhá se v červenci a srpnu.

 

Římské vily

Obytná čtvrť v blízkosti divadla je svědectvím o umu a bohatství římské říše. Zlatým hřebem je rekonstruovaná Vila voliéry („ptačí vila“), která zahrnuje nádvoří obklopené sloupy, několik podlahových mozaik a terasu s bezkonkurenčním výhledem na Tuniský záliv, takže musela své obyvatele ve 2. století stát značné peníze. Dům byl pojmenován podle obrovské mozaiky v peristylu znázorňující větve ovocných stromů, veverky, kachny a ptáky podobné pávům s dlouhými hnědými ocasními pery.

 

Svatostánek Tophet 

Ruiny starověkého Kartága v Tunisku 3

Strašidelný svatostánek Tophet, kde se pravděpodobně odehrávaly rituální oběti dětí a zvířat, je poset stélami pokrytými lišejníkem. Tyto náhrobky jsou zdobeny vyrytými symboly a nápisy, jako je znak Tanit, hlavního punského božstva, který připomíná ženskou postavu v šatech nebo egyptský znak ankh („kříž života“). Když francouzští archeologové lokalitu v roce 1921 vykopávali, našli pod stélami více jak 20 000 uren obsahujících spálené zbytky a úlomky dětských kostí, takže se jedná o jeden z největších hřbitovů té doby.

 

Bardo Museum

Bardo Museum se nenachází v Kartágu, ale na předměstí Le Bardo.  Jsou zde však shromážděny objevené sochy a pečlivě provedené mozaiky, které zdobily domovy bohatých v punském a římském Kartágu, takže je to jedno z nejlepších muzeí severní Afriky. Mozaiková díla obvykly pokrývala podlahu v celém dvoře, jídelně a velké hale, přičemž dávní zadavatelé si přáli celou řadu témat. Oblíbení byli mořští tvorové a scény z bujarých oslav plných vína, ale k nejkrásnějším patří mozaika koberečku z tygří kůže, který je roztažený tak, jakoby byla kůže získána při lovu. Muzeum rovněž uchovává sochu bohyně Tanit s tváří lva a šklebící se punské masky.

 

Jak na to

S kombinovanou vstupenkou můžete navštívít 10 archeologických lokalit v Kartágu a vyjde Vás na 12 tuniských dinárů (asi 4,20 USD). Vyplatí se najat si informovaného průvodce, který Vám ukáže punské a římské lokality; značení je špatné nebo žádné, stejně tak jako trasy mezi nimi, což občas vyžaduje chůzi po nepříjemně rušných silnicích. Kartágo leží severovýchodně od Tunisu a je zde několik zastávek vlaku TGM. Nejlepší je vystoupit na zastávce Carthage Hannibal, odkud je to 10 minut strmého výstupu na kopec Byrsa.

Akční nabídka ubytování v Tunisu: