12 nápadů na modernizaci interiéru

12 nápadů na modernizaci interiéru 1

Kdo by nechtěl oživit vzhled svého domova? A i v případě, že jste se svým domovem spokojeni, se určitě najde část, která by si zasloužila více pozornosti. Může to být kuchyňský ostrůvek, který jste nainstalovali a už téměř nepoužíváte, jídelna, která působí chaoticky, nebo cokoli jiného, kolem čeho denně chodíte a připadá Vám to zbytečně nápadné.

Nejlepší nápady na změnu v interiérou bývají často snadno proveditelné a nenákladné. Nová barva, nové pevné prvky a promyšlená reorganizace jsou mezi nimi na předních místech. Cihly a skříňky je možné nově natřít. Nebo se můžete zaměřit na úložné skříňky, které máte kolem chladničky, nebo na kompletní proměnu koupelny pomocí prosklené sprchového koutu bez rámů a zapuštěné vany. 

 

Před: poloviční skříň

Většina z nás si přeje větší skříň na oděvy do ložnice. V tomto případě je problém zjevný, skříně jsou ze tří stran obklopeny stěnami, a ty posunout nemůžete. Nebo je to jinak?

Po: kompletní skříň

Majitelka prohlédla svoji skříň a uvědomila si, že – tak jako u mnoha skříní v ložnici umístěné vedle další ložnice – se ve skutečnosti jedná o jednu rozdělenou skříň. Jediná nenosná dělicí stěna rozděluje velkou skříň na dvě části a tím z ní dělí dvě. Po odstranění zdi se prostor okamžitě zdvojnásobil.

 

Před: málo používaný kuchyňský ostrůvek

Pokud nikdo z Vaší rodiny nepoužívá Váš kuchyňský ostrůvek, může to být tím, že je nezajímavý. Kromě místa na odkládání pošty a nakoupených potravin neměl tento kuchyňský ostrůvek žádné využití, nic, co by k němu lidi přitahovalo. Navíc tmavé kuchyňské skříňky a závěsná světla

způsobovaly, že kuchyně působila zastarale a ponuře. Doladěním kuchyně a její proměnou v reprezentativní dílo byl pověřen designér Murray Lampert z amerického San Diega.

Po: snídaňový bar

Poté, co byl kuchyňský ostrůvek proměněn ve snídaňový bar, mají hosté důvod scházet se v kuchyni. Přidaný přesah desky umožňuje hostům sedět blíže baru. Pamatováno bylo i na potřeby kuchaře a do kuchyňského ostrůvku nainstalován dřez. Zastaralá závěsná světla byla odstraněna ve prospěch nerušivých zapuštěných světel.  A čisté linie jsou zachovány pomocí dvoudvéřové chladničky zarovnané s linkou.

 

Před: kuchyňské skříňky na stěně

Jedná se o běžný vzhled mnoha kuchyní: skříňky na stěně přečnívají nad pracovní desku. Nástěnné skříňky jsou v každém případě velmi užitečné: věci v nich máte na dosah ruky a jejich ukrývají věci, které jsou méně atraktivní. Avšak nástěnné skříňky mohou příliš dominovat prostoru, stínit a obecně vytvářet těžkopádný vzhled.

Po: otevřené police

V této kuchyni byly skříňky nahrazeny otevřenými policemi. Ty prosvětlily tmavý těžký dojem v kuchyni, takže vše působí lehčeji a jasněji. Majitelka si však uvědomovala, že se jedná o krok, který je nutné dobře promyslet. V každém případě si najděte místo, kam uložíte věci, které tak přijdou o svůj domov. Další nápad je, jednoduše zmenšit množství nepoužívaných a nehezkých věcí ve skříňkách, takže se omezí potřeba nového úložného prostoru.  

 

Před: úsporný termostat

Tradiční termostat s číselníkem, jako je klasický Honeywell Round, má určité retro kouzlo. Ale vzhled je k ničemu, pokud jde o úsporu peněz. U manuálních termostatů je známo, že plýtvají energií, protože spočívají v tom, že musíte nastavit ručně teplotu.

Po: chytrý programovatelný termostat

Pokud hledáte nápad na rychlou změnu, za méně než hodinu můžete nainstalovat chytrý programovatelný termostat. Ten je možné ho naprogramovat, aby v určitou denní či noční dobu zapínal/vypínal topení (nebo klimatizaci). Většinou má také „režim dovolená“, takže nebudete potřebovat systém HVAC (vytápění, ventilace, klimatizace) kvůli Vaší nepřítomnosti.

 

Před: neatraktivní akcentní stěna

Tento obývací pokoj měl tolik nedostatků, že designér-blogger nevěděl, odkud začít. Nápadná červená byla příliš výrazná a strop příliš nízko. Vše působilo neorganizovaně a potřebovalo pořádnou renovaci.

Po: úhledná organizovaná akcentní stěna

V tomto obývacím pokoji jsou ve hře dva důležité nápady na změnu. Za prvé, majitel na akcentní stěně vytvořil systém linií a jakou mřížku, takže se vše odvozuje od přímých horizontálních a vertikálních linií. Zadruhé tím, že červenou stěnu zamaloval stejnou bílou, jakou má strop, působí místnost vyšší než skutečně je. Odstranění horizontálních linií je spolehlivým způsobem, jak podpořit dojem výšky. Použit byl lustr Ganador 9-Light Shaded Chandelier.

 

Před: nevyužité úložné prostory

Osaměle stojící lednička je jistě dobrá věc na uložení potravin. Přitom ale zabírá spoustu místa na podlaze, zatímco nad ní a po jejích stranách je spousta nevyužitého místa, které by mohlo posloužit jako úložný prostor.

Po: chladnička se skříňkami na míru kolem

Skvělý nápad je instalovat úložné skříňky po stranách a nad chladničkou. Takto rozšířený úložný prostor ledničku obklopuje a vytváří čistý integrovaný vzhled. Vysouvací police pomáhají dosáhnout na předměty, protože skříňky kolem chladničky obvykle bývají hodně hluboké.

 

Před: ošklivé cihlové zdivo krbu

Natřít nebo nenatřít? Jedná se o živou debatu, protože jakmile cihly jednou natřete, je to nevratné – odstranit zcela barvu z cihel je téměř nemožné. Ale co když jsou cihly tak ošklivé, že se na ně nemůžete dívat? V případě tohoto majitele situaci ještě zhoršovala samotná velikost cihlového krbu.

Po: pěkně natřené cihlové zdivo

Natírání cihel nemusí být obtížné. Majitel neprováděl téměř žádné přípravné práce a natírání omezil jen na tento prostor.  Výsledkem je svěží krb, který je příjemný pro oči.

 

Před: nudný koutek v koupelně

V malých koupelnách a šatnách je uspořádání koupelnového koutku nutností. Zdi blízko sebe a omezená plocha podlahy určují, že se toaletní stolek a zrcadlo se musí vsunout do úzkého prostoru už jen proto, že jiný prostor není k dispozici. V této koupelně působila žlutá stěna výstředně a byla špinavá, zatímco skříňky byly naštípnuté. Koutek tedy potřeboval změnu.

Po: zajímavý koutek v koupelně

Renovace koutku v koupelně Vás nemusí stát mnoho ani nevyžaduje příliš času. Tak je možné natřít koupelnové skříňky, instalovat nové pevné součásti, natřít stěny, vyměnit světlo nad toaletním stolkem a dát nový kobereček, spolu s ostatním hezkým dekorem.

 

Před: zanedbané venkovní posezení

Pokud se toužebně díváte na své zchátralé venkovní posezení (patio) a přáli byste si, aby vypadalo jinak, nejste sami. Venkovní posezení představuje místo pro setkávání: rodina a přátelé se zde scházejí při grilování, venkovní párty apod.. Pokud je však posezení zarostlé neudržovanou zelení a má do krásného daleko, nikdo se tam nechce zdržovat.

Po: přebudované patio

Položte nové betonové dlaždice, abyste definovali novou plochu, a přidejte jako ohnisko přenosné ohniště. Ale prořezávání přerostlé zeleně je nejlevnější metoda, jak vylepšit posezení na dvoře či zahradě.

                                                     

Před: nahodilá jídelna

Vždy je dobré, když má Vaše jídelna soudržný plán. Ale u tohoto majitele jídelna působila nahodile, se spoustou nábytku nehodícího se k sobě, takže připomínala spíše pokoj na studentské koleji.

Po: organizovaná přebudovaná jídelna

U této skvělé proměny jídelny vše spojuje barevné schéma, takže teď působí v harmonii. Jednotlivé kusy byly speciálně vybrané pro nový prostor, od nenákladných židlí z lisovaného plastu až po moderní vedlejší skříňky ve stylu poloviny 20. století. Zůstal pouze jeden prvek: barový vozík. Co se však v této zrenovované jídelně nejvíc povedlo, je vytvoření ústředního bodu, což je zde lustr představující „prohlášení“.

 

Před: stísněný prostor koupelny

Co fungovalo v minulosti, nemusí nutně fungovat dnes. Vana umístěná do skutečně stísněného výklenku a bez sprchy způsobovala, že její používání bylo bezútěšná záležitost.

Po: zapuštěná vana a prosklený sprchový kout

Majitel svoji koupelnu vizuálně otevřel, takže je vzdušnější díky odstranění výklenku kolem vany a strhnutí klaustrofobicky působící alkovny. Poté nainstaloval zapuštěnou vanu. Ke každodennímu používání slouží prosklený sprchový kout bez rámů – díky němu koupelna působí větší a působivější.

 

Před: staré kuchyňské skříňky

Pravidelné bílé skříňky ve stylu Shaker jsou často v kuchyních klasika. Tato majitelka je milovala mnoho let, až si uvědomila, že je čas na změnu. Vzhledem k cenám kuchyňských skříněk nemohla být o odstranění a výměně nemohla řeč. I méně nákladná řešení, jako jsou skříňky se snadným přeskládáním (RTA) a se snadnou změnou povrchu, mohou být pro rozpočet mnoha majitelů nedosažitelné. Ale existuje také řešení, které je skutečně nenákladné.

Po: nově natřené kuchyňské skříňky

Když potřebujete rychlou změnu a musíte hledět na peníze, nové natření kuchyňských skříněk je téměř vždy dobrá volba. Při natření zůstanou strukturálně zdravé skříňky na místě a toto řešení je považováno za ekologické, protože nevzniká odpad, který by skončil na skládkách. Vyhněte se však standardní interiérové akrylové latexové barvě, která se používá na stěny. Místo toho vyberte barvu určenou přímo na skříňky, která skýtá dlouhodobou trvanlivost.