Jak uspořádat venkovní párty

Jak uspořádat venkovní párty 1

Až se příště rozhodnete uspořádat párty, může to tentokrát být venku. Když nastanou teplé měsíce, je dobré využít příjemného počasí a dát si se svými blízkými či přáteli večeři pod širým nebem. A pokud později teplota klesne, je dobré mít připraveno ohniště a spoustu dek, aby nikomu nebyla zima. Ať už využijete venkovní posezení v zahradě, krytou verandu nebo okolí bazénu, budete se moct těšit z čerstvého vzduchu a otevřeného prostoru při tom, jak budete přecházet kolem a bavit se s hosty.

 

Udělejte si seznamy

Sestavte si průběžný seznam všeho, co musíte udělat, a zaškrtávejte splnění každého úkolu. Udělejte si seznam pro nákup potravin, nápoje, výběr hudby, hry, úpravu prostoru a vůbec vše, co je kolem večírku potřeba. Váš seznam by mělo snadno jít změnit, abyste mohli přidávat další věci, které Vás napadnou. Také si udělejte seznam hostů a u nich značky, zda pozvání přijali nebo odmítli. 

 

Pozvání

I v případě neformální venkovní párty je dobré rozeslat nějaký druh pozvání. Může to být poštou, emailem, telefonicky nebo smskou. Přitom je třeba určit konkrétní datum, čas a místo, kde se bude akce konat. Můžete požádat o potvrzení účasti, abyste věděli, pro kolik lidí budete plánovat.

 

Úvahy kolem menu

Plánování menu na venkovní párty nemusí být zastrašující úkol. Je možné nabídnout občerstvení formou bufetu s řadou možností na výběr (včetně veganských a bezlepkových), aby si zde každý přišel na své. Další možností je akci uspořádat tak, že každý přinese nějaké jídlo, o které se podělí. Tak se hosté budou moci pochlubit svými oblíbenými nebo nejlepšími pokrmy. Jídlo pak budete podávat formou bufetu, takže se každý obslouží sám. Přitom teplé jídlo udržujte teplé a studené studené. Stůl s jídlem umístěte poblíž elektrické zásuvky, abyste mohli použít např. tácy na ohřívání potravin. Pod tácy s potravinami, které musí zůstat v chladu, umístěte mělkou nádobu s ledem.

Co je potřeba pro grilovací venkovní párty

Nápoje 

Nejlepší hostitelé nabídnou svým hostům řadu nápojů na výběr. Pokud budete podávat také alkohol, je potřeba nabídnout rovněž nealko pro ty, kdo si nedají, nebo na zapíjení alkoholu. Není nic špatného požádat hosty, aby přinesli také vlastní alkohol, protože každý má vlastní chutě a preference. Bar s nápoji umístěte jinam, než bude stůl s jídlem. Tím se vyhnete frontám na jednom místě, které vznikají, když všichni chtějí něco k jídlu či pití. Poblíž mějte chladicí box nebo termobox naplněný dostatkem ledu.

 

Odpadky a špinavé nádobí

Pokud budete používat jednorázové papírové nádobí, je potřeba mít alespoň jeden koš na odpad. Přitom ho sledujte a vždy ho vyneste, než začne přetékat. Také musíte určit místo, kam budou lidé odkládat použité nádobí a sklo. Může to být stůl nebo plastová nádoba, kterou dáte na místo, kde nebude překážet. 

Jak uspořádat venkovní párty 2

Židle a sezení

Poskytněte dostatek místa k sezení pro každého. Můžete použít řadu různých sedátek, jako je zahradní nábytek nebo skládací židle, pokud bezpečně stojí na rovném povrchu. Další možností je použít deky a sedět na zemi, je-li trávník suchý a hosté ochotní.

 

Stín a světlo

Pokud venkovní párty pořádáte ve dne, připravte také místa ve stínu, aby hosté nemuseli stále být na přímém slunci. Může to být venkovní posezení (patio) se stříškou, stan, markýza nebo velký slunečník. Večerní venkovní párty zase vyžaduje různé možnosti osvětlení. Nemusí nutně být světlo jako ve dne, ale hosté musí dobře vidět na cestu i na sebe navzájem, když spolu mluví. Použít můžete světelné řetězy, lucerny, lampiony, pochodně, svíčky nebo další možnosti, které už doma možná máte.

 

Výzdoba

Pokud máte rádi barevnou výzdobu, na venkovní párty se můžete přijít na své. Pověsit můžete barevné lampiony a řetězy, použít nejzajímavější ubrusy a prostírání, jaké máte. Každé místo může být tak barevné, jak ho uděláte. Nebojte se tedy při výzdobě kombinovat a ladit barvy & textury.

 

Playlist

Na každé párty je potřeba hudba, takže sestavte playlist podle toho, jaké lidi zvete. Pokud se bude účastnit více generací, nabídněte výběr hudby několika desetiletí.

 

Aktivity

Až budete vědět, kdo se párty zúčastní, bude potřeba určit aktivity. K tomu je dobré o svých hostech něco vědět, např. co mají rádi a čím se rádi zabývají.  Někdo dává přednost tichému hovoru a poslouchání hudby, zatímco jiný předvádění scének. Při větší párty je možné mít několik míst věnovaných různým zájmům. Pokud na párty budou také děti, mějte pro ně připravenou řadu aktivit. Úspěch mívají vodní sporty a hry, protože se při nich děti vydovádí a zároveň zchladí. Přitom se v každém případě postarejte, aby na ně někdo dospělý dohlížel. Vhod přijde také ohniště, nejen kvůli teplu za chladného večera, ale také na opékání špekáčků; je to skvělá aktivita, která svádí dohromady staré i mladé.

 

Možné problémy s hlukem  

Venkovní párty může být poměrně hlučná, když se rozjede. Pokud víte, že Vaši sousedé budou mít námitky ať už z jakéhokoli důvodu, můžete po určité hodině párty přesunout dovnitř. Také je dobré sousedy upozornit předem. Pokud tak učiníte, je menší pravděpodobnost, že si pak budou stěžovat na hluk.

 

Hmyz

Když se oteplí, objeví se také otravný hmyz. Existuje několik možností, jak se před ním chránit. Před párty dohlédněte, aby nikde kolem nebyla stojící voda. Ventilátory umístěné na vhodných místech budou odhánět komáry a mouchy od hostů a jídla. Nachystejte si také sprej či ubrousky proti hmyzu pro případ, že hosté budou i přesto obtěžováni. Můžete použít svíce s vůní citronella, která odpuzuje létající hmyz. Nezapomínejte na to, že také hmyz si chce pochutnat na hostině. Potraviny proto zakryjte síťkami a/nebo speciálními poklopy, aby se nedostal k jídlům, se kterými jste si dali tolik práce.

 

Připravte prostředí

Posečte trávník a zastřihněte keře v místech, kde plánujte uspořádat svoji venkovní párty. To byste nejlépe měli udělat den před akcí, aby zastřižení bylo čerstvé, ale Vy nebyli vyčerpaní. Také je potřeba umýt venkovní nábytek od špíny, hmyzu a plísně. Někdy stačí důkladné osprchování zahradní hadicí na spláchnutí prachu, který se na nábytku usadil od doby, co jste ho naposledy používali.  

 

První pomoc

I když neplánujte, že by se někdo při Vaší párty měl zranit, vždy je dobré být připraven. Mějte po ruce lékárničku pro případ, že někoho např. bodne včela nebo spadne a odře si koleno.

 

Bavte se

Nejdůležitější prvek při venkovní párty je však zábava. Pokud hosté uvidí, že se smějete, vesele konverzujete a prostě se bavíte, je větší pravděpodobnost, že se budou bavit také.

10 chyb, kterým se vyhnout při pořádání venkovní párty