Fairbanks na Aljašce

Fairbanks na Aljašce 1

Město Fairbanks ležící 58 km severně od aljašské metropole Anchorage na konci Aljašské dálnice z Kanady je sice poněkud nevýrazné, ale představuje skvělou základnu pro výpravy do vnitrozemí s jeho zlatými doly, horkými prameny a neomezenou divočinou, a také pro cesty po Daltonské dálnici k ropným polím v Severním ledovém oceánu u města Prudhoe Bay.

Fairbanks trpí značnými klimatickými extrémy, kdy teploty v zimě poklesnou až k -55 °C a v létě dosahují až 32 °C. Kvůli blízkosti polárního kruhu je zde na vrcholu léta světlo více jak 21 hodin denně. Tehdy se konají půlnoční baseballové zápasy při slunečním světle a hosté opouštějící bary ve 2 hod. se setkávají s jasným sluncem.  

Fairbanks na Aljašce 2

Stručná historie

Druhé největší město Aljašky bylo založeno náhodně v roce 1901, když parník vezoucí obchodníka E.T. Barnetta najel na mělčiny řeky Chena River (přítok řeky Yukon). Protože nebylo možné se se zásobami jet dále, zřídil si obchod v divočině, kde zásoboval pár lovců a prospektorů. Následující rok zde bylo objeveno zlato, vyrostlo stanové město a Barnette si přišel na pěkné výdělky.  V roce 1908 na vrcholu zlaté horečky měl Fairbanks 18 500 obyvatel, což se však v roce 1920 zmenšilo na pouhých 1100. Během II. světové války zde bylo postaveno několik obrovských vojenských základen, a to se také odrazilo na počtu obyvatelstva. Další lidé přibyli v polovině 70. let 20. století, když se město stalo stavebním centrem pro Aljašský ropovod.

Aljaška – poslední hranice divočiny

Akce a festivaly ve Fairbanks

Fantastická polární záře představuje hlavní atrakci v zimě, stejně tak jako Aljašský ledový festival (Ice Alaska Festival) v polovině března s jeho soutěží ve vyřezávání ledových soch a závody saní tažených psím spřežením přímo v zamrzlých ulicích v centru. V létě mohou návštěvníci navštívit třídenní hry World Eskimo-Indian Olympics konající v polovině července, kde se soutěžící z celého státu střetnou v tanci, umění a sportovních odvětvích, a také některých nezvyklých disciplínách, jako je tahání za uši (ear-pulling), skákání na kotnících rukou (knuckle hop), kop do výšky (high kick) nebo vyhazování do výšky na kožešině (blanket toss).

Akční nabídka ubytování