Fairbanks na Aljašce

Fairbanks na Aljašce 1

Město Fairbanks ležící 58 km severně od aljašské metropole Anchorage na konci Aljašské dálnice z Kanady je sice poněkud nevýrazné, ale představuje skvělou základnu pro výpravy do vnitrozemí s jeho zlatými doly, horkými prameny a neomezenou divočinou, a také pro cesty po Daltonské dálnici k ropným polím v Severním ledovém oceánu u města Prudhoe Bay.

Fairbanks trpí značnými klimatickými extrémy, kdy teploty v zimě poklesnou až k -55 °C a v létě dosahují až 32 °C. Kvůli blízkosti polárního kruhu je zde na vrcholu léta světlo více jak 21 hodin denně. Tehdy se konají půlnoční baseballové zápasy při slunečním světle a hosté opouštějící bary ve 2 hod. se setkávají s jasným sluncem.  

Fairbanks na Aljašce 2

Stručná historie

Druhé největší město Aljašky bylo založeno náhodně v roce 1901, když parník vezoucí obchodníka E.T. Barnetta najel na mělčiny řeky Chena River (přítok řeky Yukon). Protože nebylo možné se se zásobami jet dále, zřídil si obchod v divočině, kde zásoboval pár lovců a prospektorů. Následující rok zde bylo objeveno zlato, vyrostlo stanové město a Barnette si přišel na pěkné výdělky.  V roce 1908 na vrcholu zlaté horečky měl Fairbanks 18 500 obyvatel, což se však v roce 1920 zmenšilo na pouhých 1100. Během II. světové války zde bylo postaveno několik obrovských vojenských základen, a to se také odrazilo na počtu obyvatelstva. Další lidé přibyli v polovině 70. let 20. století, když se město stalo stavebním centrem pro Aljašský ropovod.

Aljaška – poslední hranice divočiny

Akce a festivaly ve Fairbanks

Fantastická polární záře představuje hlavní atrakci v zimě, stejně tak jako Aljašský ledový festival (Ice Alaska Festival) v polovině března s jeho soutěží ve vyřezávání ledových soch a závody saní tažených psím spřežením přímo v zamrzlých ulicích v centru. V létě mohou návštěvníci navštívit třídenní hry World Eskimo-Indian Olympics konající v polovině července, kde se soutěžící z celého státu střetnou v tanci, umění a sportovních odvětvích, a také některých nezvyklých disciplínách, jako je tahání za uši (ear-pulling), skákání na kotnících rukou (knuckle hop), kop do výšky (high kick) nebo vyhazování do výšky na kožešině (blanket toss).

***

Borealis Basecamp, Fairbanks

Fairbanks na Aljašce 3

Coby jeden z mála hotelů, pro které je zima nejrušnějším obdobím, nabízí Borealis Basecamp maximální luxus uprostřed polární tundry Aljašky. Jako první typ ubytování v Borealis Basecamp vznikly soukromá iglú s průhlednými zaoblenými okny ve střeše, které hostům umožňují pozorovat polární záři z pohodlí teplé postele. Druhým typem ubytování je větší hranatý srub s okny od podlahy ke stropu skýtající hostům panoramatické výhledy. Zatímco Borealis Basecamp se nadále odhodlán redukovat použití elektřiny, obě možnosti ubytování nabízejí vylepšený zážitek „mimo civilizaci“ se snídaňovým barem, kompletními koupelnami, sprchami s teplou vodou a koupelnovými prádelníky. Latitude 65 je restaurace na místě nabízející hostům pravý aljašský zážitek, kdy podává ekologicky získané dary moře a sezonní plodiny od místních farmářů. Borealis Basecamp dále umožňuje výlety do okolí, ať už na saních tažených psím spřežením, na sněhovém skútru nebo na čtyřkolce. Také je možné si objednat delší půldenní nebo celodenní komentovaný výlet umožňující poznávat původní syrovou krásu Aljašky. Pak se hosté mohou zahřát ve svém pokoji nebo zamířit do suché sauny odreagovat se po prožitých dobrodružstvích. 

Akční nabídka ubytování