UV dezinfekční robot pro kanceláře a komerční prostory

UV dezinfekční robot pro kanceláře a komerční prostory 1

Společnost Swiss Startup vyvíjí robot pro UV dezinfekci určený pro kanceláře a komerční prostory. Robot používá systém dezinfekce UV-C a zaměřuje se na pracovní stoly, přepážky a vybavený běžných prostor.

Společnost Swiss Startup vyvíjí robot pro UV dezinfekci určený pro kanceláře a komerční prostory. Robot používá systém dezinfekce UV-C a zaměřuje se na pracovní stoly, přepážky a vybavený běžných prostor. 

Když spoluzakladatel firmy Rovenso a její výkonný ředitel Thomas Estier začal uvažovat o tom, jak mohou autonomní bezpečnostní a monitorovací roboti pomoci během pandemie koronaviru, připadlo mu logické navrhnout robota pro dezinfekci pomocí UV paprsků. Zatímco bude v noci hlídat, proč by také zároveň nemohl snížit virovou hrozbu ve společných prostorách?

První otázka, kterou si každá firma uvažující o novém zařízení musí položit, je jestli jim nabídne něco nového. Estier říká:

„Z mého pohledu je zajímavé, jak nás krize motivovala zvažovat existující možnosti dezinfekce a přivedla k uvědomění, že ta nejsou přizpůsobena pro velká pracoviště a kanceláře. Bylo by proto logické, aby robot dokázal ´pochopit´ prostředí, jednal inteligentně a lépe využil svoji energii. Ostatně řetězec  smysl-analýza-čin je podstatou robotiky. Když využijete moc robotiky, můžete skutečně inovovat s novými případy použití.“

Za 3 týdny Estier se svým týmem vyvinuli to, co on nazývá „zlepšovák“, když proměnili svého vysoce mobilního bezpečnostního robota na autonomního a výkonného ničitele koronaviru.

Nejprve se stručně zmíníme o designu robota ROVéo, protože je trochu odlišný. Možná si říkáte, proč Rovenso nepoužije běžnou mobilní základnu (jako je Turtlebot, Husky, Freight) nebo jinou z řady možností, které jsou jednoduché a cenově dostupné. Důvod je jednoduchý: ROVéo zvládne schody. Jeho malá poháněná kola vybavená nadměrným chytře navrženým pérováním nemá problémy se schody ani s okraji, které jsou vysoké jako robot samotný, což je schopnost, která vyžaduje mnohem sofistikovanější mechanický systém. Zvládá také další terénní komplikace, které mohou být omezující (ale také katastrofické) pro většinu skladištních robotů, protože ty jsou efektivně neviditelné pro planárně fungující lidar

K povrchům, na něž se robot zaměřuje, patří stoly, pracovní desky, přepážky, kliky a zábradlí, a také vybavení společných prostor, čímž podstatně redukuje virovou zátěž právě v místech, kde je riziko největší. Oproti jiným UV dezinfekčním robotům volí ROVéo cílený přístup, přičemž jeho cílem je mnohem efektivněji dezinfikovat větší prostory, především průmyslové a komerční. Vysoce výkonní roboti UV-C určení pro nemocnice jsou vytvořeni tak, aby ošetřili co nejvíce ploch co nejdůkladněji, což je v pořádku pro limitované prostředí, jako je v nemocnicích. Neexistuje však praktické řešení pro např. kancelářský komplex, který má mnohem větší rozlohu.

ROVéo je řešen tak, aby autonomně zmapovat prostředí 3D pomocí systému lidar, mapu analyzoval, a pak zaměřil svůj UV-C dezinfekční systém jen na povrchy, kterých se lidé budou nejčastěji dotýkat. Pomocí simulace UV-C záření určí, jak dlouho je potřeba povrch ošetřovat, aby bylo dosaženo míry dezinfekce 99 %. K těmto povrchům patří pracovní stoly a desky, přepážky, kliky a zábradlí, a vybavení ve společných prostorech. Není to stejná sterilizace celého prostředí, jakou nabízejí někteří větší UV dezinfekční roboti, ale pouze významné zredukování virové zátěže v místech, kde je to nejdůležitější. To znamená, že robot vydezinfikuje více rizikových ploch, a přitom potřebuje méně času na dobití. Není sice nejlepší volbou pro nemocnice, ale pro prostory s méně přísnými požadavky může znamenat podstatnou pomoc.  

Estier říká, že pokud bude mít prototyp úspěch, Rovenso je připravena dodávat roboty zájemcům. Konkrétně společnost zjišťuje možnosti využití v odvětvích, jako je farmaceutický, biotechnologický, lékařský technologický a (možná i) potravinářský průmysl, kde by se pochopitelně měl zaměřit na rizikové tzv. mokré laboratoře.” Stejně tak jako jiní dezinfekční roboti také ROVéo spíše podpoří a rozšíří – než aby nahradil – dosavadní postupy čištění a dezinfekce.

Podle Estiera by také měl být k dispozici jako služba za několik stovek dolarů týdně, což není tolik pro společnosti, které chtějí získat lepší ochranu svých zaměstnanců. 

***

Nový český antigenní test na bázi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/