15 turistických atrakcí Norska

15 turistických atrakcí Norska 1

Norsko nabízí návštěvníkům skvělou směsici kulturních a přírodních divů. Od kosmopolitní metropole Osla až po nekonečné hory se zasněženými vrcholky a hluboké fjordy, návštěvníci země mají téměř nekonečný výběr v této zemi půlnočního slunce a polární záře. Cestování v zemi je snadné a zdejší špičkový dopravní systém nabízí příležitosti k poznávání pamětihodností patřící k nejlepším, ať už vlakem nebo na palubě pobřežních parníků. Norsko, které je jednou z nejvíce prosperujících zemí světa, má muzeum snad pro každý významný aspekt jeho bohaté kulturní a společenské historie: atrakce pokrývají vše od Vikingů přes mořeplavbu a rybolov až po umění a zábavu. Norsko se navíc může chlubit spoustou krásných scenérií. Je jedním z nejlepších míst v Evropě pro fantastická dobrodružství, od fjordů až po hory a ledovce, z nichž mnohé jsou turistům snadno přístupné. 

 

Sognefjord – nejdelší fjord

Největší norský fjord sahá od pobřežní vesnice Skjolden 204 km do vnitrozemí a větví se přitom na četné menší zátoky a fjordy. V nejširším místě má Sognefjord, kterému Norové říkají „Král fjordů“, téměř 5 km a skalní stěny dosahují výšky až 1307 m, takže nabízí dechberoucí pohled. Nejoblíbenější způsob návštěvy je na lodi při plavbách po fjordu nebo četných vyhlídkových plavbách. Mnoho z nich vyplouvá přímo z atraktivního města Bergen (na tento výlet si určitě nechejte celý den). Turisté si také mohou prohlédnout užší větve fjordu, jako je Naeroyfjord, pozoruhodný úsek dlouhý 17 km se skalními stěnami vzdálenými jen 250 m od sebe a tyčícími se do výšky více jak 1700 m. Další přední destinací je Fjærland/Mundal. V mimořádně krásném regionu se nachází největší evropský ledovec Jostedalsbreen a Norské ledovcové muzeum.

 

Skála Kazatelna (Preikestolen) 

15 turistických atrakcí Norska 2

Kazatelna (Preikestolen) patří nejoblíbenějším místům v Norsku, ale její návštěva je kvůli namáhavému přístupu vhodná jen pro aktivní cestovatele. Nachází se nedaleko města Stavanger a cesta k ní vyžaduje trajekt, autobus a pak 2 hodiny túry do kopce, než se dostanete na téměř dokonale rovný vrchol skály, která shlíží na Lysefjord z výšky více jak 600 m. Když budete v okolí Stavangeru, měli byste si také udělat zastávku v překvapivě zajímavém Norském konzervárenském muzeu, které vzniklo jako konzervárna za II. světové války. Hlavní turistickou atrakcí města je katedrála ve Stavangeru. Stavba z 12. století zahrnuje řadu stylů a kromě románské baziliky zde můžete spatřit barokní pult a gotickou kropenku.

Kde: Rogaland, Norsko

Skalní útvary Kjeragbolten   a   Trolltunga

Město Tromsø a jeho okolí

Tromsø ležící 349 km za polárním kruhem je známé především kvůli své významné roli základy pro mnoho polárních expedic už od poloviny 18. století. Okolí Tromsø bylo osídleno ve 13. století, kdy zde vznikla rybářská vesnice, a tento obor se stal nedílnou součástí zdejšího života, což přispívá ke kouzlu oblasti. Díky své poloze na samém severu je Tromsø také přední destinací pro ty, kdo chtějí spatřit fantastickou polární záři. Turisté ve městě najdou řadu atrakcí a možností aktivit, které tento světelný jev vysvětlují, včetně centra Polaria a Polárního muzea. Nečekanou turistickou atrakcí na zamrzlém severu je pak Arkticko-alpská botanická zahrada se spoustou kvetoucích rostlin. K nejzajímavějším patří odolné rododendrony a obří tibetský modrý mák, a také zahrada věnovaná tradičním léčivým rostlinám v regionu.

 

Lofoty

15 turistických atrakcí Norska 3

Lofoty jsou souostroví severozápadně od pobřeží Norska a oblíbená turistická destinace pro Nory i cizince. Díky Golfskému proudu je zde mírné počasí, přestože ostrovy leží za polárním kruhem. Turisté sem přicházejí kvůli plážím, tradičním rybářským vesnicím, plavbě na kajaku, pěší turistice a divokým zvířatům. Ostrovy také patří k nejlepším místům pro pozorování polární záře. Nabízejí spoustu atrakcí a možností aktivit, především v Svolvaeru, což je největší město ležící na jižním pobřeží ostrova Austvågøy. Naleznete zde Lofotské muzeum války (Lofoten Krigsminnemuseum) s expozicí týkající se II. světové války a unikátní Magic Ice Lofoten, kde můžete spatřit ledové sochy znázorňující místní život. Na ostrově Austvågøy se nachází také Lofotské muzeum, které seznamuje s historií zdejšího rybářského průmyslu, a Lofoten Aquarium (Lofotakvariet), kde spatříte polární obyvatele moře. Turisté se mohou dozvědět více o významu rybolovu v Muzeu norské rybářské vesnice a Muzeu chovu ryb (Lofoten Stockfish Museum), která naleznou v městečku Å.

Špicberky – zvuk ticha

Muzeum vikinských lodí, Oslo

Největší z norských muzeí věnovaných námořním předkům, Muzeum vikinských lodí (Vikingskipshuset på Bygdøy) v Oslu, vystavuje 3 vikinská plavidla z 9. století, která byla uložena do pohřebních komor významných Vikingů. Největší z nich je loď Oseberg dlouhá 21 m postavená kolem roku 800 n.l.. Obsahovala náčelníkovu manželku a 2 další ženy, spolu s mnoha předměty, které skýtají pohled na život Vikingů. V muzeu se rovněž nachází loď Gokstad s působivou délkou 23 m a Tuňáková loď. Návštěvníci si mohou prohlédnout několik expozic a filmů, které se zaměřují na význam mořeplavby pro vikinskou kulturu. Provozovatelem Muzea vikinských lodí je Muzeum kulturní historie, pod které spadá také Historické muzeum v Oslu, kde jsou vystaveny artefakty z celého světa a historie, od egyptských mumií až po historii zlatých mincí. Jedna z hlavních atrakcí Osla nabízí také stále se rozrůstající expozici Věk Vikingů, která obsahuje vzácně dobře zachovalou vikinskou helmu.

Adresa: Frederiks gate 2, 0164 Oslo

Poloostrov Bygdoy

Poloostrov Bygdoy v Oslu je předměstí ležící 6,4 km západně od města, kam se snadno dostanete veřejnou dopravou. Naleznete zde několik hlavních turistických atrakcí Osla a také přírodní prostředí, jako jsou pláže, parky a lesy. Vedle řady muzeí se na poloostrově Bygdoy rovněž nachází Centrum pro studium holocaustu a náboženských menšin v Norsku https://www.hlsenteret.no/english/about/villa-grande/  umístěné ve Villa Grande. Dalším předním muzeem je Muzeum Fram, v němž jsou vystaveny lodě Fram (známá díky polárním plavbám) a Gjøa (první loď, která proplula tzv. Severozápadní cestou). Hned vedle je umístěno oblíbené Muzeum  Kon-Tiki. V oblasti se rovněž nachází Norské námořní muzeum (Norsk Maritimt Museum), které patří k předním místům, kam by měli zamířit milovníci historie a lodí v Oslu; muzeum seznamuje s rolí rybolovu a dalších aktivit souvisejících s mořem v životě v Norsku.

Adresa: Bygdøynesveien 37, 0286 Oslo, Norsk 

 

Hanzovní přístav Bryggen v Bergenu 

Jedna z nejoblíbenějších pamětihodností v Bergenu je hanzovní přístaviště Bryggen. Pestrobarevný okrsek kdysi představoval centrum obchodu ve městě a dominovali mu hanzovní obchodníci. Dnes zde turisté najdou několik historických budov, které představují život v zemi ve středověku, a také butiky, restaurace a Muzeum Bryggenu. Více se dozvíte v Hanzovním muzeu, které je zde otevřeno už od roku 1872. Pozoruhodné muzeum je umístěno v budově Finnegård z roku 1704, která patřila obchodníkům. Když budete v Bergenu, měli byste navštívit rovněž Troldhaugen, někdejší domov s pracovnou skladatele Edvarda Griega, a také zdejší trh pod širým nebem.

Kde: Bryggen, 5003 Bergen, Norsk 

.

Arktická muzea v Tromsø

Ve městě Tromsø se nachází několik skvělých muzeí, z nichž dvě jsou věnovány studiu života na dalekém severu. Nejnovější z nich je Polaria s expozicemi o polární záři (aurora borealis), vlivech změny klimatu na polární ekosystémy, a také o polárních druzích zvířat včetně arktického akvária. Polární muzeum se zaměřuje na dlouhou historii oblasti s rybářskými komunitami i na její novější status přední základny polárního výzkumu. Expozice zahrnují objevy a zjištění z posledních expedic a vědeckých studií, které se ponořují do temných ledových hlubin moře v Arktidě.

Adresa: Hjalmar Johansens gate 12, 9296 Tromsø

Ledové hotely, iglú a vesnice 

Sochařský park Vigeland, Oslo

Sochařský park Vigeland je jedna z předních turistických atrakcí Osla a zahrnuje 650 skulptur od sochaře Gustava Vigelanda. Tyto skulptury, které jsou vytvořeny z tepaného železa, bronzu a žuly, jsou uspořádány do 5 tematických skupin. Nejznámější z nich je skupina s fontánou, která znázorňuje cyklus lidského života a vrcholí monolitem vysokým 16 m. Sbírka se nachází ve velkém Frogner Parku, kde je rovněž umístěno Vigelandovo muzeum Muzeum města Oslo. Dále je zde k dispozici různé zařízení pro rekreaci a odpočinek, jako je největší dětské hřiště v zemi a rozsáhlý růžový park.

Adresa: Nobels gate 32, 0268 Oslo  

 

Pevnost Akershus, Oslo

Pevnost Akershus (Akershus Festning) je středověký hrad, který nechal v roce 1299 zbudovat král Håkon V. a později (na počátku 17. století) upravit na renesanční královskou rezidenci král Kristián IV.. Stojí na mysu shlížejícím na Oslofjord a nabízí pozoruhodné výhledy na přístav. V letním období jsou k dispozici komentované prohlídky, a také můžete navštívit Muzeum norského odboje (Norges Hjemmefrontmuseum) v areálu hradu. Milovníci vojenské historie se mohou podívat také do Norského muzea ozbrojených sil (Forsvarsmuseet), kde jsou vystaveny zbraně a expozice týkající se vojenské historie Norska. V areálu hradu se konají různé akce, jako jsou veřejné ceremoniály, koncerty a představení.

Adresa: 0150 Oslo

 

Lillehammer 

15 turistických atrakcí Norska 4

Nad jezerem Mjøsa na jižním konci údolí Gudbrandsdal leží Lillehammer, jedna z nejznámějších celoročních destinací v zemi. V létě nabízí atrakce, jako je Malhaugen Park, muzeum pod širým nebem tvořené více jak 100 historickými budovami včetně farem, dílen a norského dřevěného kostela z 18. století. Dalším významným místem je Chata Peera Gynta. Pochází z počátku 18. století a prý byla domovem prototypu Ibsenova hrdiny. Ale Lillehammer skutečně zazáří, až když začne poletovat snh. V roce 1994 se zde konaly zimní olympijské hry a seznam zdejších zimních aktivit je téměř nekonečný: bruslení, curling, jízda na saních, více jak 480 km stezek pro severské lyžování, a také centra alpského lyžování.

Pěší turistika v norském Helgelandu

Geirangerfjord

Součástí mimořádné sítě norských fjordů je Geirangerfjord (UNESCO) severně od města Ålesund, který nabízí scenérii patřící k nejlepším v Norsku. Představuje východní pokračování Sunnylvsfjordu a může se chlubit fantastickými výhledy, jako je výhled na okolní hory a Geirangerfjord z vrcholu Dalsnibba (1495 m). K dispozici je řada plaveb a výletů, ale pokud budete cestovat autem, vydejte se po klikatící se Orlí silnici (Ørnevegen) s 11 ostrými zatáčkami a dechberoucími výhledy.

 

Vyhlídkové vlakové trasy

Neexistuje lepší způsob, jak si prohlédnout úžasnou krajinu Norska, než vlakem. Může to být překvapivé u tak hornaté země, ale norské železniční trasy mají více jak 3218 km, asi 775 tunelů a více jak 3000 mostů. Nejlepší vyhlídkové trasy začínají v Oslu a patří k nim Bergen Railway (Bergensbanen), která prochází náhorní plošinou Hardangervidda. K dalším významným trasám patří Dovre Railway (Dovrebanen) z Osla do Trondheimu, s vedlejší trasou Rauma Railway mezi městy Dombås a Åndalsnes, a proslulá Flåm Railway (Flåmsbana), která je nejstrmější na světě. Norská železniční síť nabízí rovněž řadu dalších zajímavých atrakcí, jako jsou klasické parní vlaky, gurmánské jízdy vlakem a šlapací kolejové tříkolky (drezíny), na nichž je možné jezdit na opuštěných vlakových tratích.

 

Atlantická oceánská silnice 

15 turistických atrakcí Norska 5

Atlantic Ocean Road, jedna z 18 Národních turistických tras v Norsku, nejen představuje zásadní spojení v labyrintu maličkých ostrůvku u pobřeží, ale také lákadlo pro rekreační rybáře, milovníky potápění a návštěvníky, kteří se chtějí dostat co nejblíže k moři. I když má délku jen něco přes 8 km, proslavila se coby jeden z nejpozoruhodnějších úseků pobřežní dálnice na světě, kdy prochází souostrovím a obcemi Eide a Averøy v oblasti More og Rømsdal. Kromě vynikajících výhledů (když počasí dovolí) Vám umožní navštívit malé rybářské vesničky s malebnými dřevěnými kostely a známou jeskyni „Trollí kostel“ (Trollkirka). Objevilo se také několik atrakcí speciálně zaměřených na turisty, včetně restaurací, resortů a provozovatelů rybářských výletů.

 

Pohoří Jotunheimen

Největší vysokohorský region na norské náhorní plošině, Jotunheimen, má rozlohu 3499 km2 a zahrnuje nejvyšší hory Skandinávie. Také se zde nachází mnoho pozoruhodných vodopádů, řek, jezer, ledovců a divokých zvířat, včetně velké sobí populace. Dvě z hor v národním parku dosahují výšky přes 2438 m, kdy nejvyšší je Galdhøpiggen. I přes její obrovskou výšku je na Galdhøpiggen možné vylézt asi za 4 hodiny. K tomu je nutné mít průvodce, ale fantastické výhledy z vrcholu na skalnaté věže a ledová pole stojí za to. Další čtyřhodinový výstup v horském pásmu Hurrungane  Vás zavede na Skagastølsvatn (1349 m) nebo na  Skagastølsbre.

Adresa: Jotunheimen Reiseliv A, N-2686 Lom

Akční nabídka ubytování zde