Fotografování mobilem: poradíme vám, jak docílit profesionální záběty

Fotografování mobilem: poradíme vám, jak docílit profesionální záběty 1

Technologie postupují rychlostí blesku a dnes už díky nim na vytvoření kvalitních fotografií nepotřebujete drahý fotoaparát či zrcadlovku. Na zachycení skvělých záběrů vám výborně poslouží i nejnovější smartphony, které jsou vybaveny fotoaparáty vysoké kvality.

Víte však, jak svůj mobilní telefon využít při fotografování na 100%? Ne vždy kvalitu fotografie zaručuje kvalita fotoaparátu – vyžaduje to jistou dávku šikovnosti a zkušeností. Nemusíte se však obávat – poradíme vám, jak docílit fotografie jako od profesionála.

Vše je o světle

Skutečně je to tak. Dostatek světla vám pomůže docílit skvělý záběr. Fotografie kazí zejména stíny na snímaných objektech, ale i silné světlo či odrazy z oken budov. Abyste se naučili pracovat se světlem, trénujte během „zlaté hodiny“, tedy během první a poslední hodiny slunečního svitu. V tomto čase totiž dosáhnete výjimečný efekt díky výborné kvalitě světla.

Vždy pamatujte, že smartphony se nekamarádí s nedostatkem světla. Proto se vyhýbejte fotografování ve tmě či šeru. Záběr nezachrání ani blesk naopak výsledek bude ještě horší.

Zakažte si používání zoomu

Mobilní telefon není digitální fotoaparát – výsledek zoomování na něm nevypadá zrovna nejlépe. Ať máte jakkoli kvalitní mobilní fotoaparát, při zoomu se na fotce vytvoří šum a konečný efekt není ani trochu působivý. Pokud potřebujete něco přiblížit, jednoduše použijte nohy a sami se přesuňte blíže k objektu.

Vyvarujte se třesoucím rukám

Roztřesené, rozmazané záběry nejsou ničím výjimečným. Stává se to profesionálům i amatérům. Klíčem k odstranění „syndromu třaslavým rukou“ je trénink držení telefonu. Namísto vertikálního držení ho držte horizontálně. Kromě menší pravděpodobnosti rozmazaných záběrů docílíte i širší rozhled. Při vertikální poloze totiž používáte jen jednu ruku, kvůli čemuž je ovládání náročnější. Upřednostňujte proto horizontální polohu s oběma rukama, díky čemuž budete mnohem spokojenější s výsledky.

I úhel pohledu dělá své

Změňte svou perspektivu pohledu na objekty. Zapomeňte na stereotypní úhly fotografování a zkoušejte vždy nové úhly. Nejenže se vám podaří vytvářet lepší fotografie, ale získáte nový pohled na věci, které máte denně před očima.

Výrok „kvalita nad kvantitu“ při fotografování neplatí

Fotografujte vše, co vám padne do oka jako vhodný objekt. Důležité v tomto případě je, že čím více fotíte, tím více se „rozjedete“ a najdete správný směr, jakým se při focení ubírat. Čím více se budete fotografování mobilem věnovat, tím více se vám podaří poznat slabší i silnější stránky vašeho fotoaparátu. Vaše snímky budou zlepšovat zcela přirozeně. Ať vaše nekonečné fotografování zastaví pouze plná paměť telefonu a prázdná baterie. 🙂

Blesk je přežitkem

Jak jsme již zmínili v prvním bodě, blesk není zrovna nejšťastnějším řešením. Naše rada zní: vůbec ho nepoužívat, pokud vám záleží na kvalitě fotografie. Pokud se naučíte hrát s dostupným světlem, už nikdy nebudete potřebovat blesk.