Americká ekonomika na konci loňska nečekaně zpomalila

Americká ekonomika na konci loňska nečekaně zpomalila 1

Experti počítají s tím, že v tomto roce se tempo růstu zrychlí.

Tempo růstu ekonomiky USA se v na konci loňska nečekaně zpomalilo. Důvodem bylo, že nejprudší zvýšení spotřebitelských výdajů za tři roky se promítlo do prudké expanze dovozu.

Hrubý domácí produkt (HDP) ve 4. čtvrtletí meziročně stoupl o 2,6 procenta po 3,2-procentním nárůstu v předchozích třech měsících, uvedlo americké ministerstvo obchodu ve svém prvním odhadu.

Dalším důvodem zpomalení expanze bylo také slabé tempo akumulace zásob. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpovídali v posledním čtvrtletí zpomalení tempa růstu HDP jen na 3 procenta.

Domácí poptávka vyskočil o 4,6 procenta, bylo to nejvíce od 3. čtvrtletí 2014, což je dalším dokladem aktuální síly největší světové ekonomiky.

Spotřebitelské výdaje se zvýšily o 3,8 procentním po +2,2 procentním v předchozích třech měsících. Prudký nárůst spotřebitelských výdajů podpořil import, který si polepšil o 13,9 procenta.

Za celý rok 2017 HDP Spojených států stoupl o 2,3 procenta po 1,5-procentní expanzi v roce 2016. Experti počítají s tím, že v tomto roce se tempo růstu zrychlí na vládou očekávané 3 procenta díky slabému dolaru, růstu cen ropy a posílení globální ekonomiky.