Jak strávit týden ve Finsku

Jak strávit týden ve Finsku 1

Když se řekne Finsko, co se Vám vybaví? Sauna, muminci nebo Santa Klaus? Připravte se na to, že během svého týdenního pobytu v zemi se tyto představy posunou, protože Finsko je jednou z nejsvébytnějších zemí Skandinávie. Ať už si budete prohlížet vynikající umění a design v Helsinkách, brodit se bažinou při sběru lesního ovoce, krčit ve skrýši, zatímco kolem bude bručet medvěd, pádlovat po tichých vodách ve finské Oblasti jezer nebo pozorovat světelnou hru polární záře během kouzelné laponské zimy, široká nabídka Finska Vás jistě uchvátí.  

16 hlavních turistických atrakcí Finska 

Jih: Helsinki moderní i historické

Pokud budete ve Finsku poprvé, určitě budete chtít začít v Helsinkách, na jejichž prohlídku Vám budou stačit 2 dny. Město ležící na Baltu s dobromyslnými obyvateli, secesní architekturou a pohodovou atmosférou Vám bude ihned sympatické, především pak v létě, když zdejší venkovní kavárny kypí životem. První den návštěvy věnujte prohlídce centra, navštivte okázalé neoklasicistické Senátní náměstí (Senaatintori), katedrálu s půdorysem ve tvaru řeckého kříže a některou z galerií. Fresky znázorňující národní epos Kalevala zdobí kopuli finského Národního muzea, moderní muzeum Kiasma hostí současné umění, zatímco Muzeum designu zdobí textilie od firmy Marimekko. Zajděte si na kávu a skořicový suk (korvapuusti) do kavárny Café Succès, která je ve stylu 50. let. Sezónní a v přírodě nasbírané ingredience ochucují jídelní lístek v restauraci Juuri, kde můžete dát večeři, a pak zamířit do módního baru Liberty or Death s jeho vyhlášenými míchanými drinky.

Druhý den pobytu přeplujte trajektem (15 minut plavby) na ostrov Suomenlinna s největší mořskou pevností na světě. Také se můžete podívat na helsinskou vynořující se uměleckou scénu, do módních kaváren, bohémských barů a „retro“ butiků v okrsku Kallio.

Jak navštívit Finsko s omezeným rozpočtem  

Střed: jezera  

Sotva lze ukázat na mapu Finska, abyste přitom nezavadili o některé z jezer, kterých je zde zaznamenáno 187 000.  Oblast jezer na jihu a ve střední části Finska je tvořena vodou asi tak, jako je Manhattan tvořen svojí architekturou. Můžete se zeptat některého Fina na jeho představu ráje, a nejspíš Vám popíše jezero obklopené lesem a u něj chatku, kde na něj po dni stráveném touláním se přírodou nebo pádlováním ve člunu bude čekat sauna vytápěná dřevem, šlehání březovými větvemi a vychlazené pivo…  

Když budete mít k dispozici pouze den nebo dva, budete muset vše zestručnit, takže si vyberte pouze jedno místo u jezer, kam se vydáte. Z Helsinek se dostanete vlakem do pěkného města Savonlinna, které tvoří odrazový můstek mezi ostrovy. Korunuje ho nápadný hrad Olavinlinna 15. století, který tvoří pozadí pro proslulý červencový festival opery. Pokud si však budete chtít pouze odpočinout, zvolte si městečko Kuopio ležící na břehu jezera severně odtud; naleznete zde smrkové lesy ideální pro dlouhé tiché procházky a největší saunu vyhřívanou dřevem na světě. Nebo můžete letět přímo do města Tampere, kde naleznete kombinaci jezerního kouzla a špičkové městské kultivovanosti. Vynechat byste neměli především Muzeum muminků, kde zblízka setkáte s postavičkami z dětských knížek od Tove Jansson. Jinde zase naleznete staré továrny proměněné v avantgardní muzea, hospody a kavárny.  

Pokud se budete chtít zcela odreagovat od civilizace, vydejte se na pěší túru či plavbu na kajaku v Národním parku Linnansaari; nad hlavou Vám zde budou kroužit orlovci říční a v průzračných jezerech plavat velmi ohrožení tuleni kroužkoví (Saimaa).

Jak poznávat přírodu Finska odpovědně 

Jak strávit týden ve Finsku 2
finská oblast jezer

Východ: lesy  

Nemůže říct, že jste skutečně byli ve Finsku, dokud jste v holínkách nevyrazili do zdejších rozlehlých a krásných lesů, které zabírají celých 76 % země. Finové je milují kvůli jejich bohatství bobulového ovoce (morušky, brusinky, borůvky) v létě a houbám na podzim, ale také kvůli tichu a samotě, jaké naleznete pouze tady.  

Málo známý východ země, kde se Finsko dotýká Ruska, s jezery podobajícími se zrcadlům, roubenými chaloupkami a medvědy ukrývajícími se v lesích tvořených smrky, borovicemi a břízami, působí jako naprostá pohádka. Stačí den či dva, abyste si udělali představu, přičemž vše můžete uspíšit, když přicestujete do města Kajaani letecky. Doba kolem letního slunovratu (vrchol léta), kdy zde je světlo téměř stále, je nejlepším obdobím pro pozorování evropské „Velké pětky “ divokých zvířat: hnědého medvěda, vlka, rosomáka, rysa a losa. Především pozorování medvědů je zde bezkonkurenční. Pokud je Vašim šálkem kávy spíše pěší turistika, chůze na sněžnicích nebo lyžování, zamiřte do krásného Národního parku Koli, jehož bujně zalesněné kopce s jezery inspirovaly mnohé finské romantické malíře k jejich obrazům. Nejbližší letiště se nachází ve městě Joensuu.

Tak odlehlé místo se svými obyvateli vždy něco udělá, a důkazem toho je, že se zde konají některé z nejztřeštěnějších akcí světa. Je to např. červencový Světový šampionát fotbalu v bahně v Hyrynsalmi nebo Světový šampionát v unášení manželek v Sonkajärvi.

Nellim u finského jezera Inari 

Západ: pobřeží  

Možná víte, že součástí Finska je jedno z největších souostroví světa. Majáky mžourají před rozlehlé plochy s písečnými dunami, kdy se Finsko může chlubit asi 180 000 ostrovy a ostrůvky lákajícími milovníky samoty. Tak jako se Finové rádi plahočí hluboko do bažinatých lesů, tak také rádi pobývají v blízkosti vody. Mnoho jich zde má letní dřevěnou chatu (včetně sauny), odkud mohou hledět na Balt mezi západním pobřežím země a Švédskem. Trajekty ze Stockholmu zastavují ve finském městě Turku, které je plné kultury a kde můžete strávit den; jedná se o nejstarší město Finska a jeho dřívější metropoli. Turku je rozděleno řekou Aura (Aurajoki) a nad ním se tyčí středověký hradu spolu s mohutnou gotickou katedrálou.

Pokud byste však měli nutkání vyrazit do terénu, můžete se vydat dále na sever a strávit den či dva v souostroví Kvarken (UNESCO), kde se z moře dodnes zvedá moréna z poslední doby ledové. Souostroví je vlastně obří „skládačka“ tvořená vodou a lesy a je ideálním místem pro cyklistiku, plavbu na kanoi či kajaku a pro rybaření. Nejpřístupnější je ostrov Replot (Raippaluoto) spojený s pevninou nejdelším mostem ve Finsku.

Cestování po Finsku 

Sever: zimní říše divů  

Pamatujte si na sněhové vločky vířící ve skleněném sněžítku, kterým jste třásli jako malí? Laponsko se tomuto obrázku ledového kouzla velmi přibližuje. Nachází se zde oficiální rezidence Santa Klause, ale pokud budete v časovém presu a mít k dispozici pouze pár dní, vydejte se raději do odlehlé divočiny tvořené vysokými kopci a lesy pokrytými námrazou, kde žije národ Sámů (dříve nazývaných Laponci) pasoucí soby. Čiré kouzlo naleznete během tiché sněhem zaváté polární noci (od konce listopadu do poloviny ledna), kdy teploty poklesnou hluboko pod nulu, a polární sever je zahalen do zimního hávu temnoty. To je nejlepší doba na choulení se kolem otevřeného ohně ve stanu lavvu (podobnému indiánskému wigwamu) v ruce se šálkem glögi (horké kořeněné ovocné šťávy).

Pokud budete mít štěstí a obloha bude čistá, může se nad Vámi rozehrát polární záře. Její finská přezdívka je revontulet, tj. liščí ohně, což souvisí s pověstí, že je stvořila arktická liška, která běžela sněhem, a přitom od ní odlétaly jiskry až na oblohu. Záře je však však značně nepředvídatelná: zima sice přináší nejdelší noci na pozorování, ale podzim a jaro prý zase zvyšují pravděpodobnost solární záře, která ovlivňuje oblohu. Léto přináší svoji vlastní krásu v podobě půlnočního slunce, lovu divokých lososů v rychle plynoucích řekách a pěších túr v národních parcích, jako je NP Oulanka.

Laponsko je obrovské a pokrývá třetinu celkové rozlohy Finska, proto ti dobře vyberte svoji základnu. Mnozí se rozhodnou ubytovat ve městě Rovaniemi, což je dopravní centrum, kde se nachází vynikající vědecké muzeum Arktikum; v něm naleznete dlouhý skleněný tunel s expozicemi zaměřujícími se na kulturu a řemesla Sámů. Hned na okrajích města se můžete vydat na projížďku na saních tažených psím spřežením, na sněžném skútru (snowmobile) nebo na saních tažených soby, a také pozorovat polární záři. 

Akční nabídka ubytování