Francouzská farmaceutická společnost se dohodla na koupi belgické firmy Ablynx za 3,9 miliardy eur

Francouzská farmaceutická společnost se dohodla na koupi belgické firmy Ablynx za 3,9 miliardy eur 1

Sanofi uvedla, že převzetí Ablynx bude mít v letech 2018 a 2019 neutrální vliv na zisk společnosti na akcii.

Francouzská farmaceutická společnost Sanofi se dohodla na koupi belgické biotechnologické společnosti Ablynx za 3,9 miliardy eur. Porazila tak druhého zájemce, dánskou firmu Novo Nordisk, a zároveň uzavřela druhou velkou dohodu v průběhu jednoho měsíce, po koupi společnosti Bioverativ.

Nejnovější dohoda je další známkou zrychlujících se fúzí a akvizic v globálním biotechnologickém sektoru. Ablynx přitom odmítl nabídku od dánského Novo Nordisk za 2,6 miliardy eur.

Koncern Sanofi v pondělí oznámil, že zaplatí v hotovosti 45 eur za akcii společnosti Ablynx, což je o 21,2 procenta více než cena, při které akcie belgické firmy uzavřely obchodování v pátek (27.1. 2018).

Tento měsíc došlo k několika mnohamiliardovým dohodám v oblasti biotechnologií a několik odborníků předpovídalo další fúze a akvizice. Velcí výrobci se tak snaží zajistit si přístup k novým, slibným lékem, které vyvinuli menší soupeři, aby jim pomohly oživit růst.

Minulý týden se Sanofi dohodla na koupi americké firmy Bioverativ, lídra na trhu s léky na hemofilii, za 11,6 miliardy USD (9,33 miliardy eur). To je její největší transakce za sedm let a významný krok k posílení její pozice při léčbě vzácných onemocnění.

Sanofi uvedla, že převzetí Ablynx bude mít v letech 2018 a 2019 neutrální vliv na zisk společnosti na akcii.

Koncern Sanofi byl již před koupí jedním z velkých farmaceutických partnerů Ablynx poté, co v červenci 2017 uzavřeli dohodu o nových léčebných postupech proti zánětlivým onemocněním.

Koupí společnosti však získá okamžitě přístup k nejslibnějším aktivům Ablynxu, například k experimentálnímu léku caplacizumab na vzácné onemocnění trombotické trombocytopenické purpuru.