Frederique Constant Analytics – výkonné zařízení na změření přesnosti hodinek

Frederique Constant je značka, která se rozhodla podívat na hodinky z jiného úhlu pohledu. Rozhodla se zaměřit na hlavní roli hodinek a tou je přesné měření času. Zajímá vás, jestli je váš společník na zápěstí přesný? Tak pak právě pro vás je vhodný tento jednoduchý a malý přístroj jménem Analytics.

Většina přístrojů, které slouží k přesnému určení strojku mechanických hodinek, jsou drahé a těžké na ovládání. Pro většinu lidí jsou tím pádem nedostupné a nesrozumitelné. Ti, které zajímá přesný čas, obvykle využijí volně dostupné zdroje jako je internet nebo teletext, popřípadě navštíví kvalitnější hodinářství.

Jak tyto tzv. Witschi přístroje vlastně fungují? Skládají se z mikrofonu, který zaznamenává tikání a využívají software analyzující rychlost a přesnost kalibru. Ženevská společnost, která stojí za Frederique Constant Analytics, tento přístroj o nic neukrátila. Akorát ho zjednodušila. Svým tvarem připomíná kolíček, který se zachycuje o ciferník a pouzdro hodinek. Nemusíte se však ničeho bát, čelisti svorky pokrývá měkký materiál, který zabraňuje vzniku jakýchkoliv škrábanců. Zařízení podporuje frekvenci rozsahu 14400-36000 v/h, do které spadá většina dostupných mechanických hodinek. Není potřeba žádné manuální nastavení, detekce setrvačky kmitočtu hodinek probíhá automaticky. Společnost slibuje přesnost měření hodnot s přesností 0,2 sekundy za den.

Analytics spojuje tradiční řemeslo s moderní technologií. Využívá mobilní aplikaci SwissConnect Analytics App, která je dostupná pro iOS a Android. Takto na displeji svého smartphonu okamžitě vidíte měření v reálném čase. Během několika sekund se graficky znázorněné zvukové vlny přemění na reálný výsledek. Dále je zde možnost režimu dlouhodobého měření, který dokáže odhalit dlouhodobé změny výkonu, díky kterému se dá zjistit, jak se mění přesnost v závislosti na tom, jak během odvíjení hnací pružiny, klesá krouticí moment. Výsledky se ukládají na cloud, kde jsou dostupné pro pozdější srovnání.

Toto zařízení sice nedokáže nahradit komplexní přístroje zaměřené na měření přesnosti hodinek, ovšem za cenu 99 eur dostanete skvělého pomocníka, umožňujícího lépe poznat děje, které probíhají uvnitř hodinek. Představuje skvělý dárek pro každého fanouška hodinek.