Gear VR: virtuální realita podle společnosti Samsung

Gear VR: virtuální realita podle společnosti Samsung 1

Rok 2016 má být rokem virtuální reality (VR). Věděli jste však, že za přibližně 1 000 € můžete zažít virtuální realitu už dnes? Možné je to díky kombinaci nejnovějších smartphonů Samsung a pokročilých brýlí od výrobce Oculus.

V závodě o první obchodovatelné brýle se společnost Samsung spojila s výrobcem Oculus, se kterým vyvinula první zařízení svého druhu a nazvala ho Gear VR. Nakolik brýle Gear VR představují jeden z prvních modelů, kromě několika výhod mají i zásadní nedostatky.

Na rozdíl od konkurence (HZC, Sony), která si zakládá na kompletních systémech s vlastními obrazovkami je Gear VR (za přibližně 100 €) samostatným zařízením. Po připojení smartphonu Samsung přebírá roli obrazovky. Zcela jednoduché a geniální.

Gear VR připomínají přerostlé brýle. Je v nich nainstalováno více senzorů, dva objektivy, touchpad a různé přepínače. Instalace probíhá celkem rychle. Poslední vydání Gear VR spolupracuje se smartphony Galaxy S6, S6 Edge, S6 + a Note 5, které se připojují k přednímu USB portu na brýlích. Následně je třeba stáhnout software a přístup k Oculus Store. K dispozici jsou také všechny ostatní aplikace jako VR filmy, hry i 360 stupňové fotografie a videa

Praktické je, že s těmito brýlemi lze prozkoumat mnoho krásných míst a destinací a po celém světě. Lze díky nim cestovat lidským krevním oběhem, potápět se v útesech a sledovat pestrobarevné ryby, nebo se probojovat skrze davy vesmírných lodí v chladném vesmíru. Zážitek z virtuální reality je impozantní: Jakmile si je nasadíte, získáte pocit, jako byste se nacházeli úplně v jiném světě. Zepředu, zezadu a zespodu – všude na vás něco číhá.

Samsung pro brýle Gear VR vyvinul i vlastní prohlížeč. Takže není problém pohodlně surfovat internetem, případně s aplikací Netflix streamovat filmy. Protože v režimu VR se využívá pouze jedna polovina obrazovky, rozlišení poklesne na 1.280 až 1440 obrazových bodů. Vzhledem k silnému přiblížení brýlí lze vidět strukturu obrazových bodů displeje což je velmi nežádoucí. Mírně rozmazané jsou i okraje obrazu.

Brýle se ovládají pohybem hlavy a prostřednictvím malé dotykové plochy na brýlovém rámu. Ovládání tak malé plochy může být častokrát otravné a nepřesné. Dalším problémem je hmotnost. Spolu se smartphonem S6 + je hmotnost brýlí více než 450 g. Situaci zachraňuje velmi dobrý design a kvalitní polstrování. Po několika minutách používání vás však Gear VR na obličeji začne obtěžovat.

Dále je tu teplo, které se v brýlích hromadí při dlouhodobém používání. Přesto je výlet do virtuální reality velkým zážitkem. VR brýle fungují bezdrátově a bez nutnosti vlastnit drahý počítač. Nabídka videí, panoramatických obrázků, her a aplikace je atraktivní velká a neustále se rozrůstá.

Má to však jeden háček. Musíte vlastnit nejnovější vlajkovou loď v podobě smartphonu Galaxy S6, S6 Edge S6 + nebo Note 5 až pak se můžete se společností Samsung vydat do virtuálních světů. Kombinace 100 € drahých brýlí a přibližně 550 až 1000 € drahého smartphonu nemusí být pro mnohé levnou záležitostí.