Místa na jihu Francie, která stojí za navštěvu 1/2

Místa na jihu Francie, která stojí za navštěvu 1/2 1

Letoviska na Francouzské riviéře 

Slunečné počasí, fantasticky modré moře a zelené palmy dávají Francouzské riviéře až neskutečný dojem ráje. Nepřekvapuje proto, že v 19. století sem mířila za odpočinkem britská aristokracie. Po ní na počátku 20. století následovali umělci, kteří chtěli nádherné scenérie zachytit na plátně. Díky tomu je dnes Azurové pobřeží plné muzeí umění vystavujících díla od Renoira, Matisse, Chagalla, Picassa a dalších malířů, které uchvátila zdejší krajina. Město Nice nabízí nádhernou pobřežní promenádu a zelené zahrady, zatímco Cannes je proslulé soukromými plážovými kluby a každoročním filmovým festivalem.  K dalším předním letoviskům na Azurovém pobřeží patří Monako a Saint-Tropez (níže). Francouzská riviéra však zahrnuje také méně známá, a přitom půvabná, města, jako je Fréjus, Antibes, Villefranche-sur-Mer, Beaulieu-sur-Mer, Èze, Roquebrune-Cap-Martin a Menton. Z letovisek na  Francouzské riviéře má pobřeží u Antibesu nejlepší pláže, především u starého města Antibes, u Golfe Juan na Juan-les-Pins a výběžku Cap d’Antibes. V této oblasti je asi desítka veřejných pláží s vynikajícím zařízením, jako jsou sprchy, restaurace a snack bary. Nejkrásnější je Plage de la Garoupe s bílým pískem, ale během léta většinu z ní zabírají soukromé plážové kluby.

 

Nice: muzea umění a pláže

Město Nice na Azurového pobřeží zasluhuje zmínku zvlášť kvůli svému působivému starému městu a vynikajícím sbírkám umění, jako je Matissovo muzeumChagallovo muzeum, Muzeum výtvarného umění a Muzeum moderního a současného umění (MAMAC)Díky své poloze u pláží, teplému počasí a půvabné středomořské krajině je Nice typické letovisko Francouzské riviéry. Centrum Nice tvoří Promenade des Anglais, nábřežní promenáda lemovaná palmami, zatímco staré město (Vieille Ville) je půvabné bludiště středověkých uliček a klikatících se kamenných ulic. Nice obklopuje slunečná krajina Provence plná skvělých možností pro jednodenní výlety, jako je Grasse a Fréjus. Jen 30 minut autem odtud naleznete půvabné „vesnice na kopci“ Saint-Paul-de-Vence a Èze, a také poutavá pobřežní městečka Cagnes-sur-Mer a Villefranche-sur-Mer. K dalším atrakcím patří Villa Ephrussi de Rothschild na poloostrově Saint-Jean-Cap-Ferrat a Villa Kérylos v Beaulieu-sur-Mer, což je kopie sídla starořeckého velmože z 2. stol.př.n.l.. Obě vily nabízejí prohlídky pro veřejnost.

 

Aix-en-Provence

V Aix-en-Provence se návštěvníci ponoří do životního stylu na jihu Francie s rušnými tržišti pod širým nebem, venkovními kavárnami a příjemnými fontánami zdobícími veřejná náměstí. Tak jako ve většině měst v Provence zde vládne pomalé a pohodové tempo. Místní dovedli umění žít k dokonalosti, dopřávají si jídlo v klidu a procházky po půvabných ulicích lemovaných stromy. K hlavním turistickým atrakcím Aix-en-Provence patří Vieil Aix (staré město), Cours Mirabeau (příjemná třída lemovaná stromy s mnoha kavárnami a restauracemi na chodníku) a okrsek Quartier Mazarin, který vznikl v 17. století. Milovníci postimpresionistického umění by měli navštívit Atelier de Cézanne, kde Paul Cézanne namaloval mnohé ze svých slavných obrazů. Cézanne se narodil a strávil dětství v Aix-en-Provence. Cézannova stezka umožňuje návštěvníkům si prohlédnout místa spojená s tímto malířem při samostatné pěší prohlídce.

 

Historické památky v Avignonu a v Arles

Místa na jihu Francie, která stojí za navštěvu 1/2 2 

Chcete-li poznat kulturní dědictví Provence, nejlepší místa, kam se vydat, představují města Avignon a Arles. V prvním z nich naleznete Papežský palác (Palais des Papes, UNESCO), který je svědectvím o velkoleposti a slávě katolické církve ve 14. století. Avignon ale také nabízí vynikající muzeum umění Musée du Petit Palais, pozoruhodné středověké kostely a svátky a festivaly po celý rok. Arles, známé svými římskými památkami a tradičními festivaly, je město v samém srdci Provence. Turisté obdivují pozoruhodně dobře zachovalý římský amfiteátr vybudovaný v 1. stol. pro 21 000 diváků, a také několik dalších archeologických lokalit z římského období. Můžete se procházet po Arles a hledat památky, které namaloval Vincent van Gogh na svých obrazech. Na jedné z jeho slavných maleb je zobrazena kavárna Café du Forum s typickým provensálským prostředím s venkovní terasou na nám. Place du Forum. Na Van Goghově stezce najdete také scénu známou z obrazu Hvězdná noc.

 

Pobřežní městský stát Monako

více zde

Saint-Tropez: půvabné městečko s krásnými plážemi

Saint-Tropez (úvodní foto) bylo skromná rybářská vesnice až do roku 1956, kdy jej proslavil film A bůh stvořil ženu s Brigitte Bardot. Scény z filmu byly natáčeny na různých místech v Saint Tropez včetně Plage de Pampelonne, která je dnes proslulá svými luxusními soukromými plážovými kluby. Atraktivní plážové letovisko stále láká návštěvníky díky svému malebnému přístavu Vieux Port a historickému centru La Ponche, nádherné středomořské scenérii a krásnými písčitým plážím. Turisté se mohou vydat pěšky po Sentier du Littoral, pobřežní trase s vynikajícími výhledy. Kromě starosvětského kouzla a přírodních kráa nabízí Saint-Tropez také mnoho turistických a kulturních atrakcí. Vynikající sbírka impresionistického a post impresionistického umění je vystavena v Musée de l’Annonciade umístěném v kapli z roku 1510. V Musée d’Histoire Maritime se návštěvníci mohou seznámit s životem místních rybářů, kteří se začali vydávat mimo Středozemní moře už v 16. století. Prostředí typické pro Saint-Tropez mohou návštěvníci nasávat na Place des Lices: centrální náměstí je ve stínu zelených platanů a venkovní terasy kaváren skýtají skvělé místo pro pozorování každodenního života, s muži hrajícími pétanque (tradiční provensálská hra podobná bocce) a ženami nakupujícími na venkovním tržišti (v úterý a sobotu ráno).

La Ponche Hotel & Restaurant 5* – akční nabídka ubytování zde

 

Luxusní přímořské letovisko Biarritz 

Místa na jihu Francie, která stojí za navštěvu 1/2 3

Nádherná pobřežní scenérie a elegantní architektura odlišuje Biarritz od jiných přímořských letovisek na jihu Francie. Město bylo kdysi rekreační destinací šlechty a členů panovnických rodin, takže bývalo označováno za „královnu letovisek a letovisko králů“. Císařovna Eugénie (manželka Napoleona III.) milovala toto místo v Baskicku kvůli jeho přírodním krásám. Díky císařovně a dalším aristokratům v 19. století se malá rybářská vesnička proměnila v kultivované luxusní plážové město. Královský duch minulosti je dodnes patrný v podobě okázalých paláců na pobřeží a ulic pojmenovaných po panovnících. Ve velkolepém paláci vybudovaném pro císařovnu Eugénie je dnes Hôtel du Palais 5* shlížející na nábřežní Grande Plage s hlavní pláží v Biarritzu. Hosté zde naleznou honosné ubytování v nádherně vyzdobených pokojích a vynikající kuchyni v luxusních salonech ve stylu II. empíru. Turisté si mohou dát jídlo v některé z gurmánských restaurací v hotelu.

Akční nabídka ubytování Hôtel du Palais

 

Středověké město Carcassonne s hradbami 

Místa na jihu Francie, která stojí za navštěvu 1/2 4

Carcassonne dává cestovatelům dojem, že vstoupili do pohádkové scény. Skvěle zachovalé opevněné středověké město je obklopeno mohutnými hradbami, ve skutečnosti ale některé části starých hradeb a věžiček zrestauroval architekt Viollet-Le-Duc v 19. století. Při procházení se úzkými uličkami a kamennými ulicemi Carcassonne si návštěvníci mohou představovat, jak vypadal život v typickém středověkém městě. Le Grand Puit je jedna ze studní, odkud obyvatelé čerpali pitnou vodu. Už v 12. století mohli navštěvovat baziliku Cathédrale Saint-Nazaire et Saint-Celse, působivou gotickou stavbu. Nahlédnutí do středověké pevnosti umožňuje hrad Château Comtal, kde ve 12. a 13. staletí žili vikomti z  Carcassonne. Carcassonne je na seznamu UNESCO díky své kulturní hodnotě a bývá na vrcholu seznamu atrakcí regionu Languedoc-Roussillon. Další nedalekou středověkou památkou je Canal du Midi, vodní kanál vybudovaný ve 12. století pro spojení Atlantského oceánu se Středozemním mořem.

5 míst na francouzském pobřeží

Město Bordeaux

Celé město Bordeaux je památkou chráněnou UNESCO díky své kulturní hodnotě a klenotům architektury z doby osvícenství. Město se může chlubit více jak 350 budovami, které jsou na seznamu Historických památek. Bordeaux ležící u řeky Garonny v jihozápadní Francii je kosmopolitní město s dědictvím, které sahá až do starověku. Město vzkvétalo především během 18. století, což vysvětluje koherenci neoklasicistické architektury pocházející z této éry. K hlavním turistickým atrakcím Bordeaux patří katedrála sv. Ondřeje (Cathédrale Saint-André) z 12. století a Velké divadlo (Grand Théâtre) z 18. století, kde se hraje balet, opera i hudební představení.

 

Region Camargue

Asi 20 minut autem od Arles leží region Camargue s jedinečnou krajinou s mokřinami, bažinami, plážemi a písečnými dunami. Oblast je chráněna jako Regionální přírodní park Camargu,  který je domovem divokých bílých koní, býků z Camargue (kteří se používají na býčí zápasy) a více jak 300 druhů ptáků včetně růžových plameňáků. V Camargue leží městečko Saintes-Maries-de-la-Mer s písčitými plážemi a velkým výběrem kaváren, restaurací a obchodů. Těsně u Přírodního parku se nalézá několik významných historických měst. Ze 13. století pochází Aigues-Mortes s kompletním středověkým opevněním: staré hradby ukrývají působivé bludiště úzkých ulic prodchnutým duchem středověku. Město Aigues-Mortes obklopují slané bažiny/solné pánve a necelé 2 km odtud leží Salin d’Aigues-Mortes, kde se získává sůl tradičním způsobem odpařováním mořské vody jako po celá staletí. Saliny produkují ceněnou sůl Fleur de Sel de Camargue (mořskou sůl s jemnou texturou). V Salin d’Aigues-Mortes se turisté mohou vydat na komentovanou pěší prohlídku solných pánví a pozorovat řemeslníky sklízející sůl. Přírodní park Camargue zahrnuje rovněž přímořské rekreační destinace Le Grau-du-Roi (7 km od Aigues-Mortes), kdysi stará rybářská vesnice, která byla proměněna v moderní letovisko, a přístav Port Camargue (12 km od Aigues-Mortes) s písčitými plážemi.

 

Plage de l’Espiguette

Plage de l’Espiguette se řadí k nejlepším plážím ve Francii díky čistému prostředí a klidnému jasně modrému moři. Fantastický úsek bílého písku je oblíbenou letní destinací v regionu Languedoc-Roussillon (45 minut autem od Montpellier). Na této přírodní pláží jsou hlavním lákadlem outdoorové aktivity, k nim patří plavání, pěší výlety, jízdy na koni, kitesurfing a rybaření. 

 

Vesnice na kopcích v Provence 

Místa na jihu Francie, která stojí za navštěvu 1/2 5

Malebné středověké vesnice na kopci představují esenci starosvětského půvabu Provence. Mnohá ze starobylých městeček jsou stále obklopena hradbami, které přispívají k pocitu, že jste se ocitli v malém středověkém světě. Návštěvníci se mohou procházet úzkými kamennými ulicemi a uličkami pro pěší, kde najdou malé butiky, náměstí s fontánami a historické kostely. Dalším krásným aspektem provensálských vesnic na kopci jsou nádherné výhledy na krajinu. Cestovatelé s vlastním autem si mohou vytvořit vlastní plán cesty a poznávat malebné vesnice v Provence, především v odlehlém regionu Luberon, který je na seznamu UNESCO. Asi 30 minut autem od Nice leží velmi oblíbená turistická destinace Saint-Paul de Vence. Charakteristická provensálská „vesnice na kopci“ (village perché) stojí na srázu, odkud shlíží na krajinu. Od 20. let 20. století přilákala sem její krása řadu umělců, jejichž díla jsou dnes vystavena v muzeu Fondation Maeght 2 km od vesnice. Na pobřeží Francouzské riviéry leží Èze, poutavé městečko jen 12 km od Nice ležící ve výšce 400 m nad mořem. Vizuálně dokonalé městečko skýtá daleké výhledy na Středozemní moře a pobřeží výběžku Cap-Ferrat. Luxusní ubytování naleznete v hotelu Château  de la Chèvre d’Or 5*, který je součástí  Relais & Chateuax a má michelinskou restauraci.

Z Nice stojí za to podniknout výlet do Grasse (45 minut autem), pěkného městečka v podhůří Přímořských Alp (Alpes-Maritimes) obklopeného poli květin. Grasse je známé především výrobou luxusních parfémů a jedná se o krásné staré město se stinnými dvory, příjemnými venkovními kavárnami a malebnými kamennými ulicemi. Několik zelených romantických zahrad v Grasse skýtá vynikající výhledy. Na seznamu „nejkrásnějších vesnic Francie“ se nachází Gourdon (1 km od Nice), který se může chlubit mnoha butiky řemeslníků a působivým zámkem se zahradou, které navrhl architekt André Le Nôtre. Z Nice se mohou turisté vydat na celodenní výlet do krajiny Provence, při kterém navštíví Grasse, Gourdon a Saint-Paul de Vence.

Středověká městečka na kopcích jsou rozeseta po celé oblasti Haut-Vaucluse v Provence. K dalším z Nejkrásnějších vesnic Francie patří Séguret (10 km od Vaison-la-Romaine) vybudovaný na svahu s výhledem na pohoří Dentelles de Montmirail, a půvabné Venasque, které nabízí výhledy na horu Mont Ventoux. Městečko Saumane-de-Vaucluse má krásný románský kostel, staré kamenné domy a bublající fontány. Nad skalnatými stržemi se zvedá městečko Monieux s muzeem věnovaným lanýžům (Musée de la Truffe du Ventoux – Monieux) a Středověkým festivalem v září. Obec Crillon-le-Brave nabízí půvab tiché „vesnice na kopci“. V Crillon-le-Brave je kromě románského kostela a středověkého zámku hlavním lákadlem Hôtel Crillon Le Brave, luxusní 5* zařízení patřící Relais & Château. Regionální národní park Luberon v oblasti Haut-Vaucluse zahrnuje mnoho středověkých „vesnic na kopci“, které jsou na seznamu Nejkrásnějších vesnic Francie: Gordes, dramaticky se tyčící na strmém výběžku, Ménerbes, proslavený díky románu Rok v Provence od Petera Maylea, Lourmarin s majestátním zámkem, kde se konají kulturní akce a festivaly, a Roussillon, vybudovaný na okrově zbarveném útesu a obklopený lesy. V oblasti Luberon také najdete Bonnieux s tradičním provensálským trhem, širokým výběrem restaurací a kaváren a s fantastickým muzeem věnovaným historii chleba a pekařství, Musée de la Boulangerie. Apt je proslulý svým velkým provensálským trhem a muzeem archeologie, zatímco Cadenet nabízí luxusní butikový hotel Auberge La Feniére s michelinskou restaurací. Náměstí s fontánami, schodiště a terasy s výhledy jsou typické pro Joucas, „vesnici na kopci“ s aristokratickým dědictvím. Půvabné městečko Lacoste, které nechal zrenovovat módní návrhář Pierre Cardin, je plné galerií umění a venkovních kaváren s terasami, které skýtají výhledy na krajinu.

Akční nabídka ubytování zde:

pokračování