Hackeři připravili japonskou burzu kryptoměn o půl miliardy dolarů

Hackeři připravili japonskou burzu kryptoměn o půl miliardy dolarů 1

Platforma Coincheck byla hacknutá, jde o jednu z největších krádeží kryptoměn.

TOKIO. Coincheck, velká japonská obchodní platforma pro kryptoměna, byla v pátek hacknutá.

Hackeři ukradli přes 500 milionů mincí digitální měny NEM v hodnotě kolem 58 miliard jenů (426,6 milionu eur). Platforma ještě v pátek zastavila vklady i výběry zákazníků.

Je to jedna z největších dosavadních krádeží kryptoměn na světě. Coincheck ohlásila krádež policii i japonskému finančnímu dohledu FSA. Platforma v pátek odpoledne na své stránce uvedla, že zastavila výběry všech kryptoměn s výjimkou bitcoinu. Digitální měny se následně dostaly pod tlak a jejich kurzy klesly.

Coincheck v neděli oznámila, že vrátí kolem 46,3 miliardy jenů, které ukradli hackeři. To je přibližně 90 procent z hodnoty ukradených mincí NEM.

Platforma ve svém stanovisku dále uvedla, že vrátí ukradené mince měny NEM téměř 260 tisíc majitelem v jenech. Dodala, že stále pracuje na načasování a metodě.

Tato krádež podtrhuje bezpečnostní a regulační obavy spojené s Bitcoin a dalšími virtuálními měnami, i když zatím nic nenaznačuje, že by jejich „boom“ měl ochabovat.

Dva zdroje obeznámené se záležitostí uvedli, že japonský finanční dohled FSA zaslal upozornění přibližně 30 firmám v zemi, které provozují obchodní platformy pro kryptoměna, aby je varoval před dalšími potenciálními hackerskými útoky, a vyzval je ke zvýšení bezpečnosti. FSA také údajně uvažuje o potrestání Coinchecku.

V roce 2014 tokijská platforma Mt. GOX, která kdysi zajišťovala 80 procent světových bitcoinových obchodů, podala návrh na prohlášení konkurzu poté, co ztratila Bitcoin tehdy v celkové hodnotě kolem půl miliardy dolarů. Minulý měsíc skončila jihokorejská platforma Youbit, který byla loni hacknutá dvakrát.