Kanadská studie se zabývá mozkovou mlhou po covid-19 2

Kanadská studie se zabývá mozkovou mlhou po covid-19 2 1

Nová studie „Mozek, chování & imunita – zdraví“ provedená v Kanadě potvrzuje, že anamnéza onemocnění covid-19 je rizikovým faktorem pro kognitivní dysfunkce u mladých lidí a lidí středního věku.

Mnoho výzkumníků potvrdilo, že kognitivní dysfunkce je komplikací nebo nepříznivým dopadem infekce koronavirem 2 (SARS-CoV-2) u lidí, kteří jsou jinak kvůli nízkému věku vystaveni malému riziku úmrtnosti na covid-19. Mechanismy takového poškození mohou být hypoxické, trombotické, hemoragické nebo zánětlivé, mohou se objevit jednotlivě nebo v různých kombinacích. Dříve měli starší hospitalizovaní pacienti problémy pamatovat si věci (včetně krátkodobé paměti), procházet místa, soustředit se a provádět úkoly. Tendence těchto deficitů přetrvávat po skončení akutní fáze infekce je nyní považována za součást „dlouhého covidu“.

Současná studie zkoumala kognitivní dysfunkce u relativně mladých dospělých, zejména výkonnou (exekutivní) (dys)funkci, která je zranitelnější vůči působení environmentálních a systémových změn. Tyto funkce jsou částečně zprostředkovány oblastmi mozku v prefrontální a orbitofrontální kůře. Je pozoruhodné, že mediální část orbitofrontálního kortexu je v těsné blízkosti hypotetického místa vstupu SARS-CoV-2, čichové sliznice. Ve skutečnosti tato kůra leží nad čichovým bulbem a nosní sliznicí, o kterých se předpokládá, že jsou zodpovědné za charakteristickou ztrátu čichu a chuti u mnoha pacientů s covid-19. To může být důvod, proč pacienti s těžkým onemocněním covid-19 vykazují vyšší míru různých typů neuropsychiatrických symptomů. Tyto oblasti se podílejí na rozhodování a jsou testovány úlohami se zpožděním, které vyžadují časové a hodnotící funkce. Testy navíc poskytují informace o tom, do jaké míry jsou sníženy budoucí odměny, protože jsou zpožděny, což poskytuje výzkumníkům informace o tom, jak dobře funguje prefrontální kůra ve vztahu k limbickému systému. Poškozený prefrontální kortex, zejména mediální orbitofrontální kortex (mOFC), povede postižené jedince k tomu, aby si zvolili méně hodnotnou odměnu, pokud je nabídnuta okamžitě, spíše než hodnotnější možnost, která bude k dispozici později. To odráží impulzivní volby, které jsou zprostředkovány dopaminovou aktivitou v této oblasti, zatímco volba vyhnout se trestu je zprostředkována laterální orbitofrontální kůrou. Předpokládá se, že abstraktní odměny, jako jsou peníze, souvisí s přední částí mOFC, zatímco zadní část se zabývá základními odměnami, jako je jídlo a fyzické potěšení. Výzkumníci v této studii hledali vyšší úrovně kognitivní dysfunkce u pacientů s infekcí SARS-CoV-2 v anamnéze způsobem závislým na dávce, přičemž deficity byly pozorovány při snižování zpoždění. Krátká forma Barkleyho deficitů ve škále výkonných funkcí (BDEFS-SF) byla použita k posouzení exekutivní dysfunkce se čtyřmi impulzivně orientovanými otázkami týkajícími se položek, jako je neschopnost omezit reakce nebo odpovědi, dělat impulzivní prohlášení a jednat předtím, než si věci důkladně promyslíte. Dále byl stanoven úkol se slevou za zpoždění, kde si účastníci studie mohli vybrat mezi získáním 500 USD na místě nebo 1000 USD po 1 měsíci nebo 3 měsících.

Asi 60 % účastníků studie byly ženy, rozdělené rovnoměrně mezi věkové skupiny 25-39 let a 40-54 let. Pouze 16 % účastníků uvedlo v anamnéze SARS-CoV-2, z nichž 1 % mělo velmi závažné symptomy, méně než 3 % středně závažné a asi 2 % zaznamenalo poněkud závažné symptomy podle vlastního hlášení. Dysfunkce výkonných funkcí způsobená BDEFS-SF byla přítomna u větší části skupiny pozitivní na covid-19 a ti se středně závažnými až extrémně závažnými příznaky měli vyšší úrovně výkonné dysfunkce než neinfikovaná skupina. Lidé s anamnézou závažných symptomů vykazovali výkonnou dysfunkci ve srovnání s lidmi s asymptomatickou infekcí. I po úpravě o zmírňující chování, intubaci, hospitalizaci bez intubace, příjem a geografickou polohu, byl vztah mezi dávkou a odezvou zcela zřejmý a spojoval předchozí covid-19 s vyšším stupněm výkonné dysfunkce. Vyšší míra slevového zpoždění byla také hlášena u pacientů s předchozí infekcí ve srovnání s neinfikovanými, opět se stejnými pozorovatelnými účinky v závislosti na dávce, a to i po kompenzaci za očkování, zmírňující chování a další faktory. Muži byli o něco více postiženi než ženy, zatímco ti s vysokými příjmy vykazovali nižší slevové zpoždění ve srovnání s lidmi s nízkými příjmy. Standardizované srovnání síly asociace mezi BDEFS-SF a skóre u slevového zpoždění a závažností symptomů covid-19 ukázalo, že asociace byla o 50 % vyšší s výsledky slevového zpoždění. Výsledky neovlivnila ani úroveň vzdělání, ani mechanická ventilace.

Současná studie podporuje výskyt kognitivní dysfunkce po infekci SARS-CoV-2, přičemž závažnější příznaky jsou spojeny s větší exekutivní dysfunkcí. To platilo pro kognitivní dysfunkci, kterou zúčastnění sami uvedli, i pro tu, která byla zjištěna testováním. Tato zjištění byla evidentní v kohortě, u které se obvykle nepředpokládá riziko poklesu kognitivních funkcí souvisejících s věkem. Když byly provedeny výsledky testů se zpožděním slevy, spojení mezi velmi závažnými příznaky covid-19 a kognitivním poklesem bylo o 50 % silnější, což může podporovat spojení se strukturálními anomáliemi v mOFC pozorovanými u pacientů se SARS-CoV-2.  Vliv negativní nálady na hlášení kognitivních symptomů musí být v budoucím výzkumu vyloučen, protože je známo, že lidé s horší náladou hlásí horší kognitivní funkce, a vzhledem k tomu, že pandemie ovlivnila náladu. Dřívější výzkumy nicméně ukazují, že kognitivní funkce měřené výkonem kognitivních úkolů jsou po infekci SARS-CoV-2 skutečně nižší. Ve srovnání s tím je kognitivní dysfunkce větší u pacientů se závažnějšími příznaky covid-19, což poskytuje objektivní základ pro tento účinek závislosti odpovědi na dávce. Budoucí práce musí zjistit, proč mladší dospělí trpěli kognitivní dysfunkcí více než dospělí středního věku. Je možné, že první skupina pozorovala tyto symptomy pozorněji a ochotněji, protože většina z nich pravděpodobně byli studenti, pro které jsou koncentrace a pozornost rozhodující. Prognóza takových poruch kognice zůstává nejistá; zdá se však, že i mladší lidé se musí chránit před infekcí SARS-CoV-2. Vzhledem k tomu, že průzkum byl prováděn během fáze pandemie s dominantní variantou delta, nelze zjištění zobecnit. Ve skutečnosti byly pouze středně závažné a extrémně závažné příznaky spojeny s větší výkonnou dysfunkcí u covid-19 v důsledku varianty omikron.

„Pokud se takové kognitivní účinky ukáží jako dlouhodobé, může to být další důkaz o důležitosti očkování a omezení zbytečného vystavení závažnému covidu-19.“